Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Rețeta tradițională de nuci cu cremă fiartă. Un deliciu pentru întreaga familie

Rețeta tradițională de nuci cu cremă fiartă.   Un deliciu pentru întreaga familie!!!

*Precis toata Romania cunoaste bunatatea asta, inafara de mine si va ramane asa, desi sint dragalasi nucii, eu nu ma amestec in acest projekt, inca nici n-am citit reteta!!!

N-am idee de cand s-a ajuns la TRADITIE, eu n-am auzit cat am locuit acolo de aceasta sofisticatie.*

As ruga pe cineva in cel mai serios mod, sa-mi dea si mie de inteles cam cat este capacitatea unei cesti si al unei cani, amintiti aici ca unitate de masura!!!    La fel si de unde se procura acea forma in care se coc aceste coji de nuci.   Ceea ce nu stiu daca nucile pe dinauntru sint goi ca si in realitate sau numai doua jumatati lipiti cu acea Crema.   Pentru mine devine foarte incomplet indicatiile numite reteta, pentru una care locuieste acolo si l-a facut mereu si maica sa, merge mai usor munca.   Parca stiam ca nu-i de mine sub forma asta INSA eu as face 2 foi si le-as umple, pe urma cand s-au racit bine, le mananc cum vreau, feliate sau taiate cu o forma de luna, mere, pere, stea. 

https://evz.ro/reteta-traditionala-de-nuci-cu-crema.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plăcinta de dovleac. Un desert aromat, perfect pentru sezonul rece

Sint curioasa daca asta se prepara in Romania mai nou, ca mai demult am intrebat si nu era pe niciunde la vreo cofetarie asa ceva.   Este de lucru daca se vrea face totul de la zero, adica curatat si razui dovleacul, etc., dar merita toata oboseala.  Odata am facut in mare cantitate in San Diego, dar am avut 4 zile libere de umplut cu bucurie cu copiii.  E bun si cel din comert.

De obicei cumpar dupa Thanksgiving la pret redus, vreau altceva cand este o Mare Sarbatoare, celebrat cu 4 zile libere!!!   Un tort mai aparte o sa comand maine.   

https://evz.ro/placinta-de-dovleac-reteta.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu pe nimeni care face. Dovleacul copt îl mâncăm ca atare. Cine mai baga și la supracopt între foi? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În Moldova se face plăcintă de dovleac la greu. Se rade și se călește în tigaie, apoi se umplu foile. Delicioasă.

De mult mi-am propus să fac, dar uit mereu să mă uit după dovleci plăcintari când mă duc la cumpărături. Aici este un soi care se cheamă squash, buni pt plăcintă.

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Rodica` a spus:

Nu știu pe nimeni care face. Dovleacul copt îl mâncăm ca atare. Cine mai baga și la supracopt între foi? 

La fel se manca si in Maramures ca in Secuime nici vorba de asa ceva nu era, ca nu se cultiva din cauza climei reci!!!

Am fost in alimentara mai inainte si NU era nici un fel de Pie, ca mai sint si cu fructe dar si cu nuci Pecan care-s cei mai scumpi.

Cu ziua de azi s-a terminat prima parte al Marelui eveniment de Thanksgiving, s-a cumparat marfuri la greu ca erau multe rafturi goale!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Strămoșul savarinei, un desert ce stă și azi cu mândrie pe masă. Savarin, micul cozonac de care te vei îndrăgosti

Asa ceva nu se gaseste in zona mea si nici in California n-am vazut pana la Los Angeles, nu se cunoaste bunatatea asta.   A fost candva cu 25 de ani in urma dar s-a vandut cofetaria romaneasca si l-au cumparat mexicani si vand marfurile lor nu prajituri.   Am pastrat deja reteta dar n-am chef de facut nimic pentru o vreme.

https://retetesivedete.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Savarine de casă într-o tavă și una pe o farfurie albă   https://hellotaste.ro/savarine-de-casa-reteta-veche-ca-la-cofetariile-de-altadata-66547.html

"Rețeta savarinelor aparține bucătăriei franțuzești. Iar denumirea acestora provine de la numele unui politician și avocat, Jean Anthelme Brillat-Savarin, foarte pasionat de gastronomie. Există și varianta acestui delicios desert în bucătăria italiană, unde are denumirea de Rum Baba. De fapt, rețeta italiană este cu mult mai veche decât cea franțuzească, cea din urmă fiind apărută pe la sfârșitul secolului al 18-lea."

*Doua retete nu strica din nimic, ne putem consulta si decide mai bine, odata hotarat sa ajungem atat de aproape de aceste delicioase prajituri.*

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

kataif-grecesc-2.jpg

Mai dulce ca mierea se vad pe poza bunatatile astea din care inca n-am gustat niciodata.

Numele parca l-am mai auzit de cateva ori dar nici nu l-am vazut cum arata pan-acum!!!    Kataif e nume turcesc ca marfa din asta doar ei fabrica.

Pentru ca nu stiu ce marime au aceste bucati in realitate, acum imi aduc aminte ca sotul mi-a adus o cutie cu niste din astea inainte de Thanksgiving

si e inca unde l-a lasat, acolo am vazut asa ceva ca are cutia un geam sa se vada ce contine.  Sint marunte si multe in tot atatea forme din aceste 

dulciuri foarte senzitive si la vedere. 

https://retetesivedete.ro

 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cataifi la greci. Sunt foarte bune înecate în sirop direct din tava patiserului. Cele care circula împachetate în cutii și termen de garanție de 6 luni... Nu pot fi comestibile. :derisive:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau bine la capitolul dulciuri, n-am mancat in copilarie decat cozonac fara umplutura, clatite, langos, Arany Galuska = Galuste Aurite

s-ar traduce dar nu stiu de ce Aurite, prajituri cu mere mai aveam sau alte fructe de padure si lista s-a si terminat.  Stiam de turci ca sint

renumiti la asa ceva, nici cu grecii nu stau mai bine la traditii culinare, inca n-am gustat nimic de la ei ca nu poftesc la nimic ce aud doar.

Insa, ceea ce se cumpara in COSTCO, totul este foarte comestibil, altfel intra multi sub apa adanca, o sa ma uit ce fel de garantie are ca

nu m-a interesat inca acea informatie.   Chiar daca o firimitura a ramas in cutie se poate duce inapoi si costul total este rambursat!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×