Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Fizică

Postări Recomandate

Problema:

Sa se determine a (modulul vectorului a), stiind ca ax=4, ay=6, az=5 si unghiul dintre axa 0x si proiectia vectorului a pe planul xoy este 60o.

 

grafic-7.png

 

cred că trebuie să te hotărăşti...pentru că dacă ştiu toate cele trei coordonate aflu modulul ca fiind radical din suma pătratelor coordonatelor.... şi nu văd la ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred că trebuie să te hotărăşti...pentru că dacă ştiu toate cele trei coordonate aflu modulul ca fiind radical din suma pătratelor coordonatelor.... şi nu văd la ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai ...eu zisei sa dea una foarte simpla...informatii in plus nu strica :lol:

de stricat nu strica...daca nu se bat cap

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema:

Sa se determine a (modulul vectorului a), stiind ca

ax=4,

ay=necunoscut,

az=5

si unghiul dintre axa 0x si proiectia vectorului a pe planul xoy este 60o.

 

grafic-7.png

 

merge asa...:lol:...ca sa aiba de lucru...spor la treaba..

 

atentiie: ax/ay= tg (30grade), de unde ay=....

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, a trecut o luna, timp in care mi-am schimbat si codul postal.

Solutia problemei:

Notam proiectia vectorului a pe planul XoY cu a'.

grafic-8.png

Observam ca a'=ax/cos(60)=2 ax=8

Cunoscand a', putem calcula a aplicand teorema lui Pitagora in triunghiul dreptughic de mai jos:

grafic-9.png

a^2=a'^2+az^2=64+25=89

a=9,43

 

 

Tinand cont ca nimeni nu a fost interesat de problema (in mare parte vina mea, scriind enuntul pe fuga si fara sa-l verific) am sa ma gandesc la o abordare mai atragatoare pentru lectia de Fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare : de unde provin legile fizicii ? :tease:

 

Au existat de cand lumea si pamantul. Cativa oameni mai inteligenti, le-au formulat definitii mai usor de inteles pentru cei mai .. putin inteligenti decat ei. Desigur, ca poate si acum mai exista cateva legii pe care nu le cunoastem. Dar daca nu le cunoastem asta nu inseamna ca nu exista. Ele exista si isi "săv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa particip la lectiile de fizica... doar ca sunt cam bota si paralela... imi strica toata media generala fizica :) ..am sa citesc alta data prima lectie ca mi-e lene :D .. la scoala nu prea luam fizica in serios fiind la filologie ,.. avem si un profesor :rolleyes: .. mai bine nu zic altceva :)

Editat de kapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×