Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Religia vs. Consumerismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

lol de la mase? de la elite, pentru ca ale au tot interesul sa te tina in ceata....

Cred ca nu ai intalnit prea multi oameni de genul asta.....se vede....

 

In occident ...adica locul in care conduc elitele si nu gunoaie comuniste cocotate in varf oamenii nu sunt de loc tinuti in ceata...

 

E adevarat ...NU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
QUOTE(Schimbarea2012

nu are ce sa zica e prea elocvent

Pai Bush a fost in tineretea lui in aceasta organizatie. Numai Dumnezeu stie daca mai are sau nu legaturi cu ea. Cat de al declara pe el anticrist, ma face sa rad! Bush este pe terminarea mandatului. Nu cred ca anticristul va fi din America!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai Bush a fost in tineretea lui in aceasta organizatie. Numai Dumnezeu stie daca mai are sau nu legaturi cu ea. Cat de al declara pe el anticrist, ma face sa rad! Bush este pe terminarea mandatului. Nu cred ca anticristul va fi din America!

 

e cum sa fie din america nu sunt america si israel taile binecuvantate? si bush nu a fost este si va fi nu se iese din asemenea organizatii cand vor muschii tai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In occident ...adica locul in care conduc elitele si nu gunoaie comuniste cocotate in varf oamenii nu sunt de loc tinuti in ceata...

 

E adevarat ...NU!

 

Nu sunt in ceata, sunt in lesa iar lungimea firului este direct proportionala cu cat vor ei. Lasa-ma cu occidentul tau , ca a devenit un amalgam de cretini iremediabili. Mai bine da o raita pe la varful elitelor si dupa sa vii si sa imi spui ce ai vazut....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt in ceata, sunt in lesa iar lungimea firului este direct proportionala cu cat vor ei. Lasa-ma cu occidentul tau , ca a devenit un amalgam de cretini iremediabili. Mai bine da o raita pe la varful elitelor si dupa sa vii si sa imi spui ce ai vazut....

 

Pai tocmai ca am dat raita de care zici ...si sa sti ca ramai mirat ca exista si elite adevarate!

 

...tu faci greseala sa apreciezi occidentul dupa "elitele" din jurul tau ...si cprobabil esti revoltat ca "elitele" din jur sunt doar smecherii si hotii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tocmai ca am dat raita de care zici ...si sa sti ca ramai mirat ca exista si elite adevarate!

 

...tu faci greseala sa apreciezi occidentul dupa "elitele" din jurul tau ...si cprobabil esti revoltat ca "elitele" din jur sunt doar smecherii si hotii !

 

Normal ca exista si elite adevarate, numai ca raportat la numar proportia este prea mica....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca exista si elite adevarate, numai ca raportat la numar proportia este prea mica....

 

Sa nu faci greseala sa crezi ca restul populatiei daca nu e elita sunt ca si ghiolbanii de prin birturile de la sat!

 

E o diferenta enorma intre ce vezi tu in jurul tau si ce e aici!

 

O societate incomptetenta si fara valoare nu putea fi prima in Europa din toate punctele de vedere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O societate care crede ca fericirea este in produs, o societate ignoranta scalvagist-consumerista careia ii este supta toata energia mentala mai are vreo sansa sa se trezeasca la spiritualitate ?

 

Cum se pot spiritualiza indivizii cand nu mai citesc nimic, morti de obositi - seara, deabia sunt in stare sa urmareasca 2~3 paragrafe de informatie prefarbicata sau sa vada un film de duzina imbibat de reclame (cazul ca nu ii ia somnul).

Da, hai sa-i schimbam pe toti! Sa-i facem sa se revolte pe strada, sa piarda timpul cu demonstratii despre cum ar trebui sa fie lumea, in loc sa-si traiasca viata asa cum le place.

Ce prost am fost sa cred ca ma schimb atunci cand vreau eu. Trebuie sa vina altii sa-mi ia ochelarii de cal si sa ma schimbe dupa buna lor necredinta.

Oamenii aia, morti de oboseala au un scop pentru care se sacrifica. La formarea scopului ala a contribuit si religia. I-a facut mai iubitori fata de aproape. Muncesti pentru a obtine satisfactia ca ii oferi copilului ceea ce tie ti-a lipsit. Il ajuti sa se dezvolte mai bine, in conditii materiale mai bune. Altfel si-ar pierde spiritul si credinta.

In privinta consumului, omul cu cat are mai mult, cu atat vrea mai mult. Nu poti reduce consumul la nivel macroeconomic in momentul actual. Sa ne intoarcem iar la traiul in pestera? Am fi mai spiritualizati asa?

 

Biserica se implica la plantarea de Biserici si la ajutorarea oamenilor din comunitatea unde este biserica respectiva.

"Spiritualizarea" nu este doar o informare, noi credem ca Duhul Sfant participa la transformarea interioara a omului si El ajuta pe om sa-si cladeasca prioritati in viata!

Decat sa plantam biserici, mai bine sa plantam pomi, ca si asa gaura din stratul de ozon creste cu fiecare masina lansata de pe banda de fabricatie. Noxele bisericii echivaleaza cu noxele carburantilor, ba chiar le-au mai si intrecut uneori, cand s-au opus progresului stiintific.

Prioritatile le stabilim pe baza influentelor altora. Ne schimbam dupa interesele pe care le urmarim. Vom ajunge o civilizatie spiritualizata cand va zbura iepurasul de la playboy fara racheta sau ca efect Red Bull.

 

In biblie sunt adevaruri, dar nu e pacat sa nu le prezinti prin prisma prezentului, intrucat acum 2000 de ani cand a fost scrisa bibilia nu se stia de pshihologie si sociologie.

Biblia nu stie nici de bun simt - glorifica lapidarea, printre altele. Orice ar scrie si oricum ar fi rescrisa, oamenii oricum vor citi numai ce le convine. Daca nu ai credinta, degeaba citesti sute sau mii de pagini despre ea. Ajungi sa consumi excesiv informatie inutila.

 

Imaginea este pasaportul apartenetei la grup. Daca la adulti nu este atat de evident la adolescenti este litera de lege.

Aparteneta la grup se face superficial (pasiuni, stilulri, putere, bani) baza se pune pe ego si mult mai putin pe idei si minte.

Curentele sociale actuale ale adolescentilor sunt bazate pe imagine, stil si nu neaparat pe idei cum se intampla in anii 70~80. Practic adolescentii se ghideaza dupa forma (atitudine) si nu dupa un fond (idee).

Ba este evident la toate categoriile sociale, mai putin la cei care traiesc in padure. Incearca sa-ti pastrezi un cerc de prieteni cu care nu ai nimic in comun. Cum ati comunica? Cand te intalnesti cu prietenii, tu nu faci decat un schimb de idei? Eu ma intalnesc cu ei sa ma simt bine, nu sa continui un efort sustinut. Asa ca pasiunile si stilurile de viata conteaza mult. Ca sa nu mai vorbim de bani ... ca te costa fiecare iesire, accesoriu. Eu nu ies din casa fara nici un ban. S-ar simti penibil un eventual hot de buzunare ... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica este intotdeauna de partea ei.

Adevarat graiesti, roaba lui dumnezeu. Si normal ca biserica e numai si numai de partea ei. Nu o interesesaza enoriasii decat din punct de vedere pecuniar.

 

Momentan ne organizam piramidal, incercam sa-i facem pe cat mai multi dependenti de noi, momentan fiecare facem parte dintr-un sir infinit de stapani si servitori in care toti suntem captivi.

Recunoaste ca perspectiva e atragatoare. Multi vor sa ajunga in varf si sa fie venerati asemenea lui Amon Ra. Vrei sa schimbi un sistem in care dependenta e litera de lege. Toti spera la mai multe avantaje si de aceea incearca sa ajunga tot mai sus. Nu cumva asta incerci si tu sa faci? Sa fii un inovator caruia sa i se recunoasca meritul ca "i-a trezit pe ceilalti din somnul sclavagist"?

 

Dumnezeu are un sistem de valori diferit de cel al "lor"! Adoptand sistemul acesta de valori sigur putem avea o alta viata!

Bine, il adoptam, dar unde il gasim? Mergem cu dumnezeu la o bere? Biblia in mod sigur nu e de la dumnezeu (numai daca venea de la cate o bere cu toti muritorii din acele timpuri). Iar dupa ce ne vom satura si de sistemul lui, ce facem? Cautam mai departe? Poate e vreo structura piramidala de dumnezei si e necesar sa urcam la alt nivel pentru valori superioare.

Haideti sa ne trezim din visare si sa vedem ca sistemul nostru e deja format si schimbandu-l inseamna sa ne schimbam radical. Vom ajunge sa nu ne mai recunoastem, sa ne temem de efectele schimbarii si sa ne intoarcem apoi la vechile obiceiuri animalice. E mai usor sa involuezi decat sa lupti impotriva sistemului.

 

Si de ce nu-si propun oamenii sa-si depaseasca aceasta conditie pur materiala? Sa fie de vina educatia precara, pervertita de coruptie? Sau tendinta de devalorizare a constiintei umane prin adaptabilitatea la sistemul degradat? Sau capitalismul excesiv in urma caruia antagonismul intre saraci si bogati atinge paroxismul?

 

Iresponsabilitatea isi face simtita prezenta la fiecare pas. Ne lovim de ea pe strada, la serviciu si oriunde ne-am duce. Oamenii sunt asa de prinsi de activitatile lor banale incat rareori vad la doi metri in fatza. Inca nu-mi vine sa cred ca am supravietuit asa de mult timp inainte de cel de-al treilea razboi mondial. E un adevarat miracol!

Societatea incearca sa te educe si sa te re-educe pana te modeleaza intr-un individ obedient, conform standardelor. Coruptia o sustinem cu totii, fara sa ne dam seama. O facem din obisnuinta, atunci cand votam fara sa stim bine pe cine, atunci cand dam spaga la doctor pentru ca asa da toata lumea si altfel nu am fi bagati in seama, atunci cand acceptam salarii brute inferioare celor nete s.a.m.d.

Oamenii mai mult se schimba decat se adapteaza la un sistem. Adica isi modifica mult comportamentul, fara sa pastreze din vechile caracteristice, considerate perimate. Generatia actuala are ca religie moda, motorul consumului. Cumparam obiecte care indeplinesc aceleasi functii ca cele noi - inca functionale - dar cu design diferit, din dorinta de a impresiona. Cum sa-mi iau eu Dacie daca vecinul are Mercedes? Ce, eu sunt mai prost?

Supravietuim pentru ca nu suntem asa de prosti pe cat crezi. Poate ai avut ghinionul sa intalnesti mai mult oameni iresponsabili pana acum. Dar sa ne gandim la miile, sutele de mii, milioanele care lucreaza in diverse domenii ca sa o ducem mai bine. Nu e intotdeauna o cursa continua dupa bani. Exista oameni responsabili, care fac ceea ce le place. Poate e greu de crezut, insa unora le place munca. Gasesc satisfactie in crearea de utilaje, masini, capodopere si multe altele. Daca nu ar fi atat de prinsi de activitatile lor nu s-ar mai inregistra progrese. Amatorii nu fac descoperiri stiintifice in urma unor revelatii spirituale. E nevoie si de oameni de sacrificiu care sa creeze premisa desprinderii de material.

 

Religia este o marfa de consum ... ce sa intreprinda impotriva ? ...vrei sa isi taie singura craca?

Crestinismul, da, prin apologizarea bisericii. Cum ar supravietui clerul fara enoriasi? Nu-i prea vad reprofilandu-se la spart betoane sau altceva util. S-ar muta in cabinete psihologice :yahoo: sau s-ar lansa in campanii electorale, sa continue sa prosteasca prostimea - daca se poate mai rau de atat.

Dar sunt religii viabile: hinduism, budism, shintoism, care sunt mai utile decat crestinismul si islamismul lipsite de continut.

 

Si ceea ce e mai grav e ca majoritatea celor care frecventeaza bisericile au o credinta de fatzada, afisata ca o moda sau ca un interes personal, consecinta a influentelor cercului de prieteni, cunostinte.

E mai util sa folosesti un iPod cand mergi la slujba decat sa asculti aceeasi placa, cu scartaieli putin diferite. Biserica s-a transformat in "bisericuta" de barfa, un fel de club de zi pentru pensionari. Nu conteaza unde mergi sa te rogi - macar de s-ar ruga pentru ceva bun, nu sa moara capra vecinului. Dar atunci cand o faci, sa o faci din inima, cu o puternica credinta ca nu te rogi in zadar.

 

Eu lansez indemnul sa incercam sa transformam societatea umana in ceva locuibil - fara crima, violenta, furt, minciuna, coruptie, egoism, lene, invidie si multe altele (n-are rost sa insirui toate trasaturile negative).

Indemnul e laudabil mai ales atunci cand e insotit de actiune.

"You must be the change you wish to see in the world." - Mahatma Gandhi

Tu trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume.

Altfel utopia tuturor ar fi un ocean de ipocrizie si nimic mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi vor sa ajunga in varf si sa fie venerati asemenea lui Amon Ra. Vrei sa schimbi un sistem in care dependenta e litera de lege. Toti spera la mai multe avantaje si de aceea incearca sa ajunga tot mai sus. Nu cumva asta incerci si tu sa faci? Sa fii un inovator caruia sa i se recunoasca meritul ca "i-a trezit pe ceilalti din somnul sclavagist"?

 

raspund simplu NU...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×