Sari la conținut
Forum Roportal
dpm73

Psoriazis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu va mai dati cu creme care contin corticoizi,,gen dermovate,clobetasol.,,ca nu fac bine,mie imi merge foarte bine cu ,,unguent cu ichtiol,si e ieftin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos suna Psoriazis....suna asa...mitologic... :jester:

 

Psoriazis, fiul lui Zeus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit si eu de un vaccin nou la o clinica in Anglia dar nu stiu cum se numeste.Oricum doresc sa aflu despre ce vaccin vorbeste Iulia.

 

Draga mea, exista si in Romania terapie sub forma de injectii subcutanate care te pot ajuta sa ti sub control psoriazisul.

Eu fac tratament cu Humira. La o luna de la prima injectie leziunile cutanete sunt inperceptibile lucru care ma face sa ma simt extraordinar dpdv psihic. Imi era jena de coatele si genunchi mei (mai ales vara) si "matreata" m-a facut sa elimin hainele inchise la culoare din garderoba mea. Am incercat si eu in timp tot felul de medicamente sau leacuri, dar niciunul nu a avut efect atat de rapid si de spectaculos. Daca te intereseaza te pot pune in legatura cu doctorita mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si io aveam pe fatza, in zona nasului, pete rosii...si ma decojeam rau, ziceai ca am lepra.

Pana la urma cica era..psoriazis..

Dar nu imi prea venea sa cred...in fine..am mers pe la dermatolog si am facut tratament cu bioptronul si mi-a trecut partial...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufar de psoriazis de 15 ani,o boala care are manifestari ciudate ,la nivelul epidermei.Aparitia ei a avut loc pe fondul unor stari emotionale deosebite,in urma unor examene.Pe tot corpul au aparut pete rosiatice de diferite dimensiuni, care formeaza o crusta si senzatia de mancarime.Din punct de vedere medical boala nu are o explicatie concludenta,pentru ca nu se stie cauza care o genereaza,cert este faptul ca 1/3 din populatia globului sufera de psoriazis.Am incercat foarte multe tratamente dar in zadar,s-a localizat la nivelul genunchilor,coatelor si pe pielea capului.Nu stiu ce tratament sa urmez si ce regim de viata sa am ca sa scap de psoriazis.

 

 

Sper ca si ceea ce scrie mai jos sa-ti fie de folos in cazul in care nu te-ai vindecat, desi am vazut ca sunt multe postari cu informatii asemanatoare.

 

Tratament

 

Din pacate, nu exista un tratament curativ pentru psoriazis, iar bolnavii nu poti fi niciodata siguri de disparitia eruptiilor. Totusi, exista tratamente medicale ce reduc intensitatea eruptiilor cutanate in timpul episoadelor de psoriazis.

 

 

 

 

 

 

 

Tratamentul topic

 

Pentru cazurile usoare sau moderate, sunt prescrise in general unguente topice cu proprietati emoliente, creme, parafina si uleiuri. Acestea au rolul de a reduce descumarea, de a calma inflamatia si de a inmuia pielea, fiind mai eficiente atunci cand sunt aplicate imediat dupa baie.

 

 

 

Acidul salicilic este un agent keratolitic, cu efect de inmuiere a scuamelor, facilitand indepartarea acestora si absorbtia altor agenti topici. Este deosebit de util in tratamentul scalpului.

 

 

 

Unguentele, solutiile sau sampoanele pe baza de gudron au actiune antiinflamatoare si reduc proliferarea keratinocitelor, printr-un mecanim necunoscut. Sunt aplicate de obicei pe durata norpii si indepartate dimineata. Pot fi utilizate alaturi de corticosteroizii topici sau dupa expunerea la radiatiile ultraviolete B (UVB), in doze crescute progresiv (regimul Goeckerman).

Corticosteroizii utilizati in tratamentul psoriazisului sunt cei cu administrare topica (locala). Eficienta acestora este mai mare atunci cand sunt aplicati pe durata noptii, acoperind aria cutanata cu o folie de polietilena. O crema ce contine corticosteroizi poate fi aplicata fara pansament ocluziv in timpul zilei.

 

 

 

 

 

Pe masura ameliorarii manifestarilor, corticosteroizii trebuie aplicati mai rar, sau inlocuiti cu preparate mai putin potente, pentru a reduce atrofia locala, formarea striatiilor si telangiectazia. Dupa trei saptamani de utilizare a corticosteroizilor, acestia trebuie inlocuiti cu un emolient timp de 1 -2 saptamani. Aplicarea de lunga durata si pe arii cutanate extinse poate exacerba psoriazisul. Corticosteroizii sistemici pot fi responsabili pentru exacerbarea sau dezvoltarea psoriazisului pustulos si nu trebuie utilizati pentru orice forma de psoriazis. Calcipotriol este o forma sintetica a vitaminei D3 si poate fi asociata tratamentului cu corticosteroizi topici.

 

 

 

 

 

 

 

Tratamentul sistemic

 

Pentru cazurile grave de psoriazis, pot fi prescrise medicamente administrate pe cale orala sau prin injectii intramusculare: retinoizi care reduc proliferarea celulara, metotrexat sau ciclosporina, care diminueaza activitatea sistemului imunitar. Toate acestea pot antrena efecte secundare foarte grave (inflamatii ale ochilor, caderea parului, afectarea ficatului sau rinichilor). Pentru a reduce aceste riscuri, este propusa in general o medicatie prin rotatie, fara ca durata administrarii unui medicament sa depaseasca 24 luni.

 

 

 

Metotrexatul este cel mai eficient tratament pentru psoriazisul sever, cu complicatii (artrita psoriazica), ce nu raspunde la alte forme de tratament (agenti topici si fotochimioterapia PUVA).

 

 

 

Retinoizii sistemici (acitretin) pot fi indicati in cazurile severe de psoriazis vulgar, pustulos, cat si de psoriazis palmoplantar. Datorita efectului sau teratogen (care determina malfomarii fetale) si a retentiei de lunga durata a acitretinului in corp, medicamentul este contraindicat gravidelor. De asemenea, femeile sunt sfatuite sa aiba o sarcina dupa cel putin 2 ani de la terminarea tratamentului. Ciclosporina este un medicament imunosupresor, utilizat timp de cateva luni (rar, 1 an) si alternat cu alte terapii.

 

 

 

 

 

 

 

Fototerapia si fotochimioterapia

 

 

 

La pacientii cu afectare cutanata extinsa sau cu eruptii persistente, pot fi utilizate fototerapia si fotochimioterapia.

 

 

 

Fototerapia consta in expunerea bolnavului la radiatiile ultraviolete (radiatii UVB, in general), naturale sau artificiale. Fotochimioterapia combina expunera la radiatiile ultraviolete cu luarea unui medicament fotosensibilizant (care sensibilizeaza pielea la actiunea radiatiilor).

 

Metoda numita PUVA este o terapia ce combina expunerea la radiatiile ultraviolete A cu medicamentul psoralen. Dozele de radiatii sunt crescute progresiv, in functie de toleranta pacientului. Riscurile pe termen scurt ale terapiei PUVA sunt neglijabile (in special, arsuri). In schimb, pe termen lung, aceasta metoda poate creste riscul de cancer de piele.

 

 

 

Tehnicile recente permit o expunere la radiatiile UVB cu spectru ingust, cu riscuri mai mici. Aceasta terapie cu radiatii UVB poate fi asociata cu aplicarea unui fotosensibilizant, precum preparatele pe baza de gudron.

Editat de Cristinick
reclama stearsa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar am psoriazis am psoriazis vulgar si am din cap pina in picioare si pot sa zic ca am incercat toate tipurile de medicamente si farmaceutice si naturiste dar toate sunt doar o mare amagire singurul tratament care da roade este somnul cit mai mult si soarele la mine se vede si se simte diferenta cind ma privez de ele asa ca daca vreti ceva care chiar da roade asta e nu va mai ungeti cu toate porcariile ca mai rau fac si cu injectiia aia de care zice fata nu stiu daca este identica da roade dar sa stiti este foarte periculoasa si inca ceva GIURGIULE daca o sa vezi mesajul asta sa te gindesti ca la toti oamenii le vine factura de la dumnezeu f....e in gura de jigodie si de nenorocit cu buruienile tale cu tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna....sufar de psoriazis de 10 luni,vreau sa va zic ca am fost la tratamnetul cu pestii in croatia,si m-au ajutat enorm.am avut bubele pe toata suprafata corpului si acum mai am pe picioare .cei de acolo mi0au spus ca va trebui sa mai merg odata.

vreau sa va zic ca fac minuni acesti pestii,in locurile unde am avut numai am deloc...piele e normala :blink:

daca aveti posibilitatea nu ezitatii sa mergeti,e singura modalitate de a scapa de aceasta boala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×