Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite ce varianta de traducere am gasit pentru acest verset.

 

BBE Hebrews 1:2 But now, at the end of these days, it has come to us through his Son, to whom he has given all things for a heritage, and through whom he made the order of the generations;

 

"prin care a facut ordinea generatiilor".

 

Este posibil ca acesta sa fie sensul...sau...tu spui ca noi trebuie sa intelegem literal si anume ca Dumnezeu a facut prin Iesus Cristos veacurile. Dar aceste veacuri sunt trecatoare si sunt mai multe si nu inseamna neaparat ca sunt veacurile de dinainte de nasterea lui Mesia pot sa fie veacurile care urmeaza..."Veacurile" aduce a timp nu a universuri. Este vorba de perioadele specifice care au urmat caderii in pacat (printre care timpul patriarhal, cel al legii si jertfelor, epoca crestina, mileniul, timpul de dupa). Acestea au venit in existenta ca urmare a planului lui Dumnezeu (exprimat si in Ge3:15) in legatura cu un viitor Fiu uman mesianic. Daca inainte a vorbit prin profeti, in secolul intai a vorbit chiar prin acest fiu. Deci inainte acest fiu ori nu a existat, ori daca a existat si Dumnezeu nu a vorbit prin el, in ce sens a mai fost 'Cuvantul' (purtatorul de cuvant)?!

Tu cauti in traduceri, pana gasesti ceva care sa iti sustina invatatura.Iar daca nu gasesti, faci comanda pentru o traducere noua. :doh: Nicaieri nu se vorbeste de ''veacurile de dupa Mesiah'' sau de ''veacurile dinainte de Mesiah'', asa cum le imparti tu. Cuvantul spune doar atat:VEACURILE. Care veacuri?Toate. Si cele dinainte, si cele de dupa.Deoarece la originea acestor veacuri se afla Fiul lui Dumnezeu.

In vechime, Dumnezeu a vorbit prin profeti.Acesta a fost timpul lor.Insa la momentul potrivit, Cel care era cunoscut in ceruri ca Cuvantul lui Dumnezeu , Si-a luat trup de om, ca si noi sa-L cunoastem, si S-a coborat pentru a ni-L face cunoscut pe Tatal.

Treaba cu Cuvantul=''purtatorul de cuvant'', de unde ai scos-o?!? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zeul este doar personaj imaginar, deci nu a putut face. Originea oamenilor este in apa, cu citeva miliarde de ani in urma, la fel ca toate fiintele de pe pamint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu prea cred :lol: Sensul se refera dupa ce Cristos s-a urcat la cer si nu inainte...

bazat pe ce spui asta ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da se refera la Cuvant. Care Cuvant ''S-a facut carne si a locuit printre noi(si noi am privit slava Lui ca slava a singurului Fiu din partea Tatalui)...''. Din cate se vede, Cuvantul este chiar Hristos.Sub numele de Isus Hristos am cunoscut noi acea entitate prin care Dumnezeu YHWH a creat totul, pentru ca acea entitate prin care Dumnezeu a creat toate lucrurile a luat trup de om. Ba mai mult ''toate au fost facute prin El, si nimic din ceea ce a fost facut n-a fost facut fara El...''- nu asa cum spui tu ca YHWH a fost singurul care a creat, iar Fiul Sau nu exista decat ca idee undeva prin constiinta lui Dumnezeu...

''El era la inceput cu Dumnezeu''. Care inceput? Inceputul oricarui lucru din cer sau de pe pamant.

 

Faptul ca "Cuvantul" s-a facut trup inseamna ca acesta nu a fost inainte trup. VT spun ca YHWH este singurul care a creat. Doar pentru ca aceste versete pot avea si alt sens asta nu inseamna ca acesta este sensul...mai ales ca ele ar contrazice VT.

 

Nicaieri aici nu se vorbeste de Hristos ca plan, ci de Hristos ca fiinta vie.Treaba cu planul e pusa de tine, deci in plus.Nu e biblica. :doh:

Domnul Hristos vrea sa le arata evreilor chiar lucrul acela, si anume ca El exista ca fiinta(nu doar ca si plan!) inainte ca Avraam sa se fi nascut ca fiinta vie(nu ca si plan!).

 

Cristos vorbeste despre el ca plan dar iudeii si tu intelegeti altceva... :P Despre ce vb. v.56 ? Ce zi putea sa vada Avraam dar nu una din "planul lui Dumnezeu" ?

 

Tot la fel cum a controlat si viata oamenilor, sau fenomenele naturale.Deoarece El era viata, natura si fiinta vie asculta glasul Sau. Chiar daca era doar Om.

 

Ma intreb cum controla "toate lucrurile" atunci cand romanii il biciuiau... :D Cum era el viata atunci cand era mort ? Cand nu mai exista ? Ce s-a intamplat atunci ? Sau nu prea conteaza asta...?

 

Pe de alta parte, chiar si in lumea noastra atunci cand premierul moare, ramane presedintele. :D

Marinarule, scaunele de domnie, dregatoriile, cei 24 de batrani, au existat inainte ca Terra sa fie creata.La aceste domnii si dregatorii se refera citatul, si nu la cele viitoare de pe noul pamant.''Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, domniilor si stapanirilor intunericului acestui veac,impotriva duhurilor rautatii din locurile ceresti...''(Ef.6.12). Acestea sunt dregatoriile si conducerile care au fost create de Dumnezeu prin Fiul Sau inainte de a fi creata planeta noastra.

''Cel intai nascut din toata zidirea'', se refera nu numai la faptul ca Fiul este primul venit in fiinta din Dumnezeu, ci ca El are autoritatea de intai nascut peste toata creatia lui Dumnezeu.

 

De ce sa cred eu asta ? Eu pot sa cred ca Cristos reprezinta "nou ordine" in cer si sub el sunt facute noile dregatorii. Unde scrie in VT o astfel de afirmatie ? Din moment ce apare doar in NT si apare dupa ce Cristos s-a inaltat la cer este logic si normal sa cred asta...asta doar daca nu preferam basme :D

 

 

Tu cauti in traduceri, pana gasesti ceva care sa iti sustina invatatura.Iar daca nu gasesti, faci comanda pentru o traducere noua. :D Nicaieri nu se vorbeste de ''veacurile de dupa Mesiah'' sau de ''veacurile dinainte de Mesiah'', asa cum le imparti tu. Cuvantul spune doar atat:VEACURILE. Care veacuri?Toate. Si cele dinainte, si cele de dupa.Deoarece la originea acestor veacuri se afla Fiul lui Dumnezeu.

In vechime, Dumnezeu a vorbit prin profeti.Acesta a fost timpul lor.Insa la momentul potrivit, Cel care era cunoscut in ceruri ca Cuvantul lui Dumnezeu , Si-a luat trup de om, ca si noi sa-L cunoastem, si S-a coborat pentru a ni-L face cunoscut pe Tatal.

Treaba cu Cuvantul=''purtatorul de cuvant'', de unde ai scos-o?!? :spiteful:

 

Eu accept orice traducere...iar asta este una destul de plauzibila...Eu cred ca se vorbeste despre "veacurile de dinainte si de dupa"....

 

Pai din moment ce voi insistati ca Cristos este "Cuvantul"...de ce nu a vorbit prin el Dumnezeu ci a vorbit prin profeti ? Ce sens mai are sa fie el numit Cuvantul daca el inainte de a se naste nu a fost "purtatorul de Cuvant sau Cuvantul" ? Asta contrazice in mod clar interepretarea voastra de la Ioan 1.

 

bazat pe ce spui asta ? :lol:

 

Pe simplu fapt ca Cristos ne spune ca a primit autoritatea dupa ce a inviat si nu inainte...Cum putea sa aibe el o autoritate inainte din moment ce a fost torturat si ucis de romani ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand am afirmat ca asociati aceasta divinitate cu diferitele fenomene... nu m-am referit la faptul ca l-ati cataloga pe dumnezeu ca fiind insusi natura ( acesta e panteism ), ci la faptul ca _ puneti fenomenele nedescoperite voua, pe seama unei fiinte supranaturale personificand fenomenele...

Fiinta aceea chiar a fost pe pamant.El este Isus Cristos! El a umblat pe ape, a spus marii: "taci"! Si furtuna s-a oprit. El a inviat mortii, a vindecat orbii ectc. Noi nu personificam fenomenele, noi crede ca aceste fenomene functioneaza dupa legi trasate de Creatorul acestui Univers! Biblia este cartea inspirata de Dumnezeu si ne da raspunsuri la care oamenii nu au raspuns.Aceasta carte ne spune cine suntem si de unde venim si incotr-o ne indreptam. Isus Cristos este Fiul lui Dumnezeu.Dumnezeu Tatal si-a aratat slava, pe munte inaintea lui Moise si poporul evreu este o marturie in acest sens,profetiile implinite in legatura cu el sunt o marturie. Duhul Sfant care a inspirat profetii si inspira si conduce Biserica pe acest pamant, sta ca marturie ca noi nu personificam fenomenele naturii, ci Dumnezeu chiar exista!

 

Duhul este o fiinta inchipuita, a-l crede real se datoreaza magiei dezvoltate de religiosi despre supranatural.

Asta pana il simtim in viata noastra, atunci devine o realitate! :spiteful:

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:

 

Zeul este doar personaj imaginar, deci nu a putut face. Originea oamenilor este in apa, cu citeva miliarde de ani in urma, la fel ca toate fiintele de pe pamint.

 

si totusi, aici se dezbate ideea trinitatii dumnezeului crestin. sunt alte topicuri mai nimerite pentru aceste afirmatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ioan 8:57~58 "N-ai nici cincizeci ce ani", I-au zis Iudeii, "şi ai văzut pe Avraam!" Isus le-a zis: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vali...plauzibila explicatia ta si completa...cam asta inclin si eu sa cred...mai nou :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×