Sari la conținut
Forum Roportal
raduku83

Sarbatoarea Pastelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine ar fi ca neamurile sa faca ce le-a zis DUMNEZEU poporului sau ales evreu si neamurile sa cinsteasca si celelalte sarbatori care trebuie cinstite,inclusiv ziua a saptea si care sunt sunt aratate in Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,"Leviticul",cap.23.

Bine ar fi daca si evreii ar sabatori nasterea si invierea Domnului Iisus Hristos.

 

Intrebare:In ce zi ar trebui sa fie sarbatorita invierea Domnului Iisus Hristos?

Esti evreu mesianic?

 

Eu nu cred ca Isus a fost Dumnezeu si ma inchin Unicului Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti evreu mesianic?

 

Eu nu cred ca Isus a fost Dumnezeu si ma inchin Unicului Dumnezeu!

 

Eu sunt crestin ortodox.

 

Eu ma inchin in ascuns lui DUMNEZEU.Respect pe Iisus care este fiul lui DUMNEZEU si care ne-a aratat calea pe care trebuie sa o urmam pentru a ne mantui si astfel sa ajungem in Imparatia Cerurilor.

Daca noi suntem Dumnezei atunci cu atat mai mult Iisus este si el un Dumnezeu dar care a fost nascut mai inainte de toti vecii si nu facut cum am fost noi facuti din lut si suflare de viata si Iisus s-a intrupat pentru a ne arata Calea spre mantuire.Citeste "Evanghelia dupa Ioan",cap.10,versetele 30,31,32,33,34,35,36,37,38.

 

Intrebari:

-Tu ce doctrina ai?

-Cum te inchini si cum te rogi lui DUMNEZEU?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Odihna in Cristos Isus, draga Zexelica! :P

Aia este importanta legat de ziua de odihna!

 

Mantuirea noastra este legata de o persoana si nu de o zi, adica de persoana Domnului Isus.

Poate sa tina cine ci zi vrea, de duminica pana sambata, Mantuirea ne este data prin Isus Cristos si odihna noastra este in Persoana lui Isus.

Cei care vor sa tina Legea ar face bine sa se taie si imprejur si sa se apuce si de jertfe de animale, daca incep macar sa faca tot asa cum a fost stabilit si pe deasupra trebuie sa fie si evrei! :lol:

 

.......normal ca mantuirea este legata doar de Hristos si prin jertfa Sa.......insa asta nu

inseamna ca daca beneficiem de iertarea Sa vom continua sa pacatuim.........adica

sa calcam Legea.......Hristos spune mereu .......Te-am iertat du-te insa si nu mai pacatui.......

......dar cine sa priceapa.......

.............iar NT spune clar ca taierea imprejur si jertfele nu-si

mai au rostul dupa Jertfa desavarsita a lui Hristos.........e si logic dar cine sa gandeasca....

asa ca stimabile cionas nu incerca sa arunci asupra azs ceea ce de fapt nu fac.........

 

.......NT spune clar......iertarea e doar prin Jertfa lui Hristos..........

......mantuirea nu se obtine pazind Legea.......ci doar prin acceptarea Jertfei inlocuitoare......

.....insa omul renascut din nou nu va mai trai in pacat .....adica calcand cele 10 porunci.......

.....ceremoniile vechi privitoare la jertfe normal ca se desfiinteaza dupa Jerfa de la Golgota.....

....NT specifica f. clar ceremoniile care sant instaurate de Hristos......botezul constient si

Sf. Cina........

 

.......totul e f. simplu si clar......insa unii prefera harul ,, ieftin ,, adica .......uauuu ce bine ca

a murit Hristos pt. noi .......ne iarta mereu iar noi calcam tot mereu in strachini.........

.......si dupa cum mai ziceam Pastele - Invierea daca e sa se tina atunci e normal sa se tina o

data pe an ca si Craciunul - Nasterea .....si nicidecum in fiecare duminica......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Duminică.

 

......dupa cum spuneam.......conform scripturilor si mai ales referitor la

Gala Galaction care a tradus scriptura f. bine......

daca ceri unui preot biblia tradusa de acesta vei vedea ca scrie Sambata peste tot nici

macar sabat asa cum traduc mai nou unii..........

......in plus ii minti in fata pe catolici care spun ca nu exista argument biblic pt. duminica......

ei spun clar ca au facut schimbarea dupa anul 300.......

......iar versetele tale scoase din context nici macar nu spun clar ca se schimba ziua 7 a

cu ziua 1 a ........asta deduci numai tu.......pe cand versete cu ramanerea sambetei sant mai multe

si f. clare ..dar pe care mereu le eviti........

.......iar Pastele referitor la Inviere e o data pe an ca si Nasterea la Craciun ......nu exista

suport biblic pt. sarbatorirea Invierii in fiecare duminica..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă doare pe mine undeva de catolici sau de adventişti, ortodocşi sau orice altceva..................

 

Scrie in Biblie............putem verifica. Nu mă interesează ce cred unii şi alţii...........

 

Cum ar fi aceia care cred o femeie dusă cu pluta care a visat ea un

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mă doare pe mine undeva de catolici sau de adventişti, ortodocşi sau orice altceva..................

 

Scrie in Biblie............putem verifica. Nu mă interesează ce cred unii şi alţii...........

 

Cum ar fi aceia care cred o femeie dusă cu pluta care a visat ea un

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi ce anume din Scriptură ai găsit tu care să contrazică ce am scris eu? Că ideea topicului acela era să comentăm dacă e biblic sau nu. Nu era o afirmaţie dogmatică, cum vă face vouă coana mare.......... Era un topic supus discuţiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Şi ce anume din Scriptură ai găsit tu care să contrazică ce am scris eu? Că ideea topicului acela era să comentăm dacă e biblic sau nu. Nu era o afirmaţie dogmatică, cum vă face vouă coana mare.......... Era un topic supus discuţiei
Editat de leo luke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
........o dai acu la intors.........mare e gradina.........pasc oitele ......dar le ,, paste ,, si lupii.......

Aha......sunt multe oi......da' miei.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×