Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

V-ati cumpara un autoturism electric?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca da, de cati bani cel mult, in ce conditii si peste cat timp. Incercati sa va ganditi serios la acest aspect. Poluare, epuizarea resurselor de petrol, incalzirea globala, u know.. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca da, de cati bani cel mult, in ce conditii si peste cat timp. Incercati sa va ganditi serios la acest aspect. Poluare, epuizarea resurselor de petrol, incalzirea globala, u know.. :focus:

Cred că o astfel de discuţie ar putea fi "la obiect" abia peste vreo 5 ani. Nu ştiu dacă are cineva experienţe cu acest gen de automobile, subsemnatul - cu siguranţă, nu. Ca să poţi să te g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca da, de cati bani cel mult, in ce conditii si peste cat timp. Incercati sa va ganditi serios la acest aspect. Poluare, epuizarea resurselor de petrol, incalzirea globala, u know.. :hi:

Intai de toate, ar trebui ca mai multi producatori auto sa aibe in oferta astfel de automobile, in asa fel incat concurenta sa determine reducerea preturilor. Dupa care, tot producatorii de automobile ar trebui sa investeasa masiv in promovoarea acestui tip de vehicul. In asa fel incat sa ma convinga si pe mine dar si pe multi altii ca si pe ei ii ingrijoreaza poluarea si nu sunt interesati doar maximizarea profitului. De exemplu, Toyota Prius cu motor actionat electric este mult mai scumpa decat

varianta normala si nu cred ca doar din cauza costurilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista deja mai multe oferte, pe langa Toyota Prius, care a fost primul automobil din aceasta categorie (1997 in Japonia si 1999 in SUA).

Alte modele: Honda Insight, dar si vehicule hibride derivate din modele normale de la Toyota, Honda, GM, Ford...

Prius nu este extraordinar de scump. In Romania costa cam 30000$. Exercitiu de imaginatie: ganditi-va cam cate masini mai scumpe de aceasta valoare circula prin tara! ...no comment.

Singura problema este mentalitatea oamenilor, care trebuie sensibilizati asupra principalei probleme actuale a umanitatii: poluarea si incalzirea globala, strans legate de consumul de combustibili fosili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca da, de cati bani cel mult, in ce conditii si peste cat timp. Incercati sa va ganditi serios la acest aspect. Poluare, epuizarea resurselor de petrol, incalzirea globala, u know.. :D

daca as putea l-as lua miine!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au inventat si automobilele electrice si scuterele electrice. Amandoua marca Reeva. Numai stiu site-ul unde am vazut dar cand imi amintesc revin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dati-i click ca merita! :spiteful: Inca n-am aflat cat costa, dar voi reveni.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

simplu de zis greu de facut

sunt astfel de automobile....problema lor ramane insa , autonomia,,,

iti mai trebuie si un generator electric in portbagaj pentru asta....

cele mai bune ar fi cele cu hidrogen....noxe 0..si elimini oxigen..

dar credeti voi ca americanii vor asta?

ar pierde controlul asup[ra zonelor din asia si implicit asupra exploatarii pretului petrolului

eu mi-as cumpara unul pe hidrogen.... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu un lexus rx 400h si e super.Cel mai mare avantaj este silentiozitatea pana la 40km\h merge numai motorul electric,si consuma cat un golf(app 10%) insa are 2 mari dezavantaje,e teribil de scumpa si autonomia in modul full electric e doar de 5 km

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×