Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Religia vs. Consumerismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Are dreptate Fr0z3nasic3 crestisnismul cam impinge la pasivitate... cand varful piramidei fura si e corupt, laicii aplauda si spera ca tiranul va fi pedepsit pe lumea cealalat.

Probabil ca unele religii crestine fac asa.

Invatatura crestinismului insa nu incurajeaza pasivitatea niciodata, ci dimpotriva!

Cei care traiesc in pacat sunt mustrati si in cazul in care nu se corecteaza sunt exclusi din Biserica!

In primul rand se incearca recuperarea pacatosului si in cazul refuzului acestui om se iau masuri de excludere.

Binenteles ca Sfanta Scriptura este ca baza in luarea oricarei decizii intr-o Biserica!

Sunt religii crestine care nu au ca baza de invatatura doar Scriptura. In acele Biserici s-a ajuns la o tolerare a pacatului sau in Biserici unde Scriptura nu se interpreteaza in contextul teologic al intregii Scripturi, ci se iau versete rupte din context!

 

da doctrina e iubire se lasa pedeapsa pe seama divinului

A iubi nu inseamna al lasa pe om de capul lui! Aceea inseamna prostie! In Biblie ni se porunceste disciplinarea! In Biserica nu se poate ca fiecare sa traiasca cum vrea. Cristos este Capul Bisericii si cine nu asculta de El intra sub disciplina Bisericii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca unele religii crestine fac asa.

Invatatura crestinismului insa nu incurajeaza pasivitatea niciodata, ci dimpotriva!

Cei care traiesc in pacat sunt mustrati si in cazul in care nu se corecteaza sunt exclusi din Biserica!

In primul rand se incearca recuperarea pacatosului si in cazul refuzului acestui om se iau masuri de excludere.

Binenteles ca Sfanta Scriptura este ca baza in luarea oricarei decizii intr-o Biserica!

Sunt religii crestine care nu au ca baza de invatatura doar Scriptura. In acele Biserici s-a ajuns la o tolerare a pacatului sau in Biserici unde Scriptura nu se interpreteaza in contextul teologic al intregii Scripturi, ci se iau versete rupte din context!

A iubi nu inseamna al lasa pe om de capul lui! Aceea inseamna prostie! In Biblie ni se porunceste disciplinarea! In Biserica nu se poate ca fiecare sa traiasca cum vrea. Cristos este Capul Bisericii si cine nu asculta de El intra sub disciplina Bisericii!

 

si daca il exclude biserica ce ? trece in alta religie.tu crezi ca pe astia corupti ii intereseaza asa de mult de biserica.

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da doctrina e iubire se lasa pedeapsa pe seama divinului

A fi bun, nu inseamna sa fii si prost...Impotriva raului trebuie luptat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fi bun, nu inseamna sa fii si prost...Impotriva raului trebuie luptat....

 

cum lupti impotriva lui teoctist de exemplu sau impotriva papei sau a stiu io carui mulah ?

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si daca il exclude biserica ce ? trece in alta religie.tu crezi ca pe astia corupti ii intereseaza asa de mult de biserica.

Pai, nu ii intereseaza si nu sunt parte din Biserica!

 

cum lupti impotriva lui teoctist de exemplu sau impotriva papei sau a stiu io carui mulah ?

Lupta nu se duce cu arma in mana, ci pe genunchi si niciodata impotriva oamenilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, nu ii intereseaza si nu sunt parte din Biserica!

Lupta nu se duce cu arma in mana, ci pe genunchi si niciodata impotriva oamenilor!

 

merci de sfat . eu o intrebam pe pe Arcadia2007 cum lupti cu astia caci ea a zis "A fi bun, nu inseamna sa fii si prost...Impotriva raului trebuie luptat...."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
merci de sfat . eu o intrebam pe pe Arcadia2007 cum lupti cu astia caci ea a zis "A fi bun, nu inseamna sa fii si prost...Impotriva raului trebuie luptat...."

Raspunsul ar fi prin post si rugaciune!

Asa si avem pace in inima si nu cade povara pe noi, ci pe Cel ce o poate duce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
merci de sfat . eu o intrebam pe pe Arcadia2007 cum lupti cu astia caci ea a zis "A fi bun, nu inseamna sa fii si prost...Impotriva raului trebuie luptat...."

Cu scutul credintei si sabia virtutii... :flowers: Dar acestea, ca sa fie utile, trebuie constientizate si folosite...Altfel le ai si le tii in beci...

In ceea ce il priveste pe Teoctist , am impresie buna despre el, nu acelasi lucru se poate spune despre Arhiepiscopul Tomisului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×