Sari la conținut
Forum Roportal
Aberatii Intelectuale

Rock-ul si reprezentantii sai

Postări Recomandate

 

si cea neagra! :lol2:

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha,deci jumatatea neagra a lui buleala iese la suprafata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aha,deci jumatatea neagra a lui buleala iese la suprafata

 

ce-ar fi fost rock-ul fara little richard?

 

ii avem pe chuck berry,jerry lee lewis,little richard

astia faceau muzica!

 

din pacate,in anii de inceput ai rock-ului piesele cantate de negri,erau preluate si cantate fara nici o jena de albi

de ex;the beach boys

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Atunci legile privind drepturile de autor erau aproximative.

Raman la parerea mea.Ceea ce numim astazi Rock ,in toate formele sale ,este un gen muzical coplesitor de alb. Culoarea face nota discordanta in acest domeniu. Sa revenim la inceputuri,partea alba ,pentru ca este mai putin sustinuta bag seama.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci legile privind drepturile de autor erau aproximative.

Raman la parerea mea.Ceea ce numim astazi Rock ,in toate formele sale ,este un gen muzical coplesitor de alb. Culoarea face nota discordanta in acest domeniu. Sa revenim la inceputuri,partea alba ,pentru ca este mai putin sustinuta bag seama.

 

rock-ul asa cum a evoluat el,asa-i apartine albilor-negrii au ramas cu rhythm and blues

insa fara jazz si muzica gospel n-am fi avut azi rock

din muzica neagra-si trage radacinile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asadar inceputurile Rock and roll-ului il plasam undeva in anii 50',am vazut clipuri cu cei mai reprezentativi artisti ai genului.Ramane un singur nume care mai trebuie adaugat : Elvis Presley.

Ciudat dar "Regele" nu a cantat chiar Rock and Roll ,ci o varianta numita :rockabilly si mult mai mult hillbilly ,practic acesta din urma fiind stilul sau,contributia sa la istoria muzicii.

 

 

Legenda regelui musicii Rock a inceput asa:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

anii 50 sunt foarte importanti,as dori sa nu treci asa usor peste acea perioada-sunt foarte multi de amintit

florian pittis a facut la radiodifuziunea romana(radio romania tineret )prin 98-99 o istorie a rock-ului-exceptional serial-pittis show parca se numea-

nu-mi merge bine net-ul (nu-l am prin cablu) din acest motiv nu pot sa caut si sa intervin cum as dori eu in acest topic-insa poate deveni un topic de exceptie daca suntem atenti in aceasta incercare de amintire a fenomenului ce se este muzica rock

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In regula,ramanem la anii 50' deocamdata. Este un topic care vreau sa aiba calitate. Am insa nevoie si de ajutor.

Asteptam comentarii pertinente despre inceputurile fenomenului Rock and roll si clipuri inedite cu promotorii initiali ai genului.

Vom trece apoi la anii 60',70' si pana in zilele noastre,vom discuta despre toate subgenurile rock,vor avea dedicat un spatiu aparte trupe si artisti precum : Ray Charles ,Beatles, Rolling Stones,Janis Joplin, Jimmy Hendrix, Deep Purple, AC/DC, Kiss , Queen,Pink Floyd, Carlos Santana ,Metallica ,Manowar ,Ramstein, Nightwish ,adica acei artisti care au adus ceva nou in fenomenul Rock, au inovat si au intrat in legenda, iar lista este evident scrisa in graba si incompleta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In regula,ramanem la anii 50' deocamdata. Este un topic care vreau sa aiba calitate. Am insa nevoie si de ajutor.

Asteptam comentarii pertinente despre inceputurile fenomenului Rock and roll si clipuri inedite cu promotorii initiali ai genului.

 

nu putem trece peste perioada de inceput,fara a prezenta conditiile sociale(si de ce nu politice)ce au determinat nasterea rock-ului

in primul rand rock-ul este muzica unei noi generatii;o generatie post-belica care s-a razvratit impotriva normelor sociale ale vremurilor respective;razboiul cu lipsurile si frustarile sale au dat nasterii acestei generatii,o generatia care nu a mai acceptat discriminarea rasiala(albii si negri au luptat cot la cot in razboi) o generatie ce s-a opus regulilor rigide de educatie si ideilor preconcepute

numele rock and roll spune deja ca-i altceva-sucita(zguduita) si-nvartita;insusi ritmul muzical este altul;aici un profesionist al muzicii(notelor)poate sa ne ajute.

cinematografia a dat cel mai bun exemplu al acestei generatii: "rebel fara cauza" cu james dean

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×