Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Proverbe si intelepciunea cuprinsa in ele !

Postări Recomandate

Da fiecare lucru trebuie facut atunci cand e vremea lui. Cand e vremea scolii trebuie sa invatam , cand e vremea mucii , trebuie sa muncim si asa mai departe !

 

In oala acoperita , nimeni nu stie ce se fierbe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:airkiss: De cate ori am dat eu citatul asta aici pe forum. La fel cum un pomcare face mere ...spui ca e mar ...la fel si un om care ....in balanta vietii lui , faptele bune atarna mai mult decat cele rele .... spunem ca e un om bun si cumpatat !!!

 

Daca un prieten te insala odata , e vina lui. Daca te inseala a doua oara , e vina ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca te a inselat odata trebuia sa iti dai seama ca o v a face si a doua oara ,vazand ca nu ai reactionat cum trebuia :airkiss:

Rădăcina e amară dar roadele dulci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Munca si sacrificiile pe care trebuie omul sa le faca pentru a-si indeplini un vis. E valabil si in iubire.

 

Capul face , capul trage.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Efectul bumerangului ... cu mentiunea ca reactiunea e multiplicata de n ori , n > 1

 

 

<< Păzeşte-ţi inima mai mult dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezand ca poti face un lucru, ai mai multa vointa in a-l face, doresti mai mult sa vezi rezultatul.

Pe de alta parte, Biblia spune ca Dumnezeu este acela care da si vointa si infaptuirea (Filipeni 2:13) celor ce cred in El.

 

Unul care da cu mana larga,

ajunge mai bogat,

si altul, care economiseste prea mult,

nu face decat sa saraceasca.

(Proverbele lui Solomon 11:24)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci and avem frica de dumnezeu cautam ca gandurile si actiunile noastre sa nu faca rau celorlalti si nici noua insine.

 

Nu da sabia copilului.

 

Nu trebuie sa fim ceduli si superficiali , sa vedem doar ce e la suprafata, ci sa privim in profunzimea faptelor si fenomenelor.

 

Inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu.

 

am gresit pagina :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×