Sari la conținut
Forum Roportal
Zob

Dimensiune baza de date?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa-mi instalez un forum phpBB... Inainte sa dau bani pe o baza de date MySQL as vrea sa stiu cam cat de mare poate deveni baza de date in cazul folosirii acestui tip de forum.

In sensul - 1000 de posturi - xxMB

 

Mersi anticipat 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1000 de post-uri aproximativ 450 caB

 

Eu pe forumul meu (Invison, la fel ca Roportal) am 8000 de mesaje si baza de date are 3,65 MB (baccaup-ul)

 

Insa asta ar fi sa spunem o medie pentru ca depinde intr-o oarecare masura si cat de lungi sunt post-urile respective.

 

Asta ar fi baza de date arhivata.

Problema este ca nu stiu sigur daca host-ul iti tine baza de date arhivata sau plain text, caz in care este mai mare.

 

 

Edit Later

 

M-am uitat la mine si am observat ca baza de date este tinuta separat de spatiul pe care mi-la da host-ul. Adica daca imi ofera 5MB, baza de date este separat. (adica 5MB+baza de date)

 

Facand totusi o estimare, cred ca in plain text are cam in jur de 20MB+ (sper sa nu spun prostii)

Am facut aproximarea asta pentru ca la sql disca usage imi arata 30 MB insa am 4 baze de date instalate, forumul ocupand cel mai mult.

 

 

Poate iti da Roportal mai multe detalii. 8)

Editat de -=Adi=-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am facut trecerea de la Phpbb pe Invision, forumul Roportal avea 23.400 mesaje iar baza de date avea 32MB (din care 17 erau tabelele cu cautarile efectuate - nu cred ca sunt probleme daca sunt golite din cand in cand).

Dump-ul (pentru bacca-up) avea 82MB si arhivat 6.5MB.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspunsurile atat de prompte 8)

Imi puteti sugera un webhost platit care ofera baze de date de dimensiuni suficient de mari si la un pret cat de cat acceptabil? Din cele pe care le-am verificat eu, majoritatea aveau BD de 2-5MB incluse in pret. Cam mici... (bazele de date, nu preturile)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Host:

 

Spatiu 30MB Trafic 5GB Baze de date 3 Pret 1 euro

 

Spatiu 100MB Trafic 15GB Baze de date 100 Pret 2,5 euro

 

Spatiu 200MB Trafic 25GB Baze de date nelimitate Pret 3,5 euro

 

Preturile sunt fara TVA.

Bazele de date se contorizeaza din spatiul pe care ti-la ofera host-ul.

 

Daca te intereseaza asa ceva, trimite-mi un mesaj personal si iti dau adresa host-ului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×