Sari la conținut
Forum Roportal
dorinam

SOTUL MEU SUFERA DE CIROZA HEPATICA

Postări Recomandate

IN URMA CU PATRU ANI I-A APARUT INSUFICIENTA VENOASA. NE-AM DUS LA DOCTOR PENTRU CA I SE UMFLAU PICIOARELE F. TARE SI SE INVINETEAU.DUPA TREI ANI DE TRATAMENT,N-I S-A SPUS DE FAPT SA CONTROLAM SI CELELALTE ORGANE CA BOALA LUI S-AR PUTEA SA FIE DIN ALTA CAUZA.IN FEBRUARIE 2004 AM AJUNS LA INSTITUTUL CANTACUZINO PENTRU UN SET DE ANALIZE.ACOLO N-I S-A SPUS CA ARE TRANSAMINAZELE F. MARI DATORITA ALIMENTATIEI.CUM SOTUL MEU MINCA F. CONDIMENTAT AM CREZUT.A LUAT 2 LUNI SILIMARINA,PINA UN PRIETEN DOCTOR A CITIT ANALIZELE INTIMPLATOR SI NE-A ZIS CA ESTE VORBA DE O CIROZA,NICIDECUM CE NE-A U ZIS EI. ATUNCI AM AJUNS LA FUNDENI LA GASTRO.I S-A PUS DIACNOSTICUL DE CIROZA HEPATICA COMPENSATA AUTOIMUNA.IN NOEMBRIE 2005 ,NEFIIND MULTUMITA DE TRATAMENT SI ANALIZE,AM CONSULTAT UN ALT MEDIC,CU UN ETAJ MAI SUS:ACEEASI BOALA, ALT TRATAMENT.IN IUNIE 2006 SOTUL MEU A FACUT O CRIZA DE RINICHI, PENTRU CA INTRE TIMP A FACUT PIETRE LA RINICHI SI A FORT INTERNAT DE URGENTA TOT LA FUNDENI.DE AICI I S-A FACUT TRANSFERUL LA GASTRO LA UN ALT MEDIC RECOMANDAT DE PRIMUL, SI DE CARE AM FOST MULT MAI MULTUMITI.POT SA SPUN DE FAPT CA DEABIA ATUNCI I S-A PUS UN DIACNOSTIC CLAR, CIROZA DECOMPENSATA AUTOIMUNA .ABIA AICI A INTRAT SOTUL MEU PE PLASMA, PERFUZII SI TRATAMENT CUM TREBUIA DE FAPT DE LA INCEPUT.CEEA CE NU SIU ESTE DE CE TOTI ACESTI MEDICI AU EVITAT SA II FACA BIOPSIA, RMN-UL SI ALTE ANALIZE CARE AR CLARIFICA MAI BINE BOALA IN SINE.DOMNUL DOCTOR ACTUAL IMI TOT SPUNE CA O SA IL PUNA PE PICIOARE, CA O SA FIE MAI BINE, SA AVEM RABDARE CA ASTA SE FACE IN TIMP TININD CONT CA BOALA E DESTUL DE VECHE SI AVANSATA, DAR TOTUL O SA FIE BINE. EU IN SCHIMB NU VAD NICI MACAR O AMELIORARE, DIN CONTRA,M-I SE PARE CA LUCRURILE SE COMPLICA MAI MULT.SOTUL MEU NU MAI IESE DIN CASA, E F. SLABIT, AMETESTE SI IL DOR PICIOARELE.TOT TIMPUL ARE OSTARE DE OBOSEALA CARE NU II PERMITE SA MEARGA MAI MULT DE 50m.SI LA ULTIMA INTERNARE NICI PLASMA NU I-A MAI ACCEPTAT-O ORGANISMUL.SI MIE IAR M-I S-A SPUS SA STAU LINISTITA CA NU E NIMIC MAI GRAV CA PINA ACUM.ASTA NU POT SA INTELEG:NU E NIMIC MAI GRAV, TOTUL E MAI BINE,NU E NEVOIE SA NE GINDIM LA TRANSPLANT,NU ESTE NECESARA BIOPSIA CA AU DIACNOSTICUL SIGUR,DAR EL ESTE DIN CE IN CE MAI RAU.ATUNCI AM AJUNS LA CONCLUZIA CA IMI ASCUND CEVA, CA POATE AU UN MOTIV DE NU IL DESCHID SAU NU II FAC BIOPSIA .SI DACA ESTE ASA , AS PREFERA SA STIU EU.IN LUNA OCTOMBRIE A AVUT CITEVA LESINURI CU PIERDERE DE MEMORIE.MI-AU ZIS CA DIN CAUZA INSUFICIENTEI VENOASE I S-AU COAGULAT ANUMITE VASE DE SINGE PE CREIER SI E PREDISPUS LA AMNEZIE.I-AM CERUT PAREREA SA MA DUC SAU NU LA UN MEDIC DE SPECIALITATE,LA CARE MI-A RASPUNS CA E PREA TIRZIU, CA PICIOARELE LUI SINT EFECTIV NEGRE SI NIMENI NU SE BAGA SA II MAI FACA CEVA. ASTA CE INSEAMNA?E MAI BINE , CUM ZICEAU EI, SAU E PREA TIRZIU?AICI MA BLOCHEZ EU SI NU STIU CE SA MAI CRED.E BINE SAU NU, SE POATE FACE CEVA SAU E PREA TIRZIU,SI DE FAPT CE ARE DE LA CAP LA COADA SI CE MAI E DE FACUT.ORI NU ISI DAU NICI EI SEAMA BINE, ORI STIU SI NU IMI SPUN MIE,SAU POATE NU ISI DAU INTERESUL.EU SINT FOARTE DERUTATA SI NU STIU CE SA CRED , DE ACEEA AM SCRIS PE ACEST FORUM, POATE CINEVA MA POATE LAMURI SI PE MINE.

Draga Doamna,

Eu am stat acasa mai mult timp in 2001,altfel venim numai in vacanta.O ruda de-a noastra s-a trezit cu un fel de umflatura in dreptul "marului lui Adam" aici la git.Copilul asta avea 19 ani.Tot un medic binevoitor i-a spus ca are cancer.Vestea a cazut ca un traznet asupra lui si asupra familiei.Ma-sa plingea pe toate drumurile,copilul ala credea ca moare,cred ca intelegeti.

Noi fiind prin tara ne-am intilnit cu baiatul ei care intimplator il ajuta pe fratele meu la munca atunci,am zis ca sa mai vedem si in alta parte ca mie nu mi se pare a fi cancer.Dar pe mine nu ma credea nimeni ,nu din rea vointa ci din zapaceala aia in care intrasera ,si apoi eu nu eram nici doctor.Ce mai.... l-am luat in final la doctor,am facut mai multe teste si a reiesit ca era o adunatura de lichid care nu era nicidecum periculoasa ,care pina la urma a fost si operata,i s-a scos de-acolo si acum e foarte bine. Insa vreau sa va spun ca am fost noi cu el tot timpul si in momentul in care personalul spitalului s-a prins ca veneam din strainatate si aveam bani ,totul s-a schimbat.Asistentele au devenit imediat cu zimbetul pe buze,amabile,era incredibil totul se schimba cu bani.Banii se dadeau in plicuri,toti stiau "cit merge",nimeni nu spunea pe fata ,dar toata lumea accepta asta cu buna stiinta,era incredibil,nu era mila ,omenie ,totul era ca un tirg murdar.

Imi aduceam aminte de cit am dorit sa devin medic cind eram mica,cit respectam profesia asta ,cit de mare era juramintul ala,ma uitam la ei,ma gindeam la toate astea.Ma uitam prin salonul ala la oameni necajiti care vorbeau de cite eforturi disperate faceau ca sa stringa bani sa dea la doctor.Dadeau bani la doctor si ca sa fie mai bagati in seama,ca sa se uite la ei,ma intelegeti?

Ma duceam in fiecare zi .Am vazut un tinar care nu avea familie,erau prea departe sa vina la el,nici nu s-a uitat nimeni la el pina nu a venit cineva care probabil a "aranjat " pentru ca situatia s-a schimbat dupa aia.

Era un lant intreg de aranjamente,profesorul avea o asistenta care lua banii,nu dadeai direct,dar dadeai la amindoi .Bineinteles ca trebuia sa dai la cine te introducea la asistenta,sa spui ca veneai din partea........era o atitudine de lingatorie generala care nu avea nici o legatura cu medicina,cu profesionalismul,omenia...

Fara sa vreau mi-am amintit de toate atsea cind cind am citit mesajul dumneavoastra doamna.Cred ca doctorii aia vor mai multi bani.Totul suna a plimbat de colo- colo fara sa faca nimic concret.Si faptul ca nu vi se spune clar in ce situatie se afla sotul dvs,cam ce se poate face ,indiferent de situatie,este un lucru care se intimpla numai la noi,unde coruptia e la nivele incredibile.

Sotul meu se simtea si el obosit inainte de transplant dar oboseala asta poate sa vina din mai multe directii ,nu neaparat de la ciroza.Doctorul acela care ziceti ca s-a uitat pe analize si a recunoscut imediat ca are ciroza trebuie sa aibe ceva abilitati extraordinare cu ghicitul ,pentru ca in nici un caz din simple analize nu se vede ca are ciroza.Transaminaze mari dau mai multe afectiuni,dar e drum lung pina la ciroza. ALT si GGT pot sa sara de 1000-2000 la ciroza.

Eu ma intreb de unde picioare "negre" cum spuneti dvs.ca are sotul dvs.La ciroza se pot mari picioarele de la ascita,dar se rezolva cu diuretice insa nu in toate cazurile.Dar nu se inegresc.Imi aduce aminte de bunica mea care avea insuficienta cardiaca si avea picioarele negre cum spuneti dvs,si in final a avut si probleme cu rinichii.

Situatia ma depaseste din punct de vedere medical.Eu va pot spune ce ni s-a intimplat noua .despre tratament,care va poate ghida ,pentru ca e greu sa nu stii ce te asteapta. Noi nu am stiut nimic,daca a-ti sti cit as fi dorit si eu sa vorbesc cu cineva care a avut transplant de ficat inainte de operatia sotului meu? Acesta a fost motivul pentru care am raspuns acestui subiect pe acest forum.Cred ca trebuie sa mai incercati -nu va lasati mai intrebati poate cineva chiar de pe acest forum cunoaste un medic de specialitate care ar putea sa fie mai in cunostinta de cauza si mai deschis cu pacientii sai.De la anul se vor face asigurari medicale si la noi care va permite tratamentul in alte tari.Dar trebuie sa mai luptati,sa aveti incredere in Dumnezeu doamna,nu va lasati.

O intrebare: sint studenti sau doctori la noi ,care vin din aceeasi tara cu sotul dvs care ar putea ajuta?Luati legatura cu ei.

Va rog sa ne mai spuneti ce mai faceti .Va uram multa sanatate ,curaj si mult succes in ceea ce faceti.

LOD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru raspuns, asa este. la noi conteaza doar banii care ii dai.cit de multi daca se poate,si bineinteles tariful care se cere normal la ei si de care nu uita sa te informeze, binenteles mai indirect.de exemplu o internare o anunti cu citeva zile inainte, pentru ca oricum nu au paturi niciodata si dai piept cu acele refuzuri categorice si tipetele pe care le astupam doar noi stim cu ce.Si sa stiti ca am ajuns la concluzia ca medicii nu ca nu ar sti exact ce are, sau ca ei considera ca unele persoane sint prea tinere pentru a afla anumite lucruri foarte dureroase {cum am auzit eu ca ar fi in cazul meu},cred ca nu isi permit sa isi dea drumul la gura pentru ca ar pierde la fiecare 2 luni un venit destul de considerabil.ei niciodata nu se gindesc la eforturile ce le face un bolnav sa se poata interna, nici ca punga acestuia ar fi goala si poate se imprumuta pentru a putea fi tratat cum se cuvine si cum ar fi fost normal si omeneste.Dar aceasta este situatia.noi de 2 ani cumparam orice medicament, sotul meu nu a beneficiat pina acum de gratuitate sau de compensari,luna trecuta am prinit si noi reteta de ursofalk,viusid si hepacontrol gratuit, din care nu am reusit sa luam decit ursofalkul,pentru ca ba nu le avea, sau nu corespundeau codurile de boala,, ori nu le lua calculatorul,s-au terminat plafoanele pentru bolile cronice sau tot asa.Ne-am lipsit pina la urma de celelalte,multumindu-ne doar cu unul, cu toate ca sotul meu are de f. multi ani asigurare,eu la fel platesc cas, dar asa este la noi.Nu conteza daca cotizezi , conteaza doar daca nu cotizezi. Noi deja ne-am obisnuit cu asa ceva.Dar chiar as dori si eu sa stiu daca in tot bucurestiul acesta a gasit cineva o farmacie care sa dea fara probleme aceste retete.Oricum astea sint nimicuri pe linga celelalte lucruri mult mai grave.Asta este soarta noastra, trebuie sa o luam in piept si sa speram ca intr-o zi ne va fi mai bine.Eu cred in zicala ca nici un lucru bun nu vine usor,ca numai lucrul facut cu mari sacrificii si greutati este apreciat si catalogat la adevarata lui valoare.Sper ca intr-o zi vom reusi si noi sa mai zimbim, pentru ca speranta moare ultima.Dumnezeu stie care este realitatea,ce are sotul meu, cum are si care mai sint sansele lui,nu ne ramine decit sa credem intr-o minune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×