Sari la conținut
Forum Roportal
lucian_27

Se transmite sau nu hepatita C prin contact sexual?

Postări Recomandate

Buna ziua, oameni buni

Ma cheam Lucian

Va scriu pentru ca ma aflu intr-o situatie delicata si am nevoie de niste raspunsuri

Acum 6 luni am aflat ca am hepatita C, apoi am cunoscut-o pe prietena mea, care stie de asta, iar de atunci incoace am facut sex cu prezervativul. Insa intr-o seara, din lipsa, am facut-o vreo 10 minute fara. Apoi m-am uitat, era totul ok, nu sangeram, era in regula. Acum, va trebui sa mergem sa facem analizele amandoi, si eu si ea, si vreau sa stiu: se ia prin contact sexual sau nu. Unii doctori spun ca nu, altii ca foarte greu, altii ca deloc. Nu stiu ce sa mai cred. Va rog sa-mi spuneti, din experienta voastra, cum este?

Nici nu mi-am facut viremia sau celelalte analize legate de hepatita, insa va pot spune ca sora mea s-a epilat aproape un an pe picioare cu lamele mele de ras si cand si-a facut analizele, nu i-a iesit absolut nimic, am fost cu ea personal la Bals si i-am facut de doua ori markerii hepatici si i-au iesit negativi amandoi si B-ul si C-ul. Doctorul mi-a spus ca s-ar putea sa am o forma de virus(genotipul 5, din cate am inteles eu), care se transmite foarte greu, oricum

Va mul;tumesc anticipat si astept o vorba de la voi, pentru ca de la o vreme incoace nu mai am nopti linistite.

Vreau sa stiti ca va apreciez pe toti pentru ca scrieti pe forumul asta si ca nu lasati sperantele unor oameni disperati sa moara. Este un lucru extraordinar si sper sa rezolvam toti aceasta problema care ne macina, si la propriu si la figurat

Al vostru

Lucian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, stai linistit, eu am descoperit ca am hepatita c in urma cu un an, nu am facut niciodata sex protejat cu sotia mea si nu am luat niciodata masuri speciale. Ducem o viata normala, dar am grija daca ma tai la un deget de ex. sa nu las nici o urma de sange pe care sa o atinga ea. A facut analizele si in urma cu o saptamana si e perfect sanatoasa, iar eu sunt acum in a 6-a luna de tratament cu peg. si copeg. si totul merge bine, sper sa scap definitiv de acest microb dupa ce voi incheia tratamentul.

Deci fa si tu tratamentul si sa auzim numai de bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Lucian,

Sapa pe forum si ai sa vezi ca majoritatea suntem casatoriti si unii din noi au aflat dupa multi ani de la contaminare ca sunt bolnavi de HC si cu toate astea nimeni de pe acest forum nu a transmis si nici nu a luat HC prin contact sexual de la partener(a). Exista unele situatii mai delicate adica atunci cand ai o viremie mare si ai avut contact cu partenera ta in timp ce aceasta era pe ciclu sau la timp foarte scurt dupa ce i s-a oprit sau partenera ta a avut sau are o rana deschisa pe col ori tu ai avut sangerari din diferite motive (ruperea frenului de ex.) si ea era in una din situatiile de mai sus, la fel se poate intampla la partenerii de acelasi sex cand apar hemoroizi sau fisuri anale sangerande, sau daca partenerii au rani in gura provenite de la o gingie sangeranda sau o afta bucala, buze muscate cu sangerare si se petrece un schimb mai intens si de durata de fluide bucale, atunci exista riscul de transmitere. Deci exista un risc, nu trebuie ignorat dar nici nu trebuie facut din tantar armasar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut rana pe col si m-am cauterizat anul trecut, eram deja de un ani si ceva cu pritenul meu (el este cel care hep c) si la analizele de acum cateva luni am fost ok, nu am luat nimic si nici nu cred ca o sa mai.

Asa ca tu stai linistit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In Romania genotipul frecvent este 1, doctorul nu are de unde sa stie ca ai genotipul 5 pana nu iti face analiza de genotip. Din vorbe......

De regula se fac analize dupa 6 luni de la "presupusa" infectare ca sa sti sigur daca ai sau nu hep.C.

Stai linistit , nimeni de pe forum nu si-a infectat partenerul....pana acum. Pt. linistea voastra feriti-va de acum incolo si ....cel mai bine urmeaza tratamentul cat esti inca tanar si boala nu e avansata. Ai mari sanse sa scapi definitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucian, stai linistit, eu am descoperit ca am hepatita c in urma cu un an, nu am facut niciodata sex protejat cu sotia mea si nu am luat niciodata masuri speciale. Ducem o viata normala, dar am grija daca ma tai la un deget de ex. sa nu las nici o urma de sange pe care sa o atinga ea. A facut analizele si in urma cu o saptamana si e perfect sanatoasa, iar eu sunt acum in a 6-a luna de tratament cu peg. si copeg. si totul merge bine, sper sa scap definitiv de acest microb dupa ce voi incheia tratamentul.

Deci fa si tu tratamentul si sa auzim numai de bine !

Iertati-ma ca intervin dar Hepatita C SE IA SIGUR prin contact sexual. Socrul meu a avut hepatita C nici el nu stie de cind, a descoperit-o cind deja daduse in ciroza Imediat ce am aflat, eu si sotul meu am rugat-o pe soacra mea sa-si faca analizele dar a refuzat. Acum 5 luni a vrut sa plece in Israel cu un contract de munca si bineinteles ca i s-au facut obligatoriu o serie de analize iar rezultatele aratau Hepatita C. Care credeti ca sunt sansele ca fiecare sa fi contactat din alta sursa virusul? Aveti mare grija fiindca chiar si la dentist daca mergeti aveti obligatia morala sa spuneti ca aveti aceasta boala .Se stie ca este una din bolile cu transmitere sexuala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dana scuza-ma si pe mine ca intervin dar socrul tau si soacra ta nu au facut numai sex in acest timp....exista mult mai mari sanse ca soacra ta sa fi avand un contact cu sangele sotului ei in alta parte....stiu ca suna putin rautacios dar nu cred ca cei doi oameni au avut ca si punct comun doar sexul si nimic altceva..poate si unghiera si alte instrumente de prin casa sa fi fost contaminate... Nu zic este foarte bine sa avem grija si sa facem totul protejat dar adevarul este ca prin contact sexual se transmite in foarte putine cazuri...( asta daca nu cumva fata este pe ciclu si tu ai lovit ceva cu penisul si sangerezi )...

E bine sa avem grija dar nici sa cadem in extrema de a nu mai face nimic pentru ca putem sa transmitem ceva..

Si eu am facut sex neprotejat cu prietena mea aproape un an duipa ce am fost diagnosticat si nu a avut nici o problema analizele iesindu-i perfect de fiecare data chiar si in prezent ( desi nu mai suntem impreuna am mai pastrat legatura ). Deci nu cred ca prin contact sexual este cea mai transmisibila cale...

in ceea ce priveste stomatologul nu pot decat sa le spun sa se duca la dracu ( scuze expresia ) dar eu de acolo am primit virusul si nu mai am nici cel mai mic respect pentru acesti oameni care se joaca cu sanatatea altora.Indiferent daca ii anunti sau nu ca esti bolnav nu au voie sa nu sterilizeze instrumentele si sa nu lucreze la cel mai inalt nivel de siguranta. poate unul are o boala transmisibila de care nici nu stie si atunci unde ajungem toti?

deocamdata traim in romania si medici de aici mai au nevoie de mult timp pana sa se puna la punct cu ceea ec inseamna a te comporta cu un pacient, a trata un pacient si toate celelalte...

Multa sanatate la toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dana scuza-ma si pe mine ca intervin dar socrul tau si soacra ta nu au facut numai sex in acest timp....exista mult mai mari sanse ca soacra ta sa fi avand un contact cu sangele sotului ei in alta parte....stiu ca suna putin rautacios dar nu cred ca cei doi oameni au avut ca si punct comun doar sexul si nimic altceva..poate si unghiera si alte instrumente de prin casa sa fi fost contaminate... Nu zic este foarte bine sa avem grija si sa facem totul protejat dar adevarul este ca prin contact sexual se transmite in foarte putine cazuri...( asta daca nu cumva fata este pe ciclu si tu ai lovit ceva cu penisul si sangerezi )...

E bine sa avem grija dar nici sa cadem in extrema de a nu mai face nimic pentru ca putem sa transmitem ceva..

Si eu am facut sex neprotejat cu prietena mea aproape un an duipa ce am fost diagnosticat si nu a avut nici o problema analizele iesindu-i perfect de fiecare data chiar si in prezent ( desi nu mai suntem impreuna am mai pastrat legatura ). Deci nu cred ca prin contact sexual este cea mai transmisibila cale...

in ceea ce priveste stomatologul nu pot decat sa le spun sa se duca la dracu ( scuze expresia ) dar eu de acolo am primit virusul si nu mai am nici cel mai mic respect pentru acesti oameni care se joaca cu sanatatea altora.Indiferent daca ii anunti sau nu ca esti bolnav nu au voie sa nu sterilizeze instrumentele si sa nu lucreze la cel mai inalt nivel de siguranta. poate unul are o boala transmisibila de care nici nu stie si atunci unde ajungem toti?

deocamdata traim in romania si medici de aici mai au nevoie de mult timp pana sa se puna la punct cu ceea ec inseamna a te comporta cu un pacient, a trata un pacient si toate celelalte...

Multa sanatate la toata lumea.

Va doresc din tot sufletul sa fie asa fiindca chiar daca nu sunt bonlava imi imaginez ca va este foarte greu caci in familie traim o drama .Informati-va mai bine care este perioada de incubatie. S-ar putea sa fie foarte mare fiindca socrul meu a descoperit cind era prea tirziu si vreau sa va spun ca este asistent medical si isi facea frecvent analizele.Cit despre a anunta sau nu stomatologul ramin la ideea mea ca ar trebui anuntat fiindca in mod normal orice cabinet de acest gen are instrumente separate doar pentru acesti pacienti.Asa ar fi normal cunosc astfel de cabinete Iar daca tu neanuntind vrei sa te razbuni pe medicul care te-a contaminat gindeste-te ca expui riscului oameni care nu au nicio vina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va doresc din tot sufletul sa fie asa fiindca chiar daca nu sunt bonlava imi imaginez ca va este foarte greu caci in familie traim o drama .Informati-va mai bine care este perioada de incubatie. S-ar putea sa fie foarte mare fiindca socrul meu a descoperit cind era prea tirziu si vreau sa va spun ca este asistent medical si isi facea frecvent analizele.Cit despre a anunta sau nu stomatologul ramin la ideea mea ca ar trebui anuntat fiindca in mod normal orice cabinet de acest gen are instrumente separate doar pentru acesti pacienti.Asa ar fi normal cunosc astfel de cabinete Iar daca tu neanuntind vrei sa te razbuni pe medicul care te-a contaminat gindeste-te ca expui riscului oameni care nu au nicio vina.

 

cabinetele de stomatologie, nu ar trebui sa aibe instrumentar special pentru astfel de bolnavi ci ar trebui sa sterilizeze perfect tot instrumentarul

nici mie nu mi-ar conveni sa mai iau si un HIV, sau Hep B sau cine stie alt virus in plus la ce am, ar reprezenta moarte sigura.

Stomatologii devin astfel niste criminali prin neglijenta lor crasa. De parca nu au terminat medicina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la un cabinet stomatologic poate sa ajunga si cineva care nu stie ca are hepatita C, HIV sau cine stie ce virusi...Poate nu au aflat de prezenta virusului in organism, nu s-a manifestat sub nici o forma dar il pot transmite. In acest caz ce instrumentar foleseste medicul stomatolog?

e ridicol sa se foloseasca instrumentar diferit pentru asa ceva....dar cum am mai spus traim in romania si ar putea sa existe si astfel de oameni care au ajuns si eii stomatologi si habar nu au cu ce se mananca aceasta meserie...

 

si pentru Dana : in ceea ce priveste drama din familia ta eu isi spun ac nu trebuie sa exagerezi asa mult...nu are nimeni cancer sau ceva grav..cu hepatita C poti sa traiesti mult si bine si fericit. trebuie doar sa sti in ce stare e boala si iin aceasta masura sa protejezi organismul...

 

mentionez ca nu stiu pe nimeni si nu imi imaginez pe nimeni care ar fi in stare sa se razbune pe boala lui pe alti oameni sanatosi incercand sa ii infecteze pe altii, asta ar insemna sa ai probleme la cap si nu numai la ficat...

 

toate cele bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×