Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Exprimarea religiosilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vad ca iti place sa arunci pastila dar sa nu dai un raspuns clar. Mda, ce sa faci...ne ghidam dupa crede si nu cerceta. Adica tu te ghidezi dupa asta, eu vreau raspunsuri clare. Si chestia cu "ma apuc sa fac teologie cu tine"...las-o ca nu tine. De ce nu spui ca de data asta ai dat cu stangul in dreptul? Tu faci si mai mult. Imi raspunzi la o intrebare cu o alta intrebare.

 

Aaaa, si chestia cu adevarul...de unde stii tu ca "ala" e adevarul?. Nu crezi ca asa e, stii!!! Pai spune-ne si noua cum ai ajuns la concluzia asta, dovedita stiintific, nu tine numai pt tine.

Si ca sa-ti raspund, pentru mine credinta nu inseamna biblie, incredere oarba, lucruri neverificate, afirmatii fara suport. Dar pentru tine?

 

pentru mine? credinta inseamna tot. ce inseamna tot? TOT. viata, moarte, prezent, trecut, viitor, materie, spirit, lucrurile vazute, cele nevazute etc...si ca sa nu crezi ca noi crstinii vrem sa manipulam lumea ca prostiile noastre iti recomand un film tare de tot. NERER LAND. cu jony deep. ultima parte e cea mai interesanta. filmul se incheie cum jony deep ii spune unui baietel orfan. " totul e sa crezi".

sunt lucruri pe care stiinta nu le poate explica. ce faci cu lucrurile alea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Efeseni2

credinţă

De ce e imperios ca credinta sa nu se bazeze pe fapte? Eu vreau dovezi ale unui d-zeu creator, al carui cuvant suprem e biblia. Cer prea mult? Pentru el ar trebui sa fie extrem de usor si in cazul asta eu mi-as dedica viata urmandu-i invataturile. Credinta prin definitia ei ar trebui sa se bazeze pe fapte, pe lucruri care se pot demonstra, chestii tangibile(citeste demonstrate, cu riscul de a ma repeta).

Astept sa ma combati cu texte biblice, cu toate ca as prefera cuvintele si opiniile tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru mine? credinta inseamna tot. ce inseamna tot? TOT. viata, moarte, prezent, trecut, viitor, materie, spirit, lucrurile vazute, cele nevazute etc...si ca sa nu crezi ca noi crstinii vrem sa manipulam lumea ca prostiile noastre iti recomand un film tare de tot. NERER LAND. cu jony deep. ultima parte e cea mai interesanta. filmul se incheie cum jony deep ii spune unui baietel orfan. " totul e sa crezi".

sunt lucruri pe care stiinta nu le poate explica. ce faci cu lucrurile alea?

 

aste e un caz tipic pentru cei care numai cred si atat ...ei nu vor sa stie ci le ajunge ca cred ....unul care crede tot ... dar nu stie nimic ....este ptr voi un iluminat ...si pentru noi ...o tufa de venetia!

 

Oare nu ai vrea sa propui celor care fac reforma invatamantului sa nu mai ceara profesorii sa sti ...ca nu e important ci sa pretinda sa crezi ...ca e destul ...si atunci mpoti sa crezi ca pamantul e patrat ...ca porcu zboara sau ca Isus mantuieste!

 

Adica esti mult mai liber!

 

Vezi cum credinta da libertate spiritului?

 

Iar stiinta o rapeste.... numai poti crede ce vrei ci trebuie sa sti!!!

 

Iti poti imagina ce prizonier e bunul dumnezeu care e robul stintei si nu al credintei ????...cata stinta trebuie sa aibe el ca sa creeze universul si viata ....ce soarta de prizonier al stiintei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....unul care crede....este ptr voi un iluminat ...si pentru noi ...o tufa de venetia!

Ai vazut perfect diferenta !!!

 

Iti poti imagina ce prizonier e bunul dumnezeu care e robul stintei si nu al credintei ????...cata stinta trebuie sa aibe el ca sa creeze universul si viata ....ce soarta de prizonier al stiintei!

Soimos , de ce oare nu poti tu sa intelegi ca Dumnezeu nu este opusului cunosterii stiintifice ? Pai tu crezi ca DRAGOSTEA se opune zborurilor cosmice ? NU ! Crestinismul se refera la relatiile dintre oameni !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul se refera la relatiile dintre oameni !

Daca tu atat ai inteles din crestinism, e grav...Nu de alta dar problema e mult mai grava si mai profunda. Ma tot intreb cum poate crestinismul sa promoveze atat dragostea cat si uciderea in acelasi timp si sa fie un lucru bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tot intreb cum poate crestinismul sa promoveze atat dragostea cat si uciderea in acelasi timp si sa fie un lucru bun.

Uite ....iti cer sa-mi dai un singur citat din Biblie , in care Isus indeamna la ...ucidere !!!!!!!!!!!!!!!!!! Unul singur iti cer !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la toata biblia, nu numai la NT. Nu are rost sa dau copy/paste la ce a scris Soimos. Cat despre faptele criminale comise de d-zeu in VT ... ohoooo ... exemple sunt ... unul ar fi uciderea primilor nascuti din familiile egiptene pentru a-l convinge pe Ramses sa elibereze poporul ales. Sau asta e un adevarat exemplu de iubire crestina? Sa omori copii nevinovati ca sa-ti sustii ideile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refeream la toata biblia, nu numai la NT.

Te-ai referit la CRESTINISM !!! Ai si uitta ce ai scris ? Uite mai jos ...

 

Daca tu atat ai inteles din crestinism, e grav... Ma tot intreb cum poate crestinismul sa promoveze atat dragostea cat si uciderea in acelasi timp si sa fie un lucru bun.
Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa si deci crestinismul nu include VT? Sau cum? Nu de alta dar crestinismul se refera la biblie:VT+NT

Crestinismul se refera la un mod de viata care promoveaza DRAGOSTEA intre oameni !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×