Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Manastiri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Data viitoare, mergi si la Manastirea Sitaru. E la vreo 50 km de Bucuresti, dar se ajunge usor, cu maxi taxi 448 de la Piata Presei Libere. Pleaca din ora in ora, la fix. Uite aici ce frumos e!

 

http://florina.megablog.ro/2010/06/20/sfan...e-sitaru-ilfov/

 

In Ghidul Manastirilor, scrie ca pictura e la fel de valoroasa ca aceea de la Voronet!!!

 

Eu iti sugerez sa lasi praful din jurul capitalei deoparte si sa-ti faci bagajele pentru cel putin 4 zile catre Hunedoara.

 

La limanul dintre oras si Parcul National Retezat pe locuri retrase si care nu te imbie decat daca le cunosti iti recomand doua manastiri superbe. Una "uriasa" prin vechimea si simbolistica sa - Densus, iar cealalta magnifica prin amplasament, istoric si apartenenta lui Arsenie Boca - Manastirea Prislop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vizitat manastirile Ma'loula (lacasul de odihna al unei sfinte numita Sf. Taqla) si manastirea Sednaya,ambele in Siria.Foarte frumoase.

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitat manastirile Ma'loula (lacasul de odihna al unei sfinte numita Sf. Taqla) si manastirea Sednaya,ambele in Siria.Foarte frumoase.

 

Foarte frumoase cele doua manastiri. Nici nu am stiut ca exista asa ceva pe acolo. Sunt ale crestinilor copti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumoase cele doua manastiri. Nici nu am stiut ca exista asa ceva pe acolo. Sunt ale crestinilor copti?

Nu stiu dar presupun ca da.Eu stiu ca crestini coptici sau copti sunt prin Egipt dar or mai fi si prin alte tari arabe.La noi in Iraq sunt catolici,in Liban la fel dar in Syria chiar ca nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu dar presupun ca da.Eu stiu ca crestini coptici sau copti sunt prin Egipt dar or mai fi si prin alte tari arabe.La noi in Iraq sunt catolici,in Liban la fel dar in Syria chiar ca nu stiu.

 

Multumesc, e interesant. O sa caut ceva mai multe informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc, e interesant. O sa caut ceva mai multe informatii.

 

Apropo am vazut la manastirile astea autocare intregi cu turiste din Iran. Un ocean de femei invesmantate in negru din cap pana in picioare (musulmance shi'a) cu ghizi dupa ele,cel putin 5 autocare erau la Maaloula in ziua aia.Mi-a zis soacra-mea ca musulmancele iranience merg in pligrimaj chiar si la manastiri crestine.Sa le fi vazut ce se inghesuiau la locul unde era inmormantata sfanta si se rugau in genunchi.Cand spun nu ma crede nimeni.Pacat ca nu aveam voie sa filmam inauntru ca faceam un DVD.Nu mi-a venit sa cred cata reverenta si respect aveau femeile alea in acea manastire si ce frumos vorbeau ele cu calugaritele si viceversa.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitat manastirile Ma'loula (lacasul de odihna al unei sfinte numita Sf. Taqla) si manastirea Sednaya,ambele in Siria.Foarte frumoase.

Una dintre pozele astea o am pe desktop - poza facuta de tine- un detaliu de turn cred

Superbe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo am vazut la manastirile astea autocare intregi cu turiste din Iran. Un ocean de femei invesmantate in negru din cap pana in picioare (musulmance shi'a) cu ghizi dupa ele,cel putin 5 autocare erau la Maaloula in ziua aia.Mi-a zis soacra-mea ca musulmancele iranience merg in pligrimaj chiar si la manastiri crestine.Sa le fi vazut ce se inghesuiau la locul unde era inmormantata sfanta si se rugau in genunchi.Cand spun nu ma crede nimeni.Pacat ca nu aveam voie sa filmam inauntru ca faceam un DVD.Nu mi-a venit sa cred cata reverenta si respect aveau femeile alea in acea manastire si ce frumos vorbeau ele cu calugaritele si viceversa.

 

Pelerinaj al musulmanilor siiti la manastiri crestine? Oare de ce si cum? Stiu prea putin despre lucrurile astea.

 

Am citit ca si in Turcia mii de musulmani merg la manastirea Sf. Gheorghe de pe insula B

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pelerinaj al musulmanilor siiti la manastiri crestine? Oare de ce si cum? Stiu prea putin despre lucrurile astea.

 

Am citit ca si in Turcia mii de musulmani merg la manastirea Sf. Gheorghe de pe insula B

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fotografii cu catedralele Notre Dame si St.Joseph du Mont Royal din Montreal.Le-am pus la topicul asta pentru ca mi sa parut mai potrivit,chiar daca aici se discuta de manastiri.

Enjoy!

 

Catedrala Notre Dame

 

 

 

 

 

Catedrala St. Joseph du Mont Royal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×