Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu probleme ci puri si simplu nu stiam anumite lucruri....si ii frecam la cap cu intrebari despre netul prin cablu telefonic...si ei imi raspuneau politicos chiar dupa o ora jumrate de intrebari mai serioase sau mai la misto.....

 

 

 

daca tu ai stat spune ceva despre tine.....ti s-a zis citeste contractul.....daca la tine nu s-a marit banda este foarte posibil ca linia telefonica sa nu suporte 8 MB....si sincer la felul cum reactionezi meriti sa te puna aia la platiti ca fac pariu ca atunci cand te-ai dus la ei ai urlat ca trenu in gara....vorbesti de opc....cine te tine suna la ei.....da iti spun eu ca nu o sa rezolvi nimic....

eu n-am avut probleme mari, iar atunci cand am avut, totul s-a rezolvat in 1-2 zile maxim. Dar orice persoana care plateste un serviciu de care nu poate beneficia la capacitatea lui, poate rezilia, sau cere, fara a plati suplimentar, sa fie trecut la un abonament cu o valoare mai mica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania trebuie sa-ti alegi providerul sau providerii de net. in functie de nevoile tale de internet.

Adica: Daca ai nevoie de stabilitate si viteza pe siturile externe, o solutie foarte buna o ofera Clicknet.

Daca ai nevoie de trafic de date intre doua servere romanesti, o solutie foarte buna o ofera retelele de cartier sau "retele de Bucuresti" gen RCS si UPC.

 

Momentan (ca firma mica in care eu si cu prietena mea suntem asociati) suntem abonati la 3 provideri: 1.Clicknet (pentru navigare adevarata pe extern), 2. C-zone cand lucram cu fisiere mari(transfer de fisiere mari in romania) 3. Vodafone broadband in caz ca pica celelalte doua... :cry:

Acum folosesim trei PC-uri: unul pentru Clicknet , unul pt C-zone , un laptop pentru vodafone.

 

Ca user normal, tinand cont de faptul ca in romania nu exista un provider cu servicii complete (din ce stiu eu), daca nevoile de internet sunt multiple, eu as utiliza un abonament minim -ieftin- de la retelele de cartier (cu trafic pe extern minim) in combinatie cu un abonament Clicknet.

In urma alegerii a doi provideri, stiu ca exista o serie de inconveniente....stresul utilizarii unui singur computer sau unul pentru fiecare provider.

Mai exista o solutie de confectionare a unui miniserver pe linux in care "intra" ambii provideri.. in care neturile se combina un fel de "telefon cu doua cartele" . De aceasta solutie doar am auzit, nu am vazut-o in functiune.

 

Am observat ca in ultimul timp toata lumea se cearta pe subiectul cel mai bun provider. Nu am auzit pe nimeni sa spuna ca in Romania exista ceva ce in alte tari nu prea exista: transfer de mare viteza ce cele in genul retelelor de cartier. Eu nu zic ca trebuie oprit acest gen de viteze mari de dragul internationalizarii si standardizarii serviciilor providerilor....lucrand cu fisiere mari uneori (altele decat filme si muzica ) imi convine + ca Romania e o tara unica si deosebita, nu?.

In acest moment, tinand cont de analiza de mai sus,nu cred ca e cazul sa ne plangem de un serviciu sau altul comparand mere cu dovlecei intr-o gradina de castraveti...asa cum ne folosim mainile ne putem folosi si picioarele, uneori chiar capul gandind la rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea mea.....Iti dau un sfat :doh: . NU TE BAGA :A CLICKNET. Au si plusuri dar si minusuri.Eu de abia astept sa treaca un an k sa pot sa ma mut pe alt provider. 8)

Te inseli din cauza conexiunii tale si a modemului iti merge asa! si eu is pe clicknet pe abonament de 19 euro si am viteza de 6 mega reali, ii adevarat ca am dat 61 de euro pe modem si vine factura vine 100 lei pe luna!!!da merita intr-un fel!tu ai modem din ala pe usb?

 

As vrea sa stiu si eu dak netul de la clicknet e bun? :-s

ce kit de instalare si modem ar trebui sa-mi iau? :)?

ii bun netul dar trebe sa ai si modem bun si cel mai indicat la viteze mari ii cel la 61 de euro o fi el scump da baga!!!

si eu miam bagat modemul ala si abonament de 6 mega si am viteza f mare la descarcari :jester: :) :jester:

 

asta numesti tu viteza? ia de aici ;)

 

 

P.S. Nu am avut timp sa dau prt scr in timpul downlod-ului... este prea rapid...

asta ii dc-ul desteptule nu-i aceeasi treaba cu viteza de pe net

 

3. Dacă tu crezi că nu a picat nici măcar odată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma sincer nua re rost astia sunt asa "destepti" si asa buni cunoscatori in ale informaticii incat daca ii intrebi cum ajunge netu si ce inseamna ADSL se uita la tine de parca i-ai injurat de mama...sti cum e treaba daca nu merge sigur e de la ei.....nu mai vorbesc ca la clicknet calitatea serviciului oferit tine de cat de bun e cablul de telefon care ajunge la ei acasa(si multi vor internet bun pe cabluri care nu au mai fost schimbate de draq stie cati ani si care au intreruperi dupa cum bate vantu) nu se gandesc ca mai conteaza si cat de mare e distanta de la centrala pana la ei sau ca poate fi o problema smpla ca o defectiune a modemului primit....dar de logica asta ne omoara...si eu am internet de la clicknet si in 5 luni nu mi-a picat decat de 2 ori maxim 5 secunde....pei sa am pardon fata de alti provideri(si am forst la multi) astia sunt zei....da e usor sa vorbesti in necunostinta de cauza....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai calitaea netului de la cliknet variaza in functie de calitatea cablului de telefon care vine la tine si cat de departe esti de centrala respectiva....degeaba te dai tu zmeu ca nu rezolvi nimic.....nu stau sa intru in detalii care mai mult ca sigur te depasesc asa cum vad ca si gramatica te cam depaseste.....se zice am 2 prieteni care au abonament nu "2 prieteni care are" problema la tine mai poate fi si cu fluctuatiile de la curent ia zi nu cumva mai palpaie becul in casa.....caci asta inseamna ca de cate ori ai probleme de curent modemul se reseteaza.....am mai vazut situatii de gen.......cat despre download....ia zi tu de unde downloadezi tu cu 100 kb/s....caci in caz ca nu stiai e o diferenta intre retea lan(ethernet) si ADSL.....la conexiune de 6 MB downloadezi cu maxim 600 de Kb/s si asta de pe serverele romanesti.....

Ce vb ma aiurea,,, Eu am la 6 mb/s si descarc cu maxim 640 650 kbs nu cat zici tu 600 max. Am descarcat si cu 700 bine da asta a fost odata a tinut un minut de pe torent.Si in legatura cu caderile.. prefer sa nu mai vb despre asta.. cade uneori de 100 de ori pe zi :jester: acum am schimbat modulatia cate doar de 4 ori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

auzi decat sa faci pe cocosul mai bine pune-te pe oua stiu ca la tine la stana inca folositi izmene pe post de cablu telefonic dar asta nu inseamna ca v-ati emancipat...

 

ce sa spun 640...700 woooow :jester: hai ca esti si penibil...si sa iti spun ceva nu te iei dupa viteza de pe torente ca sa determini marimea benzii desteptul pamantului....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUPEROFERTA REGIONALA SERVICII ROMTELECOM

**valabila doar pentru orasele mari**

 

 

Incepand cu 16Februarie2009 Romtelecom pregateste o oferta foarte acccesibila clientior sai. In special este destinata clientilor existenti care au linie telefonica Romtelecom, dar si pentru clientii noi.

 

 

Aceste oferte sunt pentru toti clientii, fata de oferta comerciala prezentata in presa Romtelecom vine prin reprezentantii de vanzari cu o oferta speciala cu reduceri de 70% la abonamentele noi incheiate (doar de date si dolce)

 

la Abonamentele ClickNET(4Mb,6Mb,8Mb) incheiate pe 2 ani de zile Modemul Wireless este GRATUIT

 

Preturi abonamente ClickNET valabile incepand cu 16.02.2009:

 

ClickNET 2Mb ...............4.1E

ClickNET 6Mb................5.9E

ClickNET 8Mb ..............10.9E

(instalare gratuita)

 

 

Preturi abonamente dolce:

(numai pentru abonatii Romtelecom)

 

Variety Special Star............ 2,7E

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SUPEROFERTA REGIONALA SERVICII ROMTELECOM

**valabila doar pentru orasele mari**

 

 

Incepand cu 16Februarie2009 Romtelecom pregateste o oferta foarte acccesibila clientior sai. In special este destinata clientilor existenti care au linie telefonica Romtelecom, dar si pentru clientii noi.

 

 

Aceste oferte sunt pentru toti clientii, fata de oferta comerciala prezentata in presa Romtelecom vine prin reprezentantii de vanzari cu o oferta speciala cu reduceri de 70% la abonamentele noi incheiate (doar de date si dolce)

 

la Abonamentele ClickNET(4Mb,6Mb,8Mb) incheiate pe 2 ani de zile Modemul Wireless este GRATUIT

 

Preturi abonamente ClickNET valabile incepand cu 16.02.2009:

 

ClickNET 2Mb ...............4.1E

ClickNET 6Mb................5.9E

ClickNET 8Mb ..............10.9E

(instalare gratuita)

 

 

Preturi abonamente dolce:

(numai pentru abonatii Romtelecom)

 

Variety Special Star............ 2,7E

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×