Sari la conținut
Forum Roportal
DJ EU:)

Compatibilitate cu Windows Vista

Postări Recomandate

subscriu si io

si un plus ... e plin de software de care eu unu nu am nevoie insa tre sa le am ca sunt "integrate" in sistem ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sistemul meu:

-CPU: AMD ATHLON 2200+ (1,8 Ghz) (VA ROG SA NU RADETI)

-MB: Gigabyte Socket A 7VT600 1394

-RAM: Sycron 256 MB (1x256) PC3200, 400 Mhz (Sa imi fie rusine!)

-HDD: WD 74GB, 7200rpm (Apropo, ce inseamna IDE, ATA, SATA etc?)

-Unitate optica: Philips PCRW523252

-Video: YUAN (?) ATI Radeon 9600 PRO 128 MB

-Sunet: Realtek AC97 (de pe MB)

 

Pe aceasta configuratie stiu ca nu va merge Vista......Dar daca fac urmatoarele upgrade-uri, voi putea rula Vista Home Premium?:

-mai adaug 1GB RAM

-cumpar DVD-RW (Imi puteti recomanda ceva bun pana in 250 RON?)

-Placa de sunet (Please, recomandati-mi o placa de sunet pana in 250 RON)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.Procesorul e pa.Vista nu i da mai mult de 3 garantat -- mai ales ca o avea si 1 an 2 vechime -.Solutie?Proc dual core ..eventual un p d820 la 3,4 -3,5 mil si te ai aranjat.

2.Ramii tai sigur sunt pe 266 sau maxim 330 cu un cl de 2,5 iar eu cu 1,5 gb de ram in 400 cu CL3 am luat 3,7.Asadar ptr un vista care sa ruleze fara probleme ai nevoie de minim 1gb DDR2 -preferabil dual channel-cu o frecventa de minim 533 ceea ce placa ta de baza nu suporta.

3.Cu 1,3 mil iti cumperi un un DvdRw Asus sau LG de nu ai probleme toata viata.Eu am scris cu asus -ul meu peste 600 dvd uri si nu mi a dat nici macar un rateu.Recomand Asus inainte lg ului care mi a stricat 2 blankuri.

4.La HDD nu e problema.20 de giga sa pui deoparte pentru C iar in program files sa ai instalate doar programe nu si jocuri...Sa ai cam 10 gb liberi in part in care e instalat vista.

5.Placa video e slaba.Ati am si eu tot 9600 insa in 256mb cu 128 banda si nu am luat decat 3,2 la grafica placa fiind aproape noua.La rezolutie de 1600cu 1200 (monitor de 21) se misca fereastra de parca nici nu era instalata.La 1280 cu 1024 insa se misca bine.Daca ai monitor de 17 s ar putea sa ti fie utila insa veui avea probleme in jocuri.Gasesti driver pe ati.com ptr placa ta.

6. Daca nu ai sistem 5.1 nu ai de ce sa ti faci griji.Dupa primul update sunetul iti pleaca garantat.Daca ai 5.1 insa e nasol.Nu am gasit pe nimeni care sa spuna ca a reusit sa auda 5.1 pe un vista x32 si am cautat pe o multime de site uri si forumuri.Pe planet amd64 - deci vista x64- astia au reusit sa l faca si e un adevarat bairam pe forum acolo.Vrei sa ti cumperi o placa audio mai intai vezi pe site urile producatorilor daca vin si cu un driver ptr vista la ea ca nu prea isi mai misca nimeni curu sa faca drivere la placi ce nu mai au cautare pe piata.

Nu stiu care spunea ca e plin de buguri.Ia zi mai domnu vista e plin de buguri de unde sti tu asta?Cand ai testat ultima oara vista?Si ce programe de care nu ai nevoie are in plus fata de xp?...Nu stiu de ce scuipati toti spre vista cand e un sistem super.Are o interfata cu adevarat superioara si dupa 1 ora de umblat prin el vei simti o lejeritate extraordinara.Totul este facut asa cum trebuie si nici nu trebuie sa fi un cunoscator ptr ca navigarea prin pc o faci aproape intuitiv.

Nu are nici un bug.Incompatibilitatile cu anumite programe nu sunt buguri.Ar insemna ca linux ul e cel mai bug uit SO daca gandim asa.

Vrei vista?Mai asteapta cateva luni sa se linsiteasca apele.Sa si miste lumea curu sa faca drivere ptr el - si o vor face ca vista o sa ia locul in maxim 1 an xp ului - ...pana atunci mai scad si preturile la procesoarele dual core si la placile de baza ce suporta astfel de proc s.a.m.d....Parerea mea e ca ar fi sa mai astepti pana prin toamna.Eu unul asa am sa fac.Ca idee iti spun ca un pc care sa ruleze vista ultimate fara nici o problema - indeplinind cerintele recomandate si chiar peste ele - nu costa azi mai mult de 20 mil -evident fara monitor- iar peste 6 luni va costa cu 10-20% mai putin.

Ai rabdare ca nu arde.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Procesorul e pa.Vista nu i da mai mult de 3 garantat -- mai ales ca o avea si 1 an 2 vechime -.Solutie?Proc dual core ..eventual un p d820 la 3,4 -3,5 mil si te ai aranjat.

 

Deci nu ma pot baza pe procesorul asta...Are 3 ani...

 

2.Ramii tai sigur sunt pe 266 sau maxim 330

 

Eu am 1 x 256 MB, PC3200 la 400MHz, si intentionez sa imi mai pun 1 GB

 

3.Cu 1,3 mil iti cumperi un un DvdRw Asus sau LG de nu ai probleme toata viata

 

Multumesc frumos pt. sfat

 

5.Placa video e slaba.Ati am si eu tot 9600 insa in 256mb cu 128 banda si nu am luat decat 3,2 la grafica placa fiind aproape noua.La rezolutie de 1600cu 1200 (monitor de 21) se misca fereastra de parca nici nu era instalata.La 1280 cu 1024 insa se misca bine.Daca ai monitor de 17 s ar putea sa ti fie utila insa veui avea probleme in jocuri.Gasesti driver pe ati.com ptr placa ta.

 

1. In urma cu 3 ani nu era asa de slaba (am dat 8 mil. pe ea)

2. Folosesc 1280x1024, am monitor LCD de 19''

3. In jocurile care merg (Sims 2, NFS Most Wanted, Far Cry, San Andreas etc.) nu am probleme mari chiar cu setarile la maxim, dar in jocuri mai noi, am probleme...

4. As vrea sa ma ajuti in gasirea unei placi video, pana in 550 RON, de pe site-ul www.turbozone.ro

 

6. Daca nu ai sistem 5.1 nu ai de ce sa ti faci griji.Dupa primul update sunetul iti pleaca garantat.Daca ai 5.1 insa e nasol.Nu am gasit pe nimeni care sa spuna ca a reusit sa auda 5.1 pe un vista x32 si am cautat pe o multime de site uri si forumuri.

 

Nu am sistem 5.1, dar intentionez sa imi cumpar un Genius SW 5.1. Din acest motiv caut si o placa de sunet, ca cea de pe MB cam face figuri.

 

Vrei vista?Mai asteapta cateva luni sa se linsiteasca apele

 

Hehe, nu ma grabesc...Am intrebat din curiozitate fiindca vreau sa aflu ce mai trebuie schimbat prin PC-ul meu pentru a ma afla cat de cat in pas cu noile tehnologii...

Editat de DJ EU:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Placa video nu ti recomand intrucat nu am probat nici eu prea multe si nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza.La 550 ron insa ar trebui sa ti poti lua o placa buna -evident tot pe 128 banda-...Cea mai ieftina placa pe care am vazut o eu cu latime 256 era in jur de 8 milioane.Daca ai putea sa ti iei o placa pe 256 biti ar fi super -mai ales daca esti gamer-.

Iti recomand in schimb sa NU iti iei genius.Faci o mare greseala.Mai bine iti iei un sistem Logitech sau Creative la o puetere mai mica dar la acelasi pret .Iti recomand Logitech x 550 cu o putere tottal de 78w rms la un pret de maxim 350 ron care bate la orice capitol sistemul genius -nu stiu numele modelului- care chipurile are 120w rms.Pentru o camera de marime medie-- 20- 25mp--este ideal si iti spun ca nu are moarte -spre deosebire de genius care crapa repede si fara motiv.

 

P.S. San Andreas are el probleme cu placile video in general daca dai setarile la maxim - ma refer in special la "anti aliasing-.Mai ales cu cele ati.In rest nici nu ti trebuie cine stie ce placa pentru el.E un joc subtire din punctul asta de vedere si merge chiar si cu 256 ram - insa cu detalii cel mul medii si fara aliasing-....Sims nu stiu...dar Most Wanted nu cred ca l ai jucat la maxim si asta nu din cauza placii video ci mai ales din cauza ramilor.Nu ai cum sa joci la maxim MostWanted cu 256Ram...La minim cu detaliile si tot stai pana te ia bataiala sa incarce - mai ales dupa ce iti deschide toata harta - dar la maxim?Ca sa vezi ce poate placa video in joc nu conteaza detaliile...Conteaza rezolutia...Normal ca a dus un 800 cu 600...Cred ca ai jucat most wanted cu rez de 800 cu 600 si detaliile la sfert :airkiss:....mai mult de atat nu puteai cu 256 Ram.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Procesorul e pa.Vista nu i da mai mult de 3 garantat -- mai ales ca o avea si 1 an 2 vechime -.Solutie?Proc dual core ..eventual un p d820 la 3,4 -3,5 mil si te ai aranjat.

 

Din pacate, odata cu schimbarea procesorului trebuie sa schimb si placa de baza deoarece aceasta este pe Socket A. Si, ca sa fiu sincer nu dispun de prea multi bani...Oare chiar procesorul asta nu mai este bun de nimic? :airkiss:(

 

Si in legatura cu placa video...Ce diferente se pot obeserva intre o placa pe 128 biti si una pe 256 biti?

Editat de DJ EU:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei vista?Mai asteapta cateva luni sa se linsiteasca apele.Sa si miste lumea curu sa faca drivere ptr el - si o vor face ca vista o sa ia locul in maxim 1 an xp ului - ...pana atunci mai scad si preturile la procesoarele dual core si la placile de baza ce suporta astfel de proc s.a.m.d....Parerea mea e ca ar fi sa mai astepti pana prin toamna.

 

 

Poţi da exemplul unui singur sistem de operare produs de Microsoft care să-l fi

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uiti ca vista nu e lansata intr un moment oarecare.Vista e lansata pentru a se vinde procesoare dual-core aparute si ele recent pe piata.E mai mult decat o coincidenta sa sti.Vista e facuta pentru procesoare dual core.

 

 

Nu e nici o coincidenţă, Intel şi Microsoft discută despre fiecare nou procesor şi fiecare nou sistem de operare cam cu 5 ani

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×