Sari la conținut
Forum Roportal
sete

Creatiile userilor - Proza

Postări Recomandate

ete dintre toti ochii pe care i-am gasit astia mi sa-au parut mai interesanti.

[snapbacca]46615[/snapbacca]

:good:

multam Spider,nu sunt provocatori ca ai tai dar...ai dreptate, sunt interesanti :o:)

voi posta saptamana asta un text nou (sa-la termin mai intai) iar ochisorii ii pastrez.

Multumesc : :caiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

POVESTI de MAHALA

 

I

Meciul

 

Cele mai multe lucruri pe care le fac (debitate desigur de o minte sclipitoare ca a unui soldat ce dezertează intrigat că nu a primit email de la X sau Y) sunt răutăcioase.

Haha!

 

Mă uitam la mama cum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VI

 

ACCESORII

 

Din nu prea stiu care motive, am ajuns intr-o buna zi la convingerea ca a fi in pas cu moda e cool. Imi facusem deja o imagine a ceea ce inseamna moda 2004-2005 si spre surprinderea mea aceasta se rezuma la..accesorii. Exact. Cercei cat cuprinde iar daca vrei mai mult, No problem. Maestrii picturilor pe piele te asteapta in saloane elegante sau mai putin elegante, gata sa te lucreze. La toate astea adauga niste jeansi cat mai jerpeliti si...esti fres.

 

 

Nimic nu ma sperie mai tare decat durerea in sine. Simpla idee ca ceva sau cineva mi-ar putea provoca dureri, face ca inima sa-si accelereze bataile intr-un ritm indracit. " Sufera baba la frumusete " imi repeta mama pe vremea cand imi pampona codite. " La ce draq i-o trebui babei frumusete cand o cauta moartea?, imi ziceam in timp ce afisam un suras tamp provocat de mainile nu foarte dibace ale mamei. Stiati ca la vremea aceea credeam ca parul doare? Hehe, asta insa este alta poveste.

 

Pentru ca sunt sensibila la durere ma limitez la o pereche de jeansi pe care ii tai la intamplare. Arunc pe mine o bluzita mulata si decoltata si defilez prin fata oglinzii.

Coltul gurii se suceste, de la stanga la dreapta, nemultumit.

Imi imaginez ca as avea cercel in nas dar in acelasi timp ma vad innamolita racaind namolul cu ratul si imi vine sa vars. Dau fuga la baie rezolv problema si ma postez din nou in fata oflinzii. Mai multe perechi de cercei in ureche ar rezolva problema dar parca prea multi sa-au limitat la asta, imi zic incercand sa gasesc cat mai rapid o solutie.

Gata, stiu. Un cercelus in spranceana m-ar scoate in evidenta dar parca o si aud pe mama " si cand iti ziceam ca esti vaca, nu crdeai".

Hmm, ma trezesc maraind in timp ce-mi palpam sanii. Doua belciuge aici si un altul in buricut si problema e rezolvata. " La dracu, imi zic. Asta nu e sexy, e vulgar"

Ii dau dracu de cercei si trec la strasuri. As avea o dantura de invidiat dar ametita cum sunt, m-as inpiedica la iesirea de la stomatolog. Nu, de strasuri sau belciuge in limba nici nu poate fi vorba. Limba mea are si asa destule " perle", imi zic zambind ironic in timp ce-mi imaginam reactia mamei.

Le dau dracu si pe astea si trec la tatuaje.

Hehe,...Ce mi-ar place un delfin pe san ca cel pe care il are Mona pe fese, sau un trandafir ca cel al Anei postat ceva mai jos de buricut :huggles:)Asta e sexy :Pe

Gata! Asta e. Acum nu mai ramane decat sa-i spun mamei, dar pentru asta e nevoie de munca de lamurire si curaj cat cuprinde.

 

***

 

Iar se distreaza dragii mei vecini, imi zic in timp ce coboram cele cateva trepte de la intrarea in bloc. Ceva ii amuza atat de tare incat nu observara tinuta mea aparent ciudata. Iar dintre toti mama radea cel mai tare.

- Si asa grasule, de la nemti ai ajuns la racoare, il tachina mos Nae pe tanarul marunt si indesat ce arata ca o paiata.

- Si acolo te-ai oferit voluntar "studentilor la arte frumoase", asa-i? rase mama cu lacrimi in ochi.

- Ce era sa fac bre- Pai daca voiam sa ma intorc barbat... era musai.

- Sa moara ma-ta grasule, se trezi coana Mita vorbind. Mai ai vreo' parte a corpului netatuata?

- Nu bre, rase pocitania de om.

- Aoleu maica! Da, cu ala ce-ai avut?

- Nimica bre, da' la-am personalizat. Acum ii da lux.

 

Doamne! Radeau babele de se cutremura pamantul nu alta.

Am facut rapid stanga-nprejur si instantaneu mi-au disparut gargaunii din cap.

Atat mi-ar fi lipsit. Sa creada mama ca-i scot la licitatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Superb! Nu sunt critic literar insa ca simpla cititoare mi-a placut. :agresiv: Si iti multumesc. Astept sa mai citesc! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

superba si tragica povestea de iubire. 8) Le acord atentie pentru ca pentru mine aceste schite reprezinta un mijloc de a ma relaxa in mod placut. Si iti multumesc pentru ca ai ales sa le postezi aici (sau si aici).

 

Despre avatar am sa-ti arat cativa pasi simpli:

Presupun ca ai imaginea pe care doresti sa o atasezi ca avatar salvata la tine in computer. Daca nu o ai atunci o copii mai intai. Apoi:

 

1. te duci acolo unde scrie "Panoul meu" si dai clicca.

 

2. pe monitor in stanga ta, in pagina ce se va deschide vei gasi scris undeva:

Profil personal

"Editeaza setari avatar" -----> clicca

 

3. in pagina urmatoare undeva mai jos vei gasi un buton pe care scrie "browse"

-dai clicca pe el si ti se va deschide o fereastra cu foldere din computerul tau

- te duci acolo unde ai salvat imaginea pe care vrei sa o folosesti ca avatar si dai clicca pe "open". Imaginea se va downloada din computerul tau in profilul tau de pe forum. (e aproape la fel ca atunci cand atasezi o imagine la mesaj)

 

4. NU UITA ca dupa ce se termina downloadul sa dai clicca acolo unde scrie "Reactualizare imagine asociata" E putin mai jos.

 

Uite ti-am atasat niste poze ajutatoare. :band: Abia astept sa vad. :De Imi place si imaginea pe care ai atasat-o ultimului tau mesaj. :o:

post-146-1121273359_thumb.jpg

post-146-1121273384_thumb.jpg

post-146-1121273410_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ori de cate ori incerc si cred ca ma ridic,mereu sunt trantit si trimis inapoi de unde am venit

As vrea mereu sa pot iubi ,as vrea mereu sa pot gandi,e greu sa incerc sa visez, o lume noua pt mine sa creez

As vrea mereu si imi doresc,sa pot gasi acel lucru nepamantesc

Cautat de toti si gasit de nimeni,acel lucru exista in mintea celui care il cauta,o tu ,suflet fara pata,

Care ma chinui de o vesnicie ,satul de a umanitatii prostie,ai vrea sa zbori si sa fii liber,

Dar iata ca esti inlantuit in corpul unui indragostit,care o sa te treaca prin toate chinurile lumesti,indopandu-te cu dragoste pana cand ai sa innebunesti

Dar asta a fost demult,odata,acum,acest suflet nu mai este fara de pata,acest suflet s-a inegrit,pe el cangrena a crescut

Acum uraste tot ceea ce innainte adora orbeste,nu isi mai doreste nimic,decat liniste,macar un pic

Are in fata un drum lung, la capatul caruia nu-l asteapta nimic bun

Stie acest lucru dar merge innainte nu are timp sa mai priveasca inapoi. nu-I mai pasa de el sau voi

Are vise de atins si realizat ,asta e ce intotdeauna a sperat ,sa-si vada barem un vis realizat

Este slab si el o stie ,puternic niciodata nu vrea sa fie

Este perfect asa cum este el,este un mic miracol facut de Dumnezeu,indiferent de ce crezi tu sau eu,el mereu o sa fie la fel

Schimbat de-a pururea si mereu la fel,asta-I tot ceea ce incearca el

Absurd sens al existentei,liman abandonat al sperantei,lasat in urma acum mult timp,cand am pierdut ceea ce niciodata n-am avut,fortat sa ma regasesc din nou,imprastiat intre ceruri si infern ,am fost si sunt din nou etern

Ah,blestemati sa fiti cu totii,voi hoti de inimi ce sunteti,care pretindeti ca iubiti si ca simtiti,lipitori si viermi scarnavi,care sunteti la suflet bolnavi

Am trecut de incercarea voastra,am cazut si inca cad,dar cand o sa ma opresc, in ochi o sa va privesc

Am sangerat alaturi de voi,am incercat si inca incerc,sa nu ma mai invart in cerc

Stiu ce am de facut si unde trebuie sa ajung,dar sunt asa de confuz si pustiu

Sunt mai puternic ca niciodata, cu toate acestea de abia ma mai tin la suprafata,am obosit si m-am dat batut de mult

Incerc incet sa ma ratacesc in al mortii drum,dar ma ridic la suprafata si mai mult

Am vrut,asta e tot ce am vrut sa mai apuc sa fac,sa-mi vad de visele mele,dar ce crude au fost ele

Aici s-a terminat totul,dintr-o viata si un suflet,n-a mai ramas nimic

Nu-l mai tine minte nimeni,ca si atunci cand el traia si pentru toti el zambea,dar un zambet adevarat niciodata inapoi n-a primit

A vrut si a incercat sa faca multe, dar ale sortii caii sunt foarte crude

Asa I-a fost sortit sa fie sa nu aiba vreodata o bucurie,singur si foarte singuratic,carismatic si simpatic,dar la ce I-a folosit, in final tot a murit,fara sa aiba vreun vis implinit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sexibon

short story de

Ovidiu Bufnila

consilier de imagine

scriitor

http://www.phantazm.net/index.htm

 

 

Buna dimineata, Amanda!

Bunda dimineata Ruboot!

Si Amanda isi freca usor sfarcurile din celofan. Oglinda se rasuci un pic spre dreapta sa vada mai bine reactia lui Ruboot.

Acum ca Razboiul Rece s-a sfarsit ce aveau sa faca oare toate personajele astea ciudate construite in laboratoarele din Mundao?

Sa le recilam, se intrebara agentii secreti aprinzandu-si trabuce pantecoase si dand pe gat cate o dusca zdravana de vodca. Amanda, de exemplu, ce stia ea sa faca? Colonelul Ostrinzki se intoarse catre subalternii sai care tocmai decojeau o banana pe plaja din Akapolko. Hei, tipilor, aia nu e Amanda? A scos-o careva de la magazie? Sefu, aia e Amanda LOR, sopti un caporal dosind un pliculet de hasis in slip, gata, gata sa duca la bun sfarsit o misiune periculoasa sub acoperire. Amanda lo? Ce-i cu lumea asta mishto a serviciilor secrete, se duce de rapa? Si unde mai pui ca aparuse dincoace de orizontul vizibil o noua provocare: Meduza! Sefu, mi-a zis mie Amanda ca Meduza e un nume de cod pentru o vasta operatiune. Vor sa schimbe numele de cod al Universului plin de Universuri. Nu e joaca de loc. Akademiile si Savantii Desueti sunt complet in pericol, sopti caporalul nitel speriat. Colonelul Ostrinzki rase, sa vina Amanda sa pipaie daravela agentilor care umbla cu Meduza! Nimeni nu poate sa reziste acestui prototip de SEXIBON! Ne-a venit un SMS, sefu, un SMS! Ce zice? Zice ca suntem in aer! Meduza e in noi, sefu! E un prgram instructionat odata cu bifurcatia care ne-a adus pe lume. Baaa, savanti trebuia sa ne facem, zise colonelul scuipand in nisip. Pata aceea de saliva se valuri si luand forma unei Meduze Magice inghiti plaja, agentii, soarele si intreg Universul.

 

 

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×