Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Camera Action !

Postări Recomandate

Merge un film documentar? Ar fi un inceput bun in care imaginile pot reda scene, locuri exotice, animale, viata de zi cu zi, razboiul, etc...

 

Aici nu e concurs, deci merge ce vrei si ce poti. :pope:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici nu e concurs, deci merge ce vrei si ce poti. :pardon:

Servus foarte interesant topicul asta.E bine de stiut ca sunt oameni creativi care vor sa faca chestii faine.Din pacate, asa cum zicea cineva foarte multi raman doar la stadiul de proiect si foarte putine ideei se transpun in practica.Eu m-am apucat recent sa fac un film.O sa fie un lung metraj...voi utiliza filmulete facute cu camera foto in cei 6 ani de facultate..dar din cate mi-am dat seama e a naibii de laborioasa partea asta cu montajul,asta daca vrei sa iasa ceva hazliu.de exemplu pentru 30 secunde de montaj trebe sa lucrez cam 2-3 ore.In plus utilizez Ulead VideoStudio 11,varianta triala..care imi expira in cateva zile...cred ca am sa cumpar de pe piata softul original,mai ales ca vreau sa-mi achizitionez un calculator mai puternic cu placa de captura si vreau sa-mi cumpar si o camera profi.Mai am un proiect foarte interesant,vreau sa particip la un festival de Publicitate Neconventionala ADFEL,de la final de august 2008.Si impreuna cu o prietena care a avut ideea realizarii scenariului de la Spoof-ul cu BUDAI BEER (e celebru, cred ca-l stiti deza: ,,shiiii fashiiii ??),o sa realizam un nou Spoof cu care intentionam sa castigam premiul cel mare.Cat despre filmele realizate de amatori ce pot spune: e importanta ideea dar cel mai important e sa fii perseverent si sa nu abandonezi la jumatatea proiectului....se pot face chestii faine amatoricesti, baliv mi you all...asta mi-am dat si eu seama in ultimele 2 saptamani...putina imaginatie si zeci de ore de munca si imposibil sa nu iasa o chestie faina.Filmu meu de exemplu o sa dureze in jure de 1.5 ore..nu spun cum se cheama inca...dar cand o sa fie gata (peste vreo 3 luni de zile, sper),am sa va trimit linkul.Inca o data: mult curaj amatorilor care vor sa initieze proiecte cinematografice....si nu uitati: ,,titanicul a fost facut de profesionisti si s-a scufundat.arca lui noe a fost facuta de un amator si a salvat lumea''...deci, se poate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

heh, nice topic

eu vara asta fac un scurt-metraj independent, mai caut doar c

Editat de hyper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Servus ...deci, se poate !

 

heh, nice topic .. găsiţi mai multe detalii

 

Succes!

 

Un proiect independent finalizat este tema de examen pentru facultatea de regie a doi studenti, Cosmin Gurau si Stefan Nistor, proiect intitulat Bucuresti 13. Filmuletul a fost mediatizat de OTV care l-a luat drept caz real!?

 

Prezentarea pe scurt a peliculei:

'Disparitia, in 1995, a doi studenti la Politehnica a trecut aproape neobservata. Pana in 2008. "Bucuresti 13" este un film documentar, in memoriam, despre disparitia misterioasa a celor doi baieti.

In iarna anului 1995, Ionut Bidescu si Marian Tudose, studenti la Politehnica, vor (din curiozitate accentuata) sa viziteze ruina Manastirii Chiajna, motivati fiind probabil de legendele legate de aceasta. Cei doi colegi pleaca acolo cu o camera de filmat. Ei merg sa viziteze locul, incepand cu ziua de 14 decembrie, doua zile consecutiv, pentru ca a treia zi, 16 decembrie 1995, sa plece pentru ultima oara de acasa. Nu s-au mai intors de atunci.

Cu exceptia familiilor celor doi si a politiei, nimeni nu a stiut absolut nimic despre toate acestea pana in primavara acestui an, cand, in mod accidental, Gabriel Nicolescu, vecin al familiei Bidescu si chiar fost bun prieten cu Ionut, gaseste la ghena de gunoi mai multe casete aruncate de bunica lui Ionut, cu filme vechi inregistrate de la televizor, printre ele aflandu-se si caseta filmata de cei doi.

Descoperirea acesteia a fost un soc pentru ambele familii. Dosarele disparitiei celor doi au fost inchise de mult, din lipsa de probe, iar autoritatile au refuzat sa le redeschida. Filmul a fost comandat de familia Bidescu, fiind realizat de tanarul regizor Cosmin Gurau si narat de Alexandru Banciu'.

 

Proiectul a aparut deja si pe youtube fiind impartit in trei:

Partea I:

 

Partea II:

 

Partea III:

 

Pe youtube a aparut si un alt Bucuresti 13 independent, povestea a doi tipi ce vor sa sparga o casa pentru a-si plati datoria la camatar. In casa acestia sunt martorii unei crime..

 

Scurt metrajul este impartit in doua:

 

Partea I:

 

Partea II:

 

Se pare ca fenomenul filmelor create de amatori ia amploare. Nu mai stati pe ganduri si puneti mana pe camera!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×