Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Celalalt Tata al Nostru

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citind topicul Tatal Nostru, mi-am dat seama ca ceva lipseste, si anume jumatate de informatie, noi avem doi tati, asa spune Iisus catre evrei. Ca unii sunt din El, altii din celalalt, care de la inceput n-a avut nimic din Iisus. De aici si modul confuz in care unii s-au exprimat pe topicul Tatal Nostru.

 

Pentru a veni in sprijinul lor, redau versetele din Isaiah capitolul 14 care descriu pe Celalalt Tata si pe fiul sau care il va trimite in lume:

 

9Locuinţa morţilor se mişcă p

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citind topicul Tatal Nostru, mi-am dat seama ca ceva lipseste, si anume jumatate de informatie, noi avem doi tati, asa spune Iisus catre evrei.

 

tu poate ai doi tati...maine poate aflam ca de fapt suntem nascuti de maimute

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citind topicul Tatal Nostru, mi-am dat seama ca ceva lipseste, si anume jumatate de informatie, noi avem doi tati, asa spune Iisus catre evrei. Ca unii sunt din El, altii din celalalt, care de la inceput n-a avut nimic din Iisus. De aici si modul confuz in care unii s-au exprimat pe topicul Tatal Nostru.

 

Pentru a veni in sprijinul lor, redau versetele din Isaiah capitolul 14 care descriu pe Celalalt Tata si pe fiul sau care il va trimite in lume:

 

9Locuinţa morţilor se mişcă p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dark brnger, tu iti cunosti tatal spiritual? sau numai el te cunoaste pe tine?

 

da, eu sunt tatal meu spiritual si o mica parte este d-zeu...de fapt cam 90%-10% chiar daca nu imi place sa recunosc, dar adevarul este adevar si nu o sa il resping niciodata, pentru ca adevarul este baza intregii morale...diferenta este ca dumnezeii nostri sunt diferiti, al tau este cel biblic si pe care il cunosti pe baza unor precepte prestabilite si pe care esti conditionat dinainte sa nu le pui in discutie (un fel de fanatism, dar cu alta tenta) pe cand la mine este un d-zeu pe care il intuiesc pe baza unui fond de echitate si adevar, pt ca de simtit nu pot, dar stiu ca este pe acolo pe undeva si am alte surse cu care sa imi dau seama de existenta lui...logica si deductia nu fac decat sa imi confirme ceea ce nu pot simt si sa exprim prin cuvinte......ca sa reusesti sa iti pastrezi integritate si sa nu te lasi sedus si prostit de atatia idioti sinistrii care umbla liberi pe planeta (popii in special si adeptii de culte) trebuie sa sacrifici anumite lucruri, dar sa nu le pierzi niciodata.....asa ca, da imi cunosc spiritul si tatal spiritual in sensul in care vrei tu sa zici ,nu este decat acel ceva care te indruma dar nu cum crezi tu....intrebarea ramane daca tu iti cunosti tatal spiritual? si nu ma lua cu biblii si profetii , incearca ceva de la tine daca poti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ai inteles? nimic ...tipic...cand ceva depaseste puterea voastra de intelegere puneti mana pe carte si va apucati sa scrieri....isaiah era cumva vreun clarvazator, sau ma cunoaste personal? as vrea totusi sa aflu ce va facut sa deveniti asa fanatici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, eu sunt tatal meu spiritual si o mica parte este d-zeu...de fapt cam 90%-10% chiar daca nu imi place sa recunosc, dar adevarul este adevar si nu o sa il resping niciodata, pentru ca adevarul este baza intregii morale...diferenta este ca dumnezeii nostri sunt diferiti, al tau este cel biblic si pe care il cunosti pe baza unor precepte prestabilite si pe care esti conditionat dinainte sa nu le pui in discutie (un fel de fanatism, dar cu alta tenta) pe cand la mine este un d-zeu pe care il intuiesc pe baza unui fond de echitate si adevar, pt ca de simtit nu pot, dar stiu ca este pe acolo pe undeva si am alte surse cu care sa imi dau seama de existenta lui...logica si deductia nu fac decat sa imi confirme ceea ce nu pot simt si sa exprim prin cuvinte......ca sa reusesti sa iti pastrezi integritate si sa nu te lasi sedus si prostit de atatia idioti sinistrii care umbla liberi pe planeta (popii in special si adeptii de culte) trebuie sa sacrifici anumite lucruri, dar sa nu le pierzi niciodata.....asa ca, da imi cunosc spiritul si tatal spiritual in sensul in care vrei tu sa zici ,nu este decat acel ceva care te indruma dar nu cum crezi tu....intrebarea ramane daca tu iti cunosti tatal spiritual? si nu ma lua cu biblii si profetii , incearca ceva de la tine daca poti

Ai dreptate Dark Bringer ...dar uite ce scrie pana si Biblia despre pocaiti:

Isa 42.9;Isa 44.7-8;Isa 45.3;Ioan 13.19;Ier 10.5;

 

24Iată că nu sunteţi nimic şi lucrarea voastră este nimic; o sc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citind topicul Tatal Nostru, mi-am dat seama ca ceva lipseste, si anume jumatate de informatie, noi avem doi tati, asa spune Iisus catre evrei. Ca unii sunt din El, altii din celalalt, care de la inceput n-a avut nimic din Iisus.

doi tati ? :D Iosofat , deja ne spui ca suntem dintr-o familie cu orientari ciudate sa le zic :good:

 

auzi la el ... 2 tati :doh:

 

apropo ... si nici o mama ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa sacrifici anumite lucruri ...

asa e ! ... ia sacrifica tu avatarul ala care nu are nimic din Tatal tau in tine ! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×