Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Dresorii de minti umane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mda mon cher - da tu sa tii cont ca tehnologia nu mai permite cercetare in garaj si apartament...

etapa aia s-a termina prin 97~99...

 

Asa ca tot la corporatie se face cercetarea, in laborator, tot din perpectiva de angajat vor aparea noile manifestari ingenioase ale tehnicii. O sa fie la fel ca in comunism, ai sa vezi... la fel de putini bani, dar mai multa munca si mai mult stres. control la greu ca deh... acu' se implementeaza tehnici de securitate pentru starpirea vrajitoarelor, inchizitie, sorry hahaha adica terorism :spiteful:

 

ok, odata fenomenul eradicat or sa opreasca ascultarea telefoanelor, interceptarea emailurilor, oprirea camerelor de vederi din londra, s.a.m.d. ???

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda mon cher - da tu sa tii cont ca tehnologia nu mai permite cercetare in garaj si apartament...

etapa aia s-a termina prin 97~99...

Ba, permite foarte bine. Ideile deştepte vor lua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

man in garaj s-a cam inventat tot ce se putea inventa fara sa ai intrumente de mare precizie, servere si retele de super computere etc... hai sa zicem ca sa nu te sperii tu prea tare, ca pana prin 2012~2015 o sa se mai poata inventa ceva la garaj pe genuchi - asta in cazul in care nu iti dau coporatiile la temelie pe baza de divide et impera

 

Oricum arata-mi si mie ceva high-tech facut in 2005~2006, in garaj pe genunchi ca atari sau comodere in anii 80... s-a dus tata epoca aia, oldies but goldies...

 

Mai sus de cercei si martisoare acu' nu mai ai ce sa faci pe acasa.

 

Dar batem rau in offtopic - intrebarea ramane care sunt noile arme ale dresorilor mintii umane ?

 

hai sa le vedem repede, sa nu treaca mai treaca inca 25 de ani pana ne prindem cu totii...

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alta intrebare - cat de important ca si concept de control este pentru o societate economica EGO-ul indivizilor ?

Daca vrei sa ii atribui o pondere de importanta in totalul factorilor de control cred ca ar ajunge undeva intre 70% si 80%, alaturi de restul influentelor (constrangere directa, mita s.a.). Ego-ul - partea din individ care se manifesta in contact cu ceilalti, vizand numai propriile interese si avantaje temporare - este previzibil si de aceea manipularea sa este o actiune facila. De aceea superficialitatea este incurajata pe toate planurile (de exemplu, in reclamele stupide din mass-media). Indivizii slabi, care isi reduc existenta la ego, sunt tinta preferata a "dresorilor". Si din pacate, majoritatea oamenilor intra in aceasta categorie.

Cei care ocupa locuri importante in societatea economica au ajuns acolo exploatand slabiciunile celorlalti. Au obtinut avantaje in urma manipularii informatiei necesare la timpul potrivit. Cel care detine mai multe informatii relevante are un avantaj competitiv. Iar impulsionarea oamenilor de a-si manifesta preponderent ego-ul duce la o stare cu riscuri minime.

 

Iar despre dresaj, societatea capitalistă (sau corporatistă, cum o numeşti tu) mi se pare cel mai departe de manipulare, de stereotipie robotică, pentru că este un sistem foarte energic şi antrenant, stimulează multe părţi ale creierului şi implică multă libertate (cu excepţia proprietăţii, evident, căreia se pare că nu reuşesc să-i dau de cap).

Cum poate fi capitalismul departe de stereotipie cand el promoveaza o singura valoare: banul? Intr-o astfel de societate apar cele mai mari discrepante - intre cei care au si cei care nu au. Unde e libertatea? Ca trebuie sa te lupti pentru supravietuire incat nu mai ai timp de nimic altceva? E nevoie sa incerci sa te descurci pe cont propriu intr-o societate capitalista ca sa iti dai seama ce inseamna, cate constrangeri actioneaza asupra ta, cate limite apar si cat de gresit sunt ierarhizate unele valori (aproape inexistente in conceptia unora).

In capitalism iti dezvolti preponderent latura materiala, ajungi la obsesia acumularii pentru recunoastere sociala si incet-incet, dispari ca individ. Ori ajungi prea sus si toti te invidiaza, ori nu te ridici la asteptarile celorlalti si nu te baga nimeni in seama, fiind prea ocupati sa urce in top. In orice caz, proprietatea privata pe care se bazeaza conduce la diferentieri puternice si reduce omul la o singura latura a sa. Este dresat sa fie egoist si sa se integreze perfect in sistem.

 

In fine sunt niste extrapolari dar sa nu uitam ca am trecut prin comunism si am vazut unde duce un sistem in care nimeni nu mai e proprietar.

Eu cred ca e nevoie in primul rand de ridicarea omului din conditia sa mizera actuala inainte de a propune schimbari radicale ale sistemelor de organizare. Sa constientizeze fiecare importanta perpetuarii speciei, a libertatii fiecaruia, a adevarului, a intereselor comune si personale. Iar dupa ce vom reusi sa eliminam toate plagile (coruptie, ignoranta, invidie, tiranism, egoism, violenta s.a.m.d.) vom constata ca nu e nevoie de nici un fel de guvernare, ca putem trai ca un grup interesat in egala masura de individualism si de colectivism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate fi capitalismul departe de stereotipie cand el promoveaza o singura valoare: banul? Intr-o astfel de societate apar cele mai mari discrepante - intre cei care au si cei care nu au. Unde e libertatea? Ca trebuie sa te lupti pentru supravietuire incat nu mai ai timp de nimic altceva? E nevoie sa incerci sa te descurci pe cont propriu intr-o societate capitalista ca sa iti dai seama ce inseamna, cate constrangeri actioneaza asupra ta, cate limite apar si cat de gresit sunt ierarhizate unele valori (aproape inexistente in conceptia unora). In capitalism iti dezvolti preponderent latura materiala, ajungi la obsesia acumularii pentru recunoastere sociala si incet-incet, dispari ca individ. Ori ajungi prea sus si toti te invidiaza, ori nu te ridici la asteptarile celorlalti si nu te baga nimeni in seama, fiind prea ocupati sa urce in top. In orice caz, proprietatea privata pe care se bazeaza conduce la diferentieri puternice si reduce omul la o singura latura a sa. Este dresat sa fie egoist si sa se integreze perfect in sistem.

Reţeta asta nu aparţine capitalismului. reţeta asta a fost promovată cu succes după 1975

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea mea e ca in momentul in care toti sunt constienti de faptul ca pavarea strazii trebuie facuta, se poate conlucra fara existenta unei conduceri care sa delege atributiile. Da, deocamdata e utopic pentru ca oamenii asteapta mereu sa li se spuna ceea ce au de facut, sa fie impinsi intr-o anumita directie. Ei nu vad imaginea de ansamblu, ci se limiteaza la propriul univers, intr-o ignoranta crasa. Abia cand nimeni nu va mai avea nevoie de control - nici sa-l exercite, nici sa fie exercitat asupra sa -, abia atunci vom putea considera ca am evoluat intr-o constiinta superioara.

Cei mai mulţi oameni sunt incapabili să vadă imaginea de ansamblu şi totuşi lucrarea trebuie făcută. Nu se poate "conlucra" fără existenţa unei conduceri: la prima divergenţă de opinii, cineva trebuie să ia o decizie

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alta intrebare - cat de important ca si concept de control este pentru o societate economica EGO-ul indivizilor ?

Fara ego n-ar mai avea "benzina" necesara functionarii. Acest ego in armata este intretinut de gradele militare.

 

Ideea mea e ca in momentul in care toti sunt constienti de faptul ca pavarea strazii trebuie facuta, se poate conlucra fara existenta unei conduceri care sa delege atributiile. Da, deocamdata e utopic pentru ca oamenii asteapta mereu sa li se spuna ceea ce au de facut, sa fie impinsi intr-o anumita directie. Ei nu vad imaginea de ansamblu, ci se limiteaza la propriul univers, intr-o ignoranta crasa. Abia cand nimeni nu va mai avea nevoie de control - nici sa-l exercite, nici sa fie exercitat asupra sa -, abia atunci vom putea considera ca am evoluat intr-o constiinta superioara.

subscriu la ce spui tu aici. Cam asa este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca putem trai ca un grup interesat in egala masura de individualism si de colectivism
Ca să clarific despre importanţa individualismului, tocmai am publicat pe situl meu acest articol, extras din Ayn Rand - Textbook of Americanism, publicat pentru revista The Vigil, 1946.
Sa constientizeze fiecare importanta perpetuarii speciei, a libertatii fiecaruia, a adevarului, a intereselor comune si personale. Iar dupa ce vom reusi sa eliminam toate plagile (coruptie, ignoranta, invidie, tiranism, egoism, violenta s.a.m.d.) vom constata ca nu e nevoie de nici un fel de guvernare

Ăsta e anarhism proudhonian cumva ? :blink:

 

corupţie = măsura pe care individul poate să o ia pentru a-şi urma instinctul natural de a trăi cel mai bine, pentru că sistemul actual o permite ;

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×