Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Manastiri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sunt de prin Banat - si tre' sa recunosc rusinat, nu prea sunt manastiri p-aicea. Sau nu le stiu eu. Nu-mi faceti cineva o scurta descriere a manastirilor ce ar merita vizitate in zona asta a tarii? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aceasta este Manastirea Hagigadar (Suceava)

este credinta ca urcand dealul spre Manastire in genunchi, apoi incoanjurand Biserica de 3 ori tot in genunchi, t-i se indeplineste orice dorinta si te vindeci de orice boala. adevarul e ca toata lumea urca in genunchi acel delusor, era spre inserat si erau peste 100 de oameni acolo...post-51596-1165161019_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie imi place manastirea de la Sambata (aproape de Fagaras), e superba si au si locuri de cazare

E foarte frumos acolo, am fost si eu odata. E si Teofil Paraianu ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce s-a mutat topicul asta la "Romania", pentru ca sunt manastiri si in alte tari...

DE exemplu, am primit niste poze cu Manastirea Sf Ecaterina din Sinai, M-rea Sf antonie....foarte frumos...

Cand o sa ajung si eu acolo...:crazy:

post-55169-1166688140_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hi...eu sunt noua pe aici..si as vrea sa va povestesc despre excursia care am avut-o acum cateva zile..organizata de parintii mei..in dobrogea..foarte frumoasa dobrogea..ne spusese un Parinte ca nu stim noi cati sfinti mai ascunde acest pamant binecuvantat de Iisus Hristos prin Sf.Apostol andrei cel dintai chemat..nu am cuvinte pentru a exprima bucuria pe care o am in mine..dar in acelasi timp..ar trebui sa va spun ca este saracie acolo....si noi...ar trebui sa facem ceva..macar pentru a termina acel deosebit mozaic care l-au inceput in Manstirea Cocos...eu m-am gandit la ceva si daca sunteti interesati ma puteti gasi pe messenger johana_11_92 .....sarumana pentru ascultare..si Doamne Ajuta.. :P

Eu sunt de prin Banat - si tre' sa recunosc rusinat, nu prea sunt manastiri p-aicea. Sau nu le stiu eu. Nu-mi faceti cineva o scurta descriere a manastirilor ce ar merita vizitate in zona asta a tarii? :D
hi...intradevar ai dreptate...ai in primul rand catedrala episcola otodoxa romana caransebes..unde sogur ai fost..ai schitul bogaltin..unde a avut recent hramul Sfintii Apostoli Petru si Pavel...ai manastirea hodos-bodrog..dar e in arad..ai manastirea nera..pe malul raului nera..:cheer: schitul piatra scrisa..in com armenis judcaras-severin..este de calugari..si mai sunt..:roll: dar nu ai fost pe ele nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haideti sa vorbim si despre ce manastiri ati vizitat sau pe care ati dori sa le vizitati...Din tara sau din afara ei. Eu vizitez saptamanal manastirile din jurul Bucurestiului, imi place deosebit de mult sa ies din aglomeratia asta urbana si sa ies pe malul unui lac , sa aud sunetele naturii, dangatul clopotului, un cocos strigand in departare, un clipocit de apa, o toaca si mai ales, fara zgomot de masini (asta daca te departezi putin de intrare...). Cernica,Pasarea, Tiganesti etc... :yahoo:

 

Data viitoare, mergi si la Manastirea Sitaru. E la vreo 50 km de Bucuresti, dar se ajunge usor, cu maxi taxi 448 de la Piata Presei Libere. Pleaca din ora in ora, la fix. Uite aici ce frumos e!

 

http://florina.megablog.ro/2010/06/20/sfan...e-sitaru-ilfov/

 

In Ghidul Manastirilor, scrie ca pictura e la fel de valoroasa ca aceea de la Voronet!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×