Sari la conținut
Forum Roportal
Rodica`

Soferi incepatori

Postări Recomandate

Am zis sa aflu cum va simtiti ca soferi incepatori. Daca sunteti siguri pe voi, daca vi se pare greu, daca gasiti intelegere la soferii mai vechi, etc.

Eu am luat carnetul in 4 dec. 2006. Si am zis ca sigur ca daca am carnet a trecut greul. Dar am aflat foarte repede ca nu e asa. Greul abia atunci a inceput.

Si mai e ceva: toata lumea iti da sfaturi, te priveste de sus de parca nu au fost incepatori niciodata si s-au nascut invatati.

Eu conduc prin Cluj, in oras, in mare parte. Acu de sarbatori am condus destul de mult si am facut iesiri si in afara orasului. Mi se pare ca nu se compara condusul masinii in oras cu cel inafara orasului. Nu e mai usor, e altfel.

Eu nu merg deocamdata singura in masina. Nu ma simt sigura. Am auzit ca e bine sa mergi singur de la inceput. Ca asa dobandesti siguranta mai repede.

 

No amu: la voi cum e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sora mea a luat permisul de o luna si nu poarta "mamaligi" ca soferii inscrisi in trafic in loc sa te ocoleasca protejeze te injura!

 

 

Am recitit mult din acest topic si mor de ras ca pana azi n-am auzit de MAMALIGA purtata undeva pe masina!!!!

 

Pe vremuri era un semn de exclamare parca "sofer incepator" insa in State nu se poarta nimic de civili doar instructorii au semnul de "E" scoala pe franceza pe masina lor cu care duc elevii la examinare si practicarea condusului.

Mamaliga romaneasca deci a devenit nu numai simbolul mancarii traditionale, ci si "sa nu fi de mamaliga pe drum" sau asemanator :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe vremuri era un semn de exclamare parca "sofer incepator" insa in State nu se poarta nimic de civili doar instructorii au semnul de "E" scoala pe franceza pe masina lor cu care duc elevii la examinare si practicarea condusului.

Poate asta din cauză că majoritatea maşinilor din State se pot conduce cu o singură m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu unu in trei ani de cand am permisu nu am avut nici un fel de problema in trafic fara amenzi si fara sa supar pe cineva in trafic de multe ori soferi cu multa experienta erau cei care greseau dar cu atentie sporita poti contracara un viitor accident am condus prin austria hungaria si romania dar nu am avut probleme de genu sa mi se opreasca masina la semafor sau sa blocihez intersecti e.t.c.totul tine de atentia pe care o ai la orele de conducere si de a asculta intamplarile unor soferi cu experienta si sa inveti ce nu trebuie sa faci cand esti in trafic un sfat de la mine pt incepatori ar fi sa fie atenti viteza redusa si sa nu stea incordati la volan asa cum am vazut ca fac multi vaurez la toti un paste fericit si drumuri bune fara probleme in trafic Doamne ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate asta din cauză că majoritatea maşinilor din State se pot conduce cu o singură mână, (adică sunt cu transmisie automată) iar străzile sunt prea largi ca să-i pună în dificultate şoferii slabi.

Adevarat, peste ocean masinile sunt in mare parte cu transmisie automata si ca atare usor de condus, dar in opinia mea un afon la volan este afon si in masina automatica si in una cu schimbator manual. Cat despre strazi, ai dreptate, largimea lor face condusul mult mai safe si relaxant.

Pe de alta parte, transmisia automata sau largimea strazilor nu are nici o legatura cu faptul ca in USA (sau Canada) soferii incepatori nu au vreo eticheta pe masina care sa indice ca sunt incepatori.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 21.05.2010 la 3:16, Olivier Dzidzi a spus:

Poate asta din cauză că majoritatea maşinilor din State se pot conduce cu o singură m

Daca te prinde politia ca n-ai doua maini pe volan, cu una tastezi pe Cell Phone, vei continua drumul pe jos!!!  

Dar si asigurarea te urmareste prin camere de luat vederi vreo 7 bucati ascunse in fiecare masina nou de o vreme incoace, sa aibe informatie exacta cine a fost vinovat de accidentul produs.   Acolo se va vedea daca ai avut sau nu centura pusa si ce activitati mai aveai in timp ce conduceai.   Se reclama la TV ca sa cumperi asigurara doar pentru ce vrei tu sa fie acoperit, dar si asigurarile te vor rambursa doar pentru cate si ce ai platit ... ca sa vezi economisire de bani pentru asigurarea masinii tale al altuia si al pietonilor, pasagerilor din masinile implicate, facturi medicale, salvarea pe bucata costa numai 750 de dolari, etc.!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×