Sari la conținut
Forum Roportal
Antaliss

Preotii sau popii . Ce parere aveti despre ei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este greu sa deosebesti preotii cu har de preotii care fac din activitatea lor doar o meserie fara legatura cu Dumnezeu. Cand spun preoti cu har nu ma refer neaparat la acei preoti care vad, fac si stiu mai multe, ci la acei preoti care fac totul cu pasiune si iubire pentru apropaele si pentru Dumnezeu. Am deschis acest topic nu pentru a intra in polemici (daca exista sau nu preoti cu har, etc) ci pentru a ne spune si noua daca, cunosteti si unde sa-i gasim pe acei preoti care sunt preoti cu adevarat. Mai exact cum se numesc si la ce biserici sa-i gasim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...... ci la acei preoti care fac totul cu pasiune si iubire pentru aproapele si pentru Dumnezeu. ........ Mai exact cum se numesc si la ce biserici sa-i gasim.

Parintele Gherase (parca asa se numea), staretul de la Manastirea Caraiman din Busteni.

Mai sunt preotii de la Manastirea Cotmeana.

Si banuiesc ca mai sunt o multime, dar nu le stiu eu din proprie experienta.

In general, astfel de preoti gasesti la manastiri datorita faptului ca sunt mai departe de "cele lumesti".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Părintele Constantin de la mănăstirea Văratec ju. Neamţ.

Părintele Arsenie Papacioc de la Techirgiol.

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preoti, sau calugari?

 

Personal, sufar de neincredere cronica in preoti - traind in oras, sansele de a nu fii corupt mi se par minime. Poate calugarii sa mai pastreze o urma din ideea de crestinism ;) Si cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi un pelerin, ei ar sti cel mai bine sa te indrume.

 

Insa, pentru a avea har, un slujitor al lui Dumnezeu trebuie sa fie instruit, macar in scrierile sfinte, si sa-si faca meseria benevol. Rari sunt, iar pe calugarii ce i-am intalnit, i-am si uitat deja cum se numeau. Sunt toti, ca unul, Parintele :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal, sufar de neincredere cronica in preoti - traind in oras, sansele de a nu fii corupt mi se par minime. Poate calugarii sa mai pastreze o urma din ideea de crestinism

E usor sa postesti intre mese nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cautati preoti adevarati doar in manastiri. Cautati-i si in parohiile sarace unde se lupta si sa traiasca si sa isi faca misiunea.

E dramatic sa traiesti de la o zi pe alta si sa auzi pe diverse forumuri de la indivizi care n-au nici o treaba cu biserica dar isi dau cu parerea "din auzite" ca preotii sunt lacomi, pacatosi s.a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E dramatic sa traiesti de la o zi pe alta si sa auzi pe diverse forumuri de la indivizi care n-au nici o treaba cu biserica dar isi dau cu parerea "din auzite" ca preotii sunt lacomi, pacatosi s.a.

 

si ce vrei sa spui ca nu e asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu discutam despre greutatile pe care le intampina preotii :airkiss: Sunt ferm convins ca au parte de o misiune mult mai grea decat a barmanitei din colt, spre exemplu, dar nu asta era ideea. Eu puneam problema daca acesti preoti de oras mai pot avea har, acel ceva pe langa, ce-i diferentiaza de restul absolventilor de scoala teologica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preoti, sau calugari?

Unii calugari sunt si preoti. Asta inseamna ca au dreptul sa slujeasca toate tainele. Acela este un preot. In Bucuresti exista la Manastirea Antim un calugar preot, Parintele Mihail. Alti preoti cu har, toti calugari am intalnit la Manastirea Sambata. Insa sunt convinsa ca sunt multi preoti cu har, chiar si la oras, chiar si in Bucuresti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×