Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum reiese, calcularea numarului fiarei nu se adresa celor din timpul de atunci pentru ca;

 

Argumentele pe care le prezinti tu sunt speculative...Exista o diferenta de ani intre cartile NT. Apocalipsa fiind ultima.

 

Cum poate Apocalipsa sa nu se adreseze celor de atunci cand spune...

 

Descoperirea lui Isus Hristos pe care l-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o speculatie.

 

Te incurci atunci cand citesti "in curand" si te duci cu gandul ca era vorba de perioada imediat urmatoare, adica imediat ce i-au fost aratate lui Ioan lucrurile care vor veni, desi in Apocalipsa se vorbeste la viitor prin; "au să se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este nici o speculatie.

 

Te incurci atunci cand citesti "in curand" si te duci cu gandul ca era vorba de perioada imediat urmatoare, adica imediat ce i-au fost aratate lui Ioan lucrurile care vor veni, desi in Apocalipsa se vorbeste la viitor prin; "au să se

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daniel nu este Apocalipsa?

 

Totusi ea este scrisa cu mult inainte de Apocalipsa.

 

Da...si ? :beee: Intrebarea mea initiala tot ramane fara raspuns...singurul raspuns posibil pe care il vad ar fi ca merg pe o premisa gresita...dar eu nu o sesizez... :P

 

Sau bineinteles ar mai fi si ideea ca nu merg pe o premisa gresita iar Fiara nu este din ziua de azi ci este din vremea lor...Nero ar fi singurul care se incadreaza in acest tipar :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...si ? :beee: Intrebarea mea initiala tot ramane fara raspuns...singurul raspuns posibil pe care il vad ar fi ca merg pe o premisa gresita...dar eu nu o sesizez... :P

 

Sau bineinteles ar mai fi si ideea ca nu merg pe o premisa gresita iar Fiara nu este din ziua de azi ci este din vremea lor...Nero ar fi singurul care se incadreaza in acest tipar :doh:

:yahoo:

Nu este din timpul lui Nero pentru ca atunci nu exista inca; "Aici este mintea plină de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yahoo:

Nu este din timpul lui Nero pentru ca atunci nu exista inca; "Aici este mintea plină de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine nu exista ? Nero nu exista ? Pai de unde sti ca nu s-a intamplat asa cu Pavel ? :beee: Sau de unde sti ca Pavel este "printre cei vii care au ramas" ?

 

In Apocalipsa se vorbeste despre mai multe "fiare". Dar esenta intrebarii ramane aceiasi indiferent de fiare...cea care este cu numarul de 666 sau 616 putea sa fie "calculata" de ei si nu putea sa fie peste 2000 de ani... :P

 

Oricum sa vedem ce alte explicatii si raspunsuri mai apar...:doh:

Pavel a fost rastignit cu capul in jos...

Petru a fost taiat in doua cu fierastraul...

 

Pana la urma cred ca ma straduiesc degeaba, chiar daca aduc si ce a spus Dumnezeu cu privire la Israel si timpul de sfarsit.

 

Chiar cauti cu adevarat un raspuns, sau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca da...pentru asta am pus si intrebarea...pana acum nu mi-ai raspuns la ea. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×