Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am ascultat prima oara Deep Purple in anii

Editat de Ares444
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am crescut cu genul asta de muzica... asta mi'a placut, nu ca mi l'ar fi impus cineva... insa, Gods sau nu, mie tot imi plac, si prea putin imi pasa ce spun restul :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si aici e vorba de contributia la muzica rock, nu la ceea ce sint ei azi...

Zeppelin, Sabbath si Purple sint gods of rock in Europe ( asa spune critica :blink:) asa cum Pearl Jam, Aerosmith, Van Halen, The Eagles, Journey, Guns N Roses, Doors si Greateful Dead (nu neaparat in aceasta ordine) sint in USA.

LATER EDIT: Este foarte adevarat ca GODS ca si termen, este foarte pretentios, dar utilizarea lui este la modul figurat.

 

Dupa ce mi-am facut "ucenicia" ascultand Led Zeppelin, era firesc sa urmeze...Deep Purple! Doar ascultandu-i pe clasicii genului poti recepta cu adevarat actul, mai mult sau mai putin artistic, din rockul actual, ma rog...de dupa acesti gods, cum bine spui tu aici!

Cred ca plecarea , care a dus la inlocuirea lui Gillan cu Coverdale, in ciuda talentului lui Coverdale, a fost neinspirata si a rupt o vreme traiectoria pe care se inscrisese deja trupa. Unii prefera chiar varianta cu Coverdale ca vocal...eu il prefer pe Gillan, e foarte Deep si foarte Purple! Blackmore nu a mai ramas dupa albumele mentionate si de catre tine aici...nu mai era Deep...si nici Purple...

Daca mai trebuie demonstrat: uite cum din trupa aceasta, tot ce a "derivat" e CALITATE, chiar si dispersati! S-au format acolo, au continuat impreuna sau pe cont propriu, mereu foarte buni. :blink:

Aceasta e parerea mea, nu e din google sau dictionare. :blink:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa va povestesc ceva:

era prin anii 1973-1974, si aveam un aparat rudimentar de radio, unde noapte de noapte eram incantat de Cornel Chiriac si metronomul lui. in acea vreme i-am descoperit pe zeii rockului: LZ si DP. aveam la serviciu un tip cu relatii, ce primea discurile originale de la un pilot. se facea coada sa le luam o zi sa le copiem, desigur contra unor sume importante si conditii strasnice( pick-ul dual; doza shure) aveam inca de atunci tot ce scosesera. si acum pastrez benzile de magnetofon de atunci, si le mai pun la treaba. suna mult mai bine, mai cald. pentru cunoscatori e o incantare, un prilej in care poti ofta din plin....ce vremuri!

era vremea cand pentru o piesa, alergai cu disperare si satisfactia era pe masura...

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place Deep Purple. Asta e rock adevarat, ca Led Zeppelin si altii. Cel mai mult imi place Child in time si Smoke on the water. :P

Editat de neuron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×