Sari la conținut
Forum Roportal
Aberatii Intelectuale

Rock-ul si reprezentantii sai

Postări Recomandate

Ah buleala,cu "rebel fara cauza" m-am sculat in minte ,hotarat sa zic ceva despre acel film eveniment.A fost un fel de Woodstock in cinematografie filmul asta.

Despre Rock and roll mai adaugam o informatie picanta si oleaca jenanta, daca nu am avea maretia Rock-ului. In argoul negrilor, Rock and Roll era termenul pentru sex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Muzica, in general, ne transpune intr-o anumita stare care ne ajuta in sublimarea modului nostru de a gandi, somti si actiona si bineinteles ca si rock-ul invita pe fiecare la a se cunoaste pe sine. A canta, in general , semnifica un anumit rafinament psihologic, ritmul (ca si la shamani, de ex.) ajutandu-ne in a ne disciplina mintea , ne disciplineaza simturile, ne ajuta sa cultivam si dezvoltam in noi insine virtutile Sufletului, vibrand la unison cu intreaga noastra fiinta, intelegand ca facem parte din Tot, fiind interconectati, octavele drumului ascendent al fiecaruia nuantandu-ne sensul.

Ceea ce ma surprinde pe mine , din cate observ, este ca cineva(intentionat), a rerusit sa asocieze rockul cu anumite simboluri periculoase si daca inainte toti ridicau mainile , aratand semnul victoriei, bucurandu-se de ritmul muuzicii, de versurile pline de frumusete, de linia melodica atat de curata si potrivita intregii creatii muzicale, acum, au adoptat un alt semn, (brr...un simbol periculos, - inteleg ca unii evolueaza prin simboluri, insa nu au cum sa evolueze daca au corupt simbolurile-, care nu are nicio legatura cu Intelepciunea Initiatica reala)au adoptat duritati, gesturi oscene s.a.s.m.d., trist dar adevarat.

Sa speram ca lumea va reveni la bunul-simt si ne vom bucura impreuna de valorile autentice (si) ale muzicii.

Asa ca sa ascultam aceasta creatie a exceptionalei formatiei Pink Floyd,

 

http://www.youtube.com/watch?v=Xl6NfQyNLto

 

care (ca si multe altele ) ne atrage atentia asupra sistemului care a reusit coruperea scrierilor sacre, coruperea atitudinii omului fata de Natura, uitand ca este intim interconectat cu Cerul si Pamantul. Sa speram ca omenirea va reusi sa-si echilibreze Corpul Mental, redescoperind Armonia a Ceea ce Este.

 

Asa ca....sa fim(iata un cantec extraordinar al exceptionalei formatii Deep Purple):

 

http://www.youtube.com/watch?v=6UH_atsX-JU

 

PS: Burel001, fain acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, Lucia,bine ai venit tu si clipurile tale. Imi plac alegerile pe care le faci in ce priveste clipurile, ca intotdeauna.

In lista mea de rockeri inovatori,intrati in legenda ,am uitat de Pink Floyd. Voi corecta pentru ca ei sunt cu adevarat legende si nu pot fi omisi .

Sa revenim la anii 50'. Inceputurile. Astept cu interes clipuri si informatii inedite despre perioada aceea.

Poate ar fi bine sa vedem si cum arata muzica la moda ,inainte de zorii rock-ului, ca sa intelegem ce schimbare de ritm a fost. Nu de calitate,dar de atitudine si ritm :

 

 

si nou nascutul Rock and Roll :

 

 

ocazie cu care am mai completat lista legendelor Rock .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si fiinca ai deschis seria cu buddy holly and the crickets,trebuie sa mentionam sfarsitul tragic al acestuia

"....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce ne mai ofera anii 50':

 

.

 

Interesant ar fi sa-i vedem performand mai aproape de zilele noastre.Cum ar suna astazi?

Din pacate pentru multi dintre legendarii rockeri , ultima reprezentatie si-a lasat cortina de ceva timp.

Cum mister D a fost ultimul nominalizat , pe el si chitara lui ciudata dar vrajita, l-am gasit mai repede in varianta moderna.

Suna demential,parca mai bine ca niciodata :

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred ca Janis Joplin a ales altceva si nu a mai vrut sa ne incante cu darurile ei! Insa, cum toate ne vor fi revelate, in timp optim :spiteful: , "prietenii stiu de ce", sa ne bucuram de ceea ce ne-a daruit aceasta rocker-itza:

 

Si sa nu-l uitam pe Hendrix (care are unele gesturi pe care putea sa nu le faca, insa, are creatii superbe, asa ca este ok)

 

http://www.youtube.com/watch?v=EbGfwzMZAEM...feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=-mBjG9chIFw

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Lucia. Janis Joplin si Jimmy Hendrix isi au locul in galeria legendelor rock-ului , exista de altfel in The Rock and Roll

Hall of Fame, iar in lista mea de legende creatoare si inovatoare trebuiau sa fie. Ii adaug si pe ei,la propriu. Noroc ca imi permit setarile de moderator :spiteful: Ajungem si la ei odata cu trecerea la anii 60'.

 

Inca mai zabovim la anii 50' si inceputurile fenomenului Rock and Roll. Cine ne mai ajuta cu un clip sau un comentariu inedit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

meritul aparitiei rock-uli il au muzicienii americani;

europenii ascultau sansonete si muzica de petrecere-era epoca balurilor unde se dansa mambo(cha-cha) tango si se mai valsa inca.... la mare voga era muzica de influenta latino

inceputul a fost destul de timid-muzica italiana avea mare trecere

marea britanie l-a scos din maneca pe cliff richards un tip spilcuit,frumusel si cumintel :D ...de',prindea bine la publicul european

 

unul din primii cantareti de rock din franta;henri salvador

 

cliff richards-anglia

tot el cativa ani mai tarziu(un deceniu)- :)

 

si muzica italiana-care a fost,dupa parearea mea cea mai buna muzica europeana a acelei perioade

 

cand de fapt asta urma;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este momentul sa vedem ce se canta in Romania anilor 50'-60'

 

Primele influente rock apar in creatiile fratilor Grigoriu . Trio-Grigoriu.

 

 

In rest, jazz latin cu influente afro-cubane

 

 

sau muzica usoara cu influente folclorice:

 

 

Mult mai tarziu apar grupurile cu adevarat rock ,incepand cu Cristal (inca tributari muzicii usoare), Mondial, Pheonix,Sfinx,Rosu si Negru.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exceptionala aceasta prezentare, Burel001 ! parerea mea este ca putem dezvolta un piculet contributia celor de la Phoenix, pe care-i admir foarte mult si sa-i intelegem ca decizia pe care-au luat-o atunci cand au parasit aceste plaiuri binecuvantate, a fost una inteleapta si pentru ei ca si fiinte si ca si grup, si pentru binele cel mai inalt, ca sa-i spunem asa, al neamul nostru ca si intreg, intru trezirea din "somnul cel de veci". :lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=l6rtKTfsU9A

 

http://www.youtube.com/watch?v=9EIRIeSmCAc...feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=cVqpbERjQvs...feature=related

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×