Sari la conținut
Forum Roportal
BrB

Pentru dependentele de dermatograf sau eye-liner!

Evaluează acest topic

  

58 membri au votat

  1. 1. Folositi dermatograf?

    • Da, in culori inchise
      51
    • Da, in culori deschise
      0
    • Nu, mi se pare ca da o nota de vulgaritate
      0
    • Nu, nu m-as da niciodata cu asa ceva
      0
    • Imi este indifirent
      3
    • Doar la ocazii speciale
      4


Postări Recomandate

negru negru..cat mai mult negru...am ochii caprui foarte inchis si imi sta bine..ma dau exact pe linia genelor,pentru ca am ochii mai micuti si prin interior ar da impresia de ochi foarte mici. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu folosesc dermatograf negru, pe pleoapa superioara, pentru contur. si caut acum unul cu mina moale pentru ca ala de la kallos pe care il aveam mi se termina. a fost foarte bun dar n-am mai gasit altul la fel. arata fain ochii conturati cu negru :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se aplica tusul de ochi?

 

Aplicarea tusului de ochi sau a dermatografului este una dintre modalitatile preferate ale femeilor de a-si scoate in evidenta ochii. Desi majoritatea femeilor prefera sa foloseasca un creion dermatograf, deoarece este mult mai usor de manuit, totusi unele femeie sunt mai prietene cu tusul de ochi, o varianta care are acelasi efect. Inainte de a va decide sa cumparati un tus trebuie sa stiti ca poate fi foarte dificil de aplicat perfect, iar daca sunteti incepatoare, aveti nevoie de multe exersari si rabdare.

 

Care sunt avantajele tusului de ochi?

 

* incadreaza si defineste ochii

* ofera o linie mai durabila

* accentueaza ochii

* schimba forma ochilor

* completeaza spatiile dintre genele rare

* adanceste privirea

* subliniaza forma ochilor

 

Multe dintre marcile de produse cosmetice ofera o mare varietate de tusuri de ochi in diverse texturi si nuante, potrivite pentru diverse nevoi, conditii meteo, forma si culoarea ochilor.

 

Spre deosebire de creionul dermatograf, tusul de ochi trebuie aplicat numai pe pleoapa superioara deoarece e foarte greu pentru pleoapele inferioare. Femeile care prefera aspectul elegant si clasic ar trebui sa ia in considerare numai folosirea unui dermatograf, deoarece tusul creeaza un aspect mai dramatic si mai sofisticat.

 

Pasul unu.

Cei mai multi make-up artists sunt de parere ca tusul de ochi ar trebui aplicat peste fardul de pleoape, pentru ca in acest fel, machiajul dureaza mai mult. Daca folositi fard de pleoape, primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa aplicati o baza, pentru a evita intinderea sau adunarea fardului intre cutele pielii. Dupa ce ati aplicat fondul de ten, anticearcanul, etc, aplicati fardul de pleoape.

 

Pasul doi.

Inainte de a incepe aplicarea tusului de ochi, asigurati-va ca aveti la indemana betisoare de urechi, discuri demachiante si demachiant pentru eventualele greseli care pot aparea. Neaparat trebuie sa agitati tubul inainte de a incepe sa-l folositi. Mana dvs trebuie sa fie calma si sa nu tremure, daca vreti sa desenati o linie perfecta.

 

Pasul trei.

Cel mai bun mod de a aplica tusul de ochi este de a incepe sa desenati linia de la centrul pleoapei superioare. Daca vi se pare greu sa desenati o linie dreapta direct cu pensula tusului, puteti folosi un creion dermatograf pentru a desena cateva liniute pentru orientare. Apoi, cu pensula tusului, uniti aceste liniute. Nu desenati linia intreaga cu creionul si dati peste cu tus pentru ca puteti strica tot machiajul ochilor. Traati linia cat mai aproape de gene urmand curba naturala a pleoapei.

Pasul patru.

Daca doriti sa creati o linie mai groasa, trasati linia treptat, foarte atent.

 

Pasul cinci.

Curbati genele cu un instrument special, dupa care aplicati un prim strat de rimel negru sau maro. Dupa cateva minute, se aplica un al doilea strat. Alegeti un volumizator sau prelungirea rimel, in functie de genele tale.

 

Sfaturi utile:

 

* Alegeti intotdeauna o culoare care se potriveste cu ochii si cu culoarea fardului.

* Nu aplicati niciodata tus de ochi pe pleoapa inferioara; folositi creion dermatograf.

* Nu trasati o linie prea groasa de la inceput, ci construiti-o treptat.

* Nu uitati: aplicati intotdeauna fardul de pleoape, apoi tusul de ochi, si la urma rimelul.

* Nu deschideti ochii pana nu se usuca tusul.

* Nu aplicati tus cand ochii sunt obositi sau infectati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si asta totusi ce e? ca eu nu sunt multumita de creion si nici de tus

http://en.wikipedia.org/wiki/Kajal

 

Astazi exista kohl fara substante daunatoare in compozitie. Pentru cele care nu au acces la magazine orientale unde se gaseste kohl, firma Guerlain a scos un produs pe piata in occident.

 

 

Eu il folosesc pe ala din poza pe care am postat-o mai sus, dar mi-l cumpar de dincolo cand merg. E natural si safe.

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×