Sari la conținut
Forum Roportal
Rusul Singuratic

Rusia recucereste lumea, nu cu tancurile ci cu hidrocarburi

Postări Recomandate

in urma cu 15 ani Rusia de atuncea -citeste URSS- stapinea peste 55% din suprafata pamintului , incluzind sateliti comunisti si statele nealiniate.Iar acuma prin noul sistem de aliante -noul cartel al gaelor + grupul de la Shanghai - Rusia nu cere altceva decit ceea ce i s-a rapit in urma cu 15 ani. Adica PUTEREA

Cred că am făcut rost de un nou citat pe care-l voi folosi la "Homo Sovieticus". N-ai dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cind spun stapinea avea influenta pe care astazi USA si-ar dori sa o aiba.Noi influentam din nou politica in Orientul Mijlociu si Orientul Indepartat , in Nordul Africi.Noi nostii aliati ridica din nou capul in America Central si de Sud.Ce Dumnezeu voi nu vreti sa vedeti noile realitati politice.Ceea ce USA a gresit noi sintem asteptati sa rezolvam intr-un mod just.Cit despre UE ,fara bratul american ,mai este doar o umbra care se clatina...

Asta se numeşte "wishful thinking" :spiteful: :doh: ,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu cind state ca Coreea de Nord sau Iran pot pune in pericol pacea mondiala, avind vectori cu care pot lovi Europa sau USA ,crezi ca mai conteaza 1000km mai in fata sau mai in spate pt 320000de soldati?

Dacă nu vrei să

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Coreea si Iranul au atitea vectori cit sa puna probleme Occidentului.DIn pacate pt voi romanii, dupa cea ati intrat in UE, Vestul a cam inceput sa puna frina, cam da semne de oboseala

Sigur, şi c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Băi, c

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:mellow: se vede treaba ca pe aici in afara de harald, toti'si dau cu parea ...

mai fratilor, argumente cand vorbiti ce vorbiti nu sunteti capabili sa le dati ? sau e vre'un secret nestiut de mine si harald si 'l stiti voi ? :crazy:) tare nestiutori sunteti ...

 

Vad aici doar unul care stie ce e ala Hidrogen si ma refer doar ca a facut si el chimie in scoala si stie ca Hidrogenul se scrie cu H :) ... cum se obtine Hidrogen ? Din apa, sa spus deja dar cum ? Folsind energie electrica ... de unde energie electrica ? Din soare ? Hm... putin probabil din soare, poate intr'un viitor mai indepartat, deocamdata energia nucleara e de baza, iar energia nucleara transformata in energie electrica ajuta sa producem Hidrogen... exact ce avem nevoie! Deci de la petrol la butelia cu Hidrogen nu sta in calea noastra decat lispa de Centrale Nucleare, nimic altceva ... nimic ! ... ce modificari credeti ca ar fi necesare pentru a schimba benzina cu hidrogen la masinile care functioneaza pe asa ceva ? va zic eu... minore ! Adica daca masina functiona pana mai ieri cu benzina de maine te duci la un service autoritzat, pui butelie si treci pe gaz ... no problem !!! La fel va fi si cu Hidrogenul, insa deocamdata lipseste energia necesara sa avem suficient hidrogen! ...

 

Desigur ca mai e o problema insa care trebuie rezolvata: in urma arderii rezulta apa ceea ce poate duce la coroziune in blocul motor .. so ? exista ALUMINIU!

 

asha, parca scria undeva ca masinile nu au cum sa mearga cu plutoniu .. dar stii de ce ? puteai sa argumentezi ca de aia e forum, care nu stie citeste , care stie da explicatii! Dau eu ca poate nu stii de ce:

- Cantitatea necesara de Uraniu sau Plutoniu necesara ar fi foarte apropiata de masa critica necesara realizarii unei reactii in lant (de unde facem rost de Kg de Combustibil pentru fiecare masina?, ca si pret este irealizabil asa ceva, si nici rezerve naturale nu ar exista)

- Ce s'ar intampla daca ar scapa de sub control reactia in lant ? Dar daca are loc un accident ? ce se poate intampla cu combustibilul ? Daca au loc scurgeri de substante radioactive ? etc...

- Cum protejezi de radiatii lumea din jur ? Cand tu ai in masina cateva Kg de Combustibil Nuclear ?

- Cat despre controlul reactiei in lant intr'un spatiu atat de mic nu prea este de discutat !

 

In fine... o alta solutie ar fi Fuziunea Nucleara Controlata pusa in aplicare pentru productia de Energie Electrica :yes: ehehe , nu se stie, probabil ca asta ne'ar scoate din impasul energetic !

 

Apropo, cand o sa'mi dau gata casa mea , o sa va invit sa vedeti independetnta energetica in toata regula !!! Nu o sa vedeti al dreaq de cablu pe la mine prin curte, stalpi la poarta sau electrica sa'mi aduca vreodata factura la curent !-_-

Energie Solara probabil peste 75% si eoliana 25% cu backup generator pe baza de etanol! Putere generata ~ 3Kw/h, putere de Varf peste 40Kw/h ... etc ! cand o fi gata -_- ...

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×