Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu folosesc AVG Free Edition... se integreaza foarte bine cu windows-ul... intercepteaza apelul functiei "FindFirst" si "FindNext" precum si "FieOpen" ... asa ca orice simpla listare a unui folder sau deschidere a unui fisier de orice aplicatie este interceptata si pusa in asteptare pana ce antivirusul scaneaza fisierul asupra caruia este folosita una din functiile de mai sus...

 

Este bine gandit, nu mananca multe resurse, virusii din carantina lui sunt "in suspensie criogenica" adica nu mai pot fi detectati de nimic altceva pentru ca ii rupe in bucati... , isi face update des, stie sa isi faca update CHIAR SI IN TIMPUL SSCANARII !!! (Tehnica e simpla... se folosesc 2 perechi de baze cu definitii, dupa ce aia noua ajunge pe comp este incarcata in memorie si de acum inainte se acceseaza baza de date noua iar cea veche este descarcata din memorie... o tehnica de 2 lei cu mult efect benefic pe care altii nu stiu / nu vor sa o foloseasca...).

 

Adevarul e ca folosind Zone Alarm ca firewall nu prea am avut parte de virusi de pe net... iar in rest... nu cunosc oameni care sa umble cu CD-uri infectate... ei sunt fie pe AVG fie pe NOD32... mi-am propus sa incerc si eu NOD32 candva...

 

A... inca ceva... AVG e "multi core" ca sa zic asa... degeaba opresti antivirusul din bara ca tot nu scapi de scanare automata... pt ca exista servicii de windows apartinand de AVG care continua sa isi faca treaba.. desi alea nu pot dezinfecta ci doar blochaza o posibila infectare... (astfel folosesc foarte putine resurse... un serviciu complex iti aduce windoza in genunchi...)

 

Cat despre Norton... Conection Keep Alive iti tine legatura vie (e o stupiditate aici la mijloc...) trimitand pachete de date la DNS... nu ca ala ar vrea sa te taie (culmea stupizeniei...) ... in felul asta iti papa din banda de net... scopul MULTOR utilitare Symantec este sa te faca sa scoti bani din buzunar pt comp... deci atentie mare... (nu sunt singurele softuri care te determina sa faci aia...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AVG nu am incerkt inca da am auzit ca e f bun :dee

eu sunt fana kaspersky, restul...;la bit defender ma enerva ca mergea calculatorul foaaaaaaaarte prost si acum cam tot ce e romanesc... :doh: , nortonu' la fel, prea complicat , Mc afee era si el bun da nu se updata singur :sorry: panda nu prea ma incanta ca nu am incredere in ursuletul ala :tease: ( am avut o data o problema cu el, nu mai puteam sa-la dezinstalez , si de atunci nu mai imi place)

Editat de iulya19

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut multe antivirusuri:

-AVG Antivirus System Professional 7.0.148-era foarte bun, dar dupa vreo 4 luni mi-a expirat nush ce si nu mai gasit crack sau S/N

-Panda Internet Security 2005-nu aveam nici un virus......mi se parea ceva grozav....antivirus, antispyware, firewall etc. dar m-am enervat cand am vazut ca tre sa stau 15 minute sa se incarce PC-ul.......si...a expirat si asta..si nici pt. Panda nu am gasit crack sau S/N

-BitDefender Professional Edition 7.2-.....Nu mai puteam accesa meniul "Start", nu puteam sa intru in Control Panel!!!!!!nici nu mai stiu cum am scapat de el!!

-Norton Antivirus 2004 PRO-la fel ca la Panda, mergea greu.........

-Norton Antivirus 2005-VALEU!!!!!!!!!NU!!!!!!!!! L-am sters fisier cu fisier pan' n-a mai ramas nika (nu mergea din (Add/Remove Programs)...

-RAV 8-Nu stiu.....ma alerta cand gasea un virus, dar nu putea sa il "omoare". Trebuia sa il sterg eu....In rest, multumit

-Kaspersky Antivirus Personal 5.0.326-Il folosesc acum. Multumit. Impreuna cu Service Pack 2 (si cu firewall-ul care cica il are) cred ca am un PC destul de protejat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt deacord ca Norton este o prostie ... dar intrebari de genu... Cum poate sa tine "Connection Keep Alive" conexiune activa sunt deja copilaresti....

Eu recomand, adik nu recomand nik...

EU folosesc

Zone Alarm -- firewall

Spy Sweeper -- antispy

BitDefender, Panda,(depinde, de cele mai multe ori nu instalez unul ca mi-ar sterge mare parte din fisiere :smartass:) -- antivirus

P.A.N.D.A.????????????????????????

Mi-a stricat calculatoru de vreo 10 ori si nu numai mie ci a multor prieteni(pur si simplu mi se bloca cand imi aparea welcome), intra in conflict cu o gramada de programe.un exemplu este ad aware.

In rest gaseste virusi bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi, umbland frumos pe Dc++ sau ODc, cum i se mai spune, am luat un fisier care avea extensia Word, iar cand l-am descarcat in calculator, am avut surpriza sa vad ca avea 2 extensii: mp3.exe :tongue: , adica era virus pentru ca nu exista fisier cu 2 extensii. In mai putin de 5 minute, mi s-au virusat 2000 de fisiere. Am scanat online cu BitDefender , iar apoi am stat serios si m-am gandit ca eu nu am protectie impotriva virusilor, decat firewall-ul, ceea ce nu este suficient. Voi care antivirus credeti ca este mai satisfacator, ca eu sincer nu ma pot decide. As oscila intre BitDefender si Kasperky totusi. :doh:

Editat de heidy_2005

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Heidy, eu am avut BitDefender Profesional, chiar am fost foarte increzator in el, cumparandu-l de aici, din SUA, dar, dupa ce mi-am scanat online hard-ul cu alt antivirus, am constatat cu stupoare ca aveam "crocodili", desi tot timpul BD imi spunea ca e clean... nu stiu ce sa zic, parca mi-am cam pierdut increderea in el... de 1 an jumate folosesc alt antivirus si, inca il testez si pe acesta in acelasi mod. Pana acum, e OK... se numeste Stop Sign. :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

heidy_2005 mai e un topic despre care e cel mai bun antivirus (asta daca nu a fost sters ceea ce nu prea cred) ps:asta e http://www.roportal.ro/discutii/ftopic1901.html

si ca sa iti raspund la intrebare Kaspersky cu update-ul la zi si nu ai probleme , bit-ul are destule goluri si ca sa fac o comparatie ce va de genul opera/IE (kaspersky/bit) :tongue:

Editat de steal_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Heidy, eu am avut BitDefender Profesional, chiar am fost foarte increzator in el, cumparandu-l de aici, din SUA, dar, dupa ce mi-am scanat online hard-ul cu alt antivirus, am constatat cu stupoare ca aveam "crocodili", desi tot timpul BD imi spunea ca e clean... nu stiu ce sa zic, parca mi-am cam pierdut increderea in el... de 1 an jumate folosesc alt antivirus si, inca il testez si pe acesta in acelasi mod. Pana acum, e OK... se numeste Stop Sign. :doh:

Ce sa zic, cand mi-am scanat calcul, a facut o treaba destul de buna...Oricum, virusul principal si anume fisierul descarcat nu mi l-a putut sterge. A trebuit sa restartez calculatorul si sa intru in Safe Mode pentru ca nu l-am putut sterge nici eu, nici antivirusul. Dar de Kaspersky, de Norton/Symantec ce zici? :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa zic, cand mi-am scanat calcul, a facut o treaba destul de buna...Oricum, virusul principal si anume fisierul descarcat nu mi l-a putut sterge. A trebuit sa restartez calculatorul si sa intru in Safe Mode pentru ca nu l-am putut sterge nici eu, nici antivirusul. Dar de Kaspersky, de Norton/Symantec ce zici? :tongue:

orice numai norton nu ala e mai jalnic si decat bit .... never niciodata sa nu il instalezi si acum imi amintesc de faza cu recycle bin :doh: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×