Sari la conținut
Forum Roportal
dpm73

Psoriazis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Si eu am aceeasi problema; am in palme si pe pielea capului. Din pacate nu poti scapa de psoriazis definitiv. Dispare o vreme, apoi reapare, cum e si in cazul meu.

In primul rand, trebuie sa mananci cat mai sanatos, sa bei multa apa si sa-ti hidratezi pielea in mod regulat (foloseste crema cu uree). In al doilea rand, NU te scarpina. Scarpinatul nu numai ca mentine boala, dar o si agraveaza. Asa mi-am facut eu niste rani destul de urate. Daca nu poti sa te abtii, cauta unguente prin farmacii.

Exista un tratament care ar putea fi eficient, cu radiatii ultraviolete, dar nu l-am incercat si nu stiu cat costa.

 

EDIT: mai e un topic cu aceeasi tema: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic20520.html&start=0

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am fost si eu diagnosticat cu psoriazis palmar-am in palme crapaturi f. adanci si sangerande, folosesc o crema cu uree si pastile cu vitam A si E, pe rani ma tamponez cu nitrat de argint- toate astea mi- au fost recomandate de un medic din timisoara-ma doare ingrozitor si mi- e rusine sa mai dau mana cu cineva- ce- mi mai recomandati sa diminuez boala, ca spuneti ca nu trece si daca stiti ceva de tratamentele de la clinicile proctoline sau on care trateaza boala

 

 

 

Foloseste Dermovatte unguent .Psoriazisul de regula e boala genetica., si ai grija cu stressul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am vindecat de psoriazis cu ajutorul unei creme pe care am gasit-o dupa ani de cautari. Doresc sa-i ajut si pe cei care sunt in situatia in care am fost eu. Pot sa va dau un nr. de tel. la care am apelat si eu 0723723560. SUCCES

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste Dermovatte unguent .Psoriazisul de regula e boala genetica., si ai grija cu stressul...

si eu am psoriazis de vreo 20 ani .date cu ulei de masline si bea ceai de plante si o sa vezi ca iti trec :good: :yes: :lol2: :cry: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste Dermovatte unguent .Psoriazisul de regula e boala genetica., si ai grija cu stressul...

 

 

Razi intr-un stil infantil fara sa argumentezi nimic. Demonstreaza ca am batut campii....asa ca baga mare :spiteful:

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca crezi ca rad te inseli,si eu psoriazis si ma dau cu ulei de masline si efectul se vede. uleiul hidrateaza bine pielea si nu o lasa sa se usuce . incearca si vb dupa. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca crezi ca rad te inseli,si eu psoriazis si ma dau cu ulei de masline si efectul se vede. uleiul hidrateaza bine pielea si nu o lasa sa se usuce . incearca si vb dupa. :lol2:

 

 

N-am cum....n-am psoriazis :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufar de psoriazis de 15 ani,o boala care are manifestari ciudate ,la nivelul epidermei.Aparitia ei a avut loc pe fondul unor stari emotionale deosebite,in urma unor examene.Pe tot corpul au aparut pete rosiatice de diferite dimensiuni, care formeaza o crusta si senzatia de mancarime.Din punct de vedere medical boala nu are o explicatie concludenta,pentru ca nu se stie cauza care o genereaza,cert este faptul ca 1/3 din populatia globului sufera de psoriazis.Am incercat foarte multe tratamente dar in zadar,s-a localizat la nivelul genunchilor,coatelor si pe pielea capului.Nu stiu ce tratament sa urmez si ce regim de viata sa am ca sa scap de psoriazis.

 

SI eu am aceasta problema de la varsta de 6 ani (acum am 29). Nu mi-a fost usor dat fiind ca pana in clasa a 10-a s-a dovedit a fi cel mai cumplit cosmar al vietii mele, diagnosticul sunand cam asa " psoriazis generalizat". Asta insemnanad un corp plin de rani, inclusiv pe pielea capului. Fiind fata, iti poti imagina cam cum a fost. La 15-16 ani a aparut in farmacie miraculosul DERMOVATE. Incepand sa-l utilizez, corpul meu a suferit o transformare uriasa. Probabil si in combinatie cu medicamentul TIGASON (cica deosebit de periculos din nus' ce puncte de vedere-nu-mi amintesc). Astazi la 29 de ani, daca ma vezi, sunt ca noua. Sunt intr-o alta tara iar medicii de aici sunt sceptici cand le spun ca sufar de psoriazis deoarece pur si simplu nu se vede. Am scapat de boala in procent de 98%. Nu stiu nici eu ce s-aintamplat dar e posibil ca starea emotiva e deosebit de importanta. Continui sa folosesc Dermovate pe micile pete care mai apar dar e super ok. Sper sa nu mai trec niciodata prin drama de la 6 anisori cand eram un copil cu corpul distrus. Diagnosticul era deosebit deoarece se inregistrau f. putine cazuri de psoriazis generalizat. Si chiar astazi, situatia e aceeasi. E o boala f.rara. Imi amintesc ca atunci dorinta mea cea mai mare era sa scap de boala dar la cat de jalnic aratam si ce chinuita eram, prin spitale mereu si cu un corp desfigurat credeam ca lucrul asta n-o sa se intample niciodata. Dar s-a intamplat si ii multumesc lui Dumnezeu pt. asta.

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×