Sari la conținut
Forum Roportal
Lil Crisa

As vrea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt curioasa...

Ce parere aveti despre atei?:P

Sunt vinovati de crime impotriva umanitati din cauza comunismului sau sunt doar oameni care nu cred in zei....

Just asking....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost ateu. Insa a intervenit ceva in viata mea si ...cu timpul am vazut ca nu era adevarat ce "stiusem" eu pana atunci ! Prin urmare....orice om isi raporteaza viata la un domeniu de valori. Eu si multi altii, ni le raportam la domeniul de valori morale numite ...crestinism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa...

Ce parere aveti despre atei?:P

Sunt vinovati de crime impotriva umanitati din cauza comunismului sau sunt doar oameni care nu cred in zei....

Just asking....

eu am crescut intr-o familie atee

cu toate acestea, tatal meu este cel mai bun om pe care l-am cunoscut: ajuta pe oricine, oricand si cu bucurie (din acest punct de vedere se apropie mai mult de imaginea de crestin decat multi care isi spun crestini)

 

trebuie facuta totusi deosebirea inte "atei", "comunisti" si "vinovati de crime impotriva umanitatii"

- "vinovati de crime impotriva umanitatii" sunt si multi crestini (daca ne gandim numai la perioada Inchizitiei...)

- "comunisti" au fost de toate felurile - mai ales daca numim comunisti pe toti cei care au trait in periada respectiva si nu s-au impotrivit sistemului (de exemplu: tata, eu...)

- "atei" au fost precum ceilalti, si mai buni si mai rai - asta depinde de om, nu de apartenenta sau neapartenenta lui religioasa (cei mai ferventi atei au fost evreii - si asta a spus-o un evreu sustinand o conferinta in fata studentilor de la Studii ebraice)

 

deci, ce parere am despre atei? amestecata - precum sunt si ateii

dar nu am deloc o parere buna despre cei care spun ca ateii sunt intr-un anumit fel sau credinciosii sunt intr-un anumit fel, indiferent daca se spune ca sunt rai sau buni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa...

Ce parere aveti despre atei?:P

Sunt vinovati de crime impotriva umanitati din cauza comunismului sau sunt doar oameni care nu cred in zei....

Just asking....

 

Ateu, crestin, evreu sau musulman.... nu sunt decat etichete... ce conteaza cu adevarat este ce e in inima omului. Nu te poti uita la o eticheta pentru afla despre omul din fata ta.... uita-te la ce e in inima lui!

 

Un ateu umanist respecta mai fidel indrumarile lui Cristos decat un crestin doar cu numele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi oricata fapta buna ai face daca nu o faci cu dragoste de Dumnezeu ... nu stiu zau daca ajungi la El :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Definitia cuvantului ateu este relativa si variaza de la caz la caz. Ca sa sustii ca nu exista ceva de oridn superior inseamna sa fii ori prea prost, ori sa suferi de frustrari si complexe.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi oricata fapta buna ai face daca nu o faci cu dragoste de Dumnezeu ... nu stiu zau daca ajungi la El :cheer:

ce conteaza pentru tine mai mult "ce e facut" sau "cum e facut?"...

daca cineva iti intinde o mana de ajutor... conteaza daca e stanga sau dreapta? Daca esti flamand si cineva iti da de mancare... conteaza daca e carne sau doar o bucata de paine? Daca iti e frig si cineva iti da o patura sa te incalzeasca... conteaza daca patura e rosie sau albastra?

 

Daca pentru tine nu conteaza detaliile.... ce te face sa crezi ca pentru Dumnezeu ar conta?

 

Iubirea pentru aproapele este moneda cu care se cumpara intrarea in rai. Iubirea pentru cel de langa tine (vizibil) este modul in care iti arati iubirea pentru Dumnezeu (invizibil). Iubirea e semnul dinstinctiv al celor care urmeaza invatatura lui Cristos. "Ioan 13:34-35: Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor cunoaşte toţi că s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am fost ateu. Insa a intervenit ceva in viata mea si ...cu timpul am vazut ca nu era adevarat ce "stiusem" eu pana atunci ! Prin urmare....orice om isi raporteaza viata la un domeniu de valori. Eu si multi altii, ni le raportam la domeniul de valori morale numite ...crestinism.

A nu se intelege ca ateii nu au valori morale.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce conteaza pentru tine mai mult "ce e facut" sau "cum e facut?"...

daca cineva iti intinde o mana de ajutor... conteaza daca e stanga sau dreapta? Daca esti flamand si cineva iti da de mancare... conteaza daca e carne sau doar o bucata de paine? Daca iti e frig si cineva iti da o patura sa te incalzeasca... conteaza daca patura e rosie sau albastra?

 

Daca pentru tine nu conteaza detaliile.... ce te face sa crezi ca pentru Dumnezeu ar conta?

 

Iubirea pentru aproapele este moneda cu care se cumpara intrarea in rai. Iubirea pentru cel de langa tine (vizibil) este modul in care iti arati iubirea pentru Dumnezeu (invizibil). Iubirea e semnul dinstinctiv al celor care urmeaza invatatura lui Cristos. "Ioan 13:34-35: Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor cunoaşte toţi că s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa...

Ce parere aveti despre atei?:cheer:

Sunt vinovati de crime impotriva umanitati din cauza comunismului sau sunt doar oameni care nu cred in zei....

Just asking....

Ateu este cineva care nu este salvat, care nu-l are pe Dumnezeu in suflet.

Rom8

9Voi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×