Sari la conținut
Forum Roportal
QvoVadis

Datini, traditii, obiceiuri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Peștele trebuie să fie obligatoriu pe masa de Anul Nou. Superstiții şi reţete. Ce pește trebuie EXCLUS în noaptea dintre ani

https://evz.ro/pestele-trebuie-sa-fie-obligatoriu-pe-masa-de-anul-nou-superstitii-si-retete-ce-peste-trebuie-exclus-in-noaptea-dintre-ani.html?utm_source=evz&utm_medium=recomandari_AI

N-am idee cum au curaj sa publice asa un articol ca "Pestele trebuie sa fie obligatoriu pe masa"!!!    Cine obliga pe cine, nici in sclavagism nu era asa ceva.    Iar daca e obligator, de ce nu se ofera gratuit!!!     Analfabetismul avansaza cu pasi mari, daca jurnalistele habar n-au ca nu toata lumea mananca peste pe planeta asta.   Mama mea si familia ei nici azi nu vor sa auda de pesti decat in apa sa inoate.     Eu aveam aproape de 20 de ani cand am gustat prima oara peste, dar n-as manca orice din ape, poate 3 feluri de pesti numai prajiti, nu sub alta forma. 

In Ardeal pestele nu este popular ca in Regat nici intre romani, precum nici mamaliga.  

In Maramures deloc nu era la moda, doar cei care aveau permis de pescuit, altfel nici nu se gasea niciunde de cumparat decat conserve expirate. 

Secuii nu mananca peste si nici ungurii nu sint mari consumatori, doar cei din orase mai mari.   

Asta este inventie comunista sau ce vrea sa fie dar dupa traditie, NU are ce cauta pe masa de Revelion peste ca nu s-a mancat mereu peste nici in Romania. 

IMG_20211130_144032_resized_20211212_062042076.jpg

S-a uitat mujdeiul dar nu si ardeiul iute, si au ars pestii scrum, insa de azi si astea's obligatorii de mancat ... carbonul face bine la stomac dupa atata mancare :eat:                  Din Bucovina cu dragoste! 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kockás malacpecsenye póréhagymás lencsével

Linte scazuta cu Slanina prajita este una din favoritii celori din Ungaria ca se obisnuieste des sa fie pe masa aceasta leguminoasa marunta.  Dupa niste traditii aduce ceva in anul nou, noroc sau doar multi bani, depinde.    Insa acele bucati de slanina sint foarte apetisante si eu nu le-as baga la inmuiat in mancare ci le-as servi separat pe o farfurie uscata bunatatea langa paine proaspata si ceapa care nu-i iute.   Este specialitate pentru 1 Januarie,  eu am o reteta in stil mexican dar fara slanina la noi in casa.         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.13rnGu9pfsCxpNx69POjYwHaFj&pid=Api&P=0&w=234&h=176

https://retetesivedete.ro/de-ce-trebuie-sa-mancati-piftie-de-boboteaza-ce-alte-bunatati-e-bine-sa-le-aveti-pe-masa.html?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery    

"Din cele mai vechi timpuri, tradiția spune că niciodată de Boboteaza nu trebuie să duceți lipsă de piftie pe masă.  Se spune că cei care mănâncă asemenea preparat culinar gustos vor avea parte de noroc și sănătate.  Pentru a respecta așa cum se cuvine tradiția, bătrânii spun că acest minunat preparat obținut din picioare de porc, gușă, urechi și mușchi de porc.  Bineînțeles, gustul desăvârșit este dat de usturoiul din belșug."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/traditii-crestine-de-boboteaza-cand-se-bea-agheasma-mare-cea-mai-puternica-rugaciune-rostita-in-aceasta-zi.html

"Conform tradiției, Agheasma Mare este încărcată cu darurile dumnezeiești ale Duhului Sfânt și săvârșește minuni, tămăduiește bolnavi, apără casele de duhurile necurate, curățește mintea de gândurile rele și îi izbăvește din primejdii pe cei credincioși."

*Credeam ca se bea dupa Piftie  :derisive:  sincer, eu prefer un coniac decat zeama preoteasca!!!   Precis interfereaza cu usturoiul si face o reactie chimica periculoasa.   Iata unu din leacurile contra COVID sau care este azi in forta si secera vieti.   Sper sa aibe destul lichid cei care cred in asta,   si sa nu mearga spre spitale ca deja n-au marfa asta in congelatoare." 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/cat-va-costa-mielul-de-paste-ministrul-agriculturii-ii-lamureste-pe-romani-fix-exact-cat-o-sa-platim-pe-el.html

N-ar trebui sa fie mieii sacrificati pentru nici un eveniment, eu refuz sa mananc asa ceva.   Mie-mi ajunge un ou rosu, o gaina mare umpluta si un Tiramisu facut de mine cu tot ce eu vreau sa-i mai adaug si mereu devine un succes.   Curcan doar daca avem musafiri inafara familiei, dar eu intreb mereu ce le convine sa manance sa nu lucrez degeaba.   

La una din ocazii cu vizitori din Europa am facut spaghetti sauce cu carne de vita dar europeenii imi spuneau ca nu le place pasta cu conserva de rosii, ar manca orice vechitura din frigider, dar nu paste.    Am o mare galeata de varza acra, voi face si calit un pic doar sa nu am resturi, le voi aminti ca sintem in post.   

Pretul carnii s-a scumpit.  Decand doctorul m-a pus in dieta doar un pic de pui fiert am mancat din supa.   Pentru ca Pastele catolic este mai repede, la mine va fi un mare atelier de vopsit oua in bucatarie sau pe terasa daca va fi destul de cald iar nepotul ca fi pictorul sef.   Nici cu asa ceva inca nu s-a jucat, dar nici n-a mai spart oua rosii, ce va face acest sezon!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 3/1/2022 at 9:45 AM, Rodica` said:

Si de la mine o urare,

Preluata de la RoVaccinare.

 

Te-ai intrebat vreodata daca misiunea ro-vaccinarii poate duce / conduce catre aceasta imagine?....din ce in ce mai des intalnita, mai ales in cazul sportivilor? 

p2.PNG.05605f78e20aef97f4dc1728de9aad4b.PNG

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Rayn a spus:

Te-ai intrebat vreodata daca misiunea ro-vaccinarii poate duce / conduce catre aceasta imagine?....din ce in ce mai des intalnita, mai ales in cazul sportivilor? 

Sportivii se drogheaza la greu sa doboare noi recorduri si succese, sa fie celebri ca si muzicienii rock sau muzica tiganeasca maghiara, manele, nu conteaza!!!   TAYLOR HAWKINS e ultimul pe lista mortilor la 50 de ani, daca n-a mai murit altu intre timp.  "The toxicology test on urine from Taylor Hawkins' body preliminarily found 10 types of substances, including: THC, tricyclic antidepressants, benzodiazepines, and opioids" ... fara aceste intaritori n-ar fi fost capabil sa bata toba a 2-a zi, ca era in concert unde a murit in hotel??? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, The Unknown said:

Sportivii se drogheaza la greu sa doboare noi recorduri si succese, sa fie celebri ....

false flag

in loc sa aleaga sa fie oameni!

asa si cu vaccinarea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×