Sari la conținut
Forum Roportal
Aberatii Intelectuale

Rock-ul si reprezentantii sai

Postări Recomandate

solistul vocal a avut tract si s-a balbait...

(off-topic)ce dracu am scris eu acolo-?! ;) ...

 

 

nu-mi dau seama ce sa-ntamplat la postarea anterioara;nu-s adresele corecte(vad ca nu s-a sesizat nimeni ;) )

janis joplin - piece of my heart

http://www.trilulilu.ro/godutza/3bfa622d003bdb

the who-my generation

http://www.trilulilu.ro/hrista19aida/90ed606b4489cb

 

revin

(...gata stiu unde am gresit :giggle: )

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am postat de nu stiu cate ori pe topicele de muzica piesa "Diamonds and Rust", cantata de Judas Priest cu Rob Halford ,varianta live 2005 ,Japonia . Dementiala piesa , halucinanata interpretarea "mosului" Halford la 56 de ani . Vedem intai asta:

 

 

 

dupa care vedem de unde a plecat aceasta minunata piesa si facem legatura cu anii 60' si Woodstock,chiar daca nu atunci a cantat Joan Baez piesa,ci mai tarziu :

 

 

Foarte multe piese originale Joan Baez au fost preluate de trupe imense precum Judas Priest. Iata originalul din 1960 al unei piese preluata mai apoi de The Animals (pentru ei a compus-o de fapt Joan Baez),Deep Purple, Rainbow si inegalabilul Ritchie Blackmore, Thin Lizzy si lista este mult mai lunga.

 

 

si varianta din 1964 - The Animals

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai adaugam cateva nume care au lasat urme adanci in muzica,reprezentative pentru anii 60', in afara celor deja amintiti :

 

Printre primii promotori ai R&B -ului britanic, The Birds

 

 

Creedence Clearwater Revival

 

 

Un grup legendar, intrat in constiinta publicului prin muzica lor ,dar si prin caracterele controversate ale muzicienilor,culminand cu povestea vietii si mortii premature a solistului vocal Jim Morrison : The Doors

 

 

Urmeaza greii ,dar mai intai o pauza lunga si deasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si inca o interpretare de exceptie...

pielea de gaina se facu...pfff.brrr.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perioada anilor respectivi este marcata de protestele imotriva razboiului-

si de miscarea hippie

e perioada escaladarii razboiului rece

perioada lui jf kennedy si a razboiului din golful porcilor

perioda lui martin luther king

feminismul e in gloria sa

lupta pt cucerirea spatilui e in linie dreapta

 

ce-am omis?! :)(comunismul e la cativa km de miami)

a,da...destramarea unor imperii prin cucerirea independentei tarilor aservite

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai adus vorba,hai sa vedem ce se canta in Rusia anilor 60' .Pe acolo nu am fost inca.

Am ramas socat.Nu ma asteptam . Primul grup rusesc de rock este considerat "Mashina Vremeni " si a fost infiintat fix in anul 1960. Nu suna prea rau si nici nu arata prea sovietici rockerii rusi :

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot ai adus vorba,hai sa vedem ce se canta in Rusia anilor 60' .Pe acolo nu am fost inca.

Am ramas socat.Nu ma asteptam . Primul grup rusesc de rock este considerat "Mashina Vremeni " si a fost infiintat fix in anul 1960. Nu suna prea rau si nici nu arata prea sovietici rockerii rusi :

:) chiar ma gandeam la rusi...n-am postat(si cautat) pt ca-mi incarca greu net-ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica ruseasca din anii 60-70, este destul de greu de gasit,cu atat mai greu , daca ne propunem sa gasim rock.

Exista cateva surse de download ,dar nu sunt foarte incantat de varianta si cum la liber pe youtube nu am gasit mare lucru,poate are cineva prin calculator o piesa doua,sa vedem si noi ce lalaiau rusii, in timp ce americanii se destrabalau la Woodstock?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cautat de mi-a venit acru in gura..

pot spune ca noi stam excelent la muzica in comparatie cu marele URSS..cum ii place lui Nicu Covaci sa spuna..

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am cautat de mi-a venit acru in gura..

pot spune ca noi stam excelent la muzica in comparatie cu marele URSS..cum ii place lui Nicu Covaci sa spuna..

max juve poate sa gaseasca-sigur stie lb rusa...pe site-urile din rusia gasim ce ne trebuie.

Editat de Burel001
Am pus doar o paranteza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×