Sari la conținut
Forum Roportal
ambasadalunara

Motor diesel pt Wartburg

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum pregatesc un alt avion, un wb cu motor de Matiz adaptat sa functioneze numai cu GPL. Va tin la curent.

Cred ca va fi primul Wartburg cu motor euro 3, :doh: dar motorul de Matiz are putere si cuplu inferioare celui de Wartburg (48 CP, 68,6 Nm fata de 50 CP si 98 Nm) si daca va fi si pe GPL va avea si mai putin.

 

Daca sunteti interesati va trimit si foto cu detalii.

...

Un fan inrait Wartburg.

Si eu sunt interesat de alte detalii, ai putea sa le scrii si pe forumul fanilor Wartburg daca tot esti "fan inrait". :spiteful:

Editat de pdw

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am montat pe un w 353 s din 84 prima data un motor de dacie 1300 cu CV in 5 tot de dacie tip nou pe injectie (pinioane tr5 de fuga) si nu am fost multumit, dupa care in 2001 am montat un 1.6 td VW cod JR de 71 CP pe aceeasi cv. Rezultate: viteza max. 140 dar pe distanta mica deoarece peste 120 nu mai este stabila, consum mediu 5,5 l/100Km in regim mixt, demaraj impresionant in treptele 1,2,3,4 deoarece greutatea proprie a autov dupa transformare s-a marit doar cu 10 Kg (CV de wb este groaznic de grea), unghiurile la rotile fata au ramas neschimbate dupa 100.000 de km pe care i-am parcurs pana acum. Probleme: spatiul ramas in fata pentru radiator este foarte mic si de aceea am pus doua electroventilatoare foarte mici, spatiu ramas intre motor si sasiu este prea mic pentru a monta racitorul si filtru de ulei originale. In rest pot sa va spun ca sunt foarte multumit de ce a iesit, mai ales iarna cand trebuie sa ies din zapada sau cand ma duc la pescuit si intru pe coclauri combinatia de motor diesel si cutie de benzina dezvolta un cuplu deosebit. Daca sunteti interesati va trimit si foto cu detalii.

P.S. Omologarea la RAR este destul de delicata in prezent deoarece se cere un memoriu de calcul cu desene detaliu la suportii motorului si cutiei. Cand am montat eu motorul eram expert omologari II la RAR!

Acum pregatesc un alt avion, un wb cu motor de Matiz adaptat sa functioneze numai cu GPL. Va tin la curent.

 

Un fan inrait Wartburg.

Salut .Poti s-ami trimiti ceva poze cu modificarile la:(ceacamirel@yahoo.com).AM incerca si eu diverse variante d-ar nu mi-au prea reusit. mersi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am montat pe un w 353 s din 84 prima data un motor de dacie 1300 cu CV in 5 tot de dacie tip nou pe injectie (pinioane tr5 de fuga) si nu am fost multumit, dupa care in 2001 am montat un 1.6 td VW cod JR de 71 CP pe aceeasi cv. Rezultate: viteza max. 140 dar pe distanta mica deoarece peste 120 nu mai este stabila, consum mediu 5,5 l/100Km in regim mixt, demaraj impresionant in treptele 1,2,3,4 deoarece greutatea proprie a autov dupa transformare s-a marit doar cu 10 Kg (CV de wb este groaznic de grea), unghiurile la rotile fata au ramas neschimbate dupa 100.000 de km pe care i-am parcurs pana acum. Probleme: spatiul ramas in fata pentru radiator este foarte mic si de aceea am pus doua electroventilatoare foarte mici, spatiu ramas intre motor si sasiu este prea mic pentru a monta racitorul si filtru de ulei originale. In rest pot sa va spun ca sunt foarte multumit de ce a iesit, mai ales iarna cand trebuie sa ies din zapada sau cand ma duc la pescuit si intru pe coclauri combinatia de motor diesel si cutie de benzina dezvolta un cuplu deosebit. Daca sunteti interesati va trimit si foto cu detalii.

P.S. Omologarea la RAR este destul de delicata in prezent deoarece se cere un memoriu de calcul cu desene detaliu la suportii motorului si cutiei. Cand am montat eu motorul eram expert omologari II la RAR!

Acum pregatesc un alt avion, un wb cu motor de Matiz adaptat sa functioneze numai cu GPL. Va tin la curent.

 

Un fan inrait Wartburg.

sunt fascinat de ceea ce am citit aici. Marturisesc ca sunt nul in materie de masini, dar de cand am descoperit o bijuterie de wartburg in spatele blocului vreau sa fac tot posibilul si sa-l cumpar. Am inteles de la prieteni ca motorul lui original ar fi in doi timpi (nu stiu ce inseamna) si ca functioneaza cu ulei de amestec. Am dedus ca ar trebui upgradat motorul la ceva mai actual. Acum sunt foarte entuziasmat ca am aflat de pe forum aici ca se poate. In caz ca voi reusi sa il cumpar apelez la domniile voastre cu multa incredere.

 

george 21 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e in doi timpi nu inseamna ca nu e bun 8)

La motoarele in doi timpi trebuie adaugat uleiul de motor in benzina, fie intr-un borcanas separat de unde-si face el amestecul (nu stiu exact cum e la Wartburg). In general un set motor in doi timpi tine mai putini km decat unul in patru timpi. Dupa cateva zeci de mii de km trebuie re-segmentat. Totusi, cam asa e si la Dacie :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un Wartburg 353 sa, fabricat in 1988, caruia i-am pus un motor diesel VW 1.6 si la-am omologat inca din 1999. la-am pus eu personal si merge foarte bine. Caroseria nu a patit absolut nimic.Am parcurs aproximativ 200.000 cam si sunt foarte multumit de acest motor.Cine crede ca ar costa prea mult aceasta schimbare de motor se inseala. Consumul este de maxim 5l/100cam (in oras).

sal man imi cer scuze daca deranjez dar am vazut ca ai montat un vw diesel de 1,6 pe un wartburg si un unchi d'al meu vrea si el sa faca aceasta treaba numa ca stii cum este la inceput ai nevoie de informatii asa ca te rog daca ma poti ajuta dau un add lu fordesro (id de mess). multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un wartburg...a fost reconditionat arata super bine nu are gram de rugina..si ma gandesc sa ma apuc sa-l modific...primul lucru cu care stiu ca tr sa incep e motorul si ma gandesc cam ce asi putea pune...are cineva sugesti?radu vreau si eu id tau daca se pote. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×