Sari la conținut
Forum Roportal
SK

Apa care curge la deal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista cateva locuri cunoscute in sensul asta in tara. Poate cel mai cunoscut e cel de langa Cavnic, in Maramures. E o iluzie optica extrem de puternica, ceea ce, in sine, mi se pare de-a dreptul fascinant. Ochiul isi formeaza pur si simplu in mod automat niste repere care il induc in eroare.

 

Nu am reusit sa identific in mod clar aceste repere - as fi foarte interesat daca este cineva aici care poate explica detaliile optice relevante acelui loc. Interesant este ca dupa aproximativ 15 minute, ochii se obisnuiesc si am inceput sa vad intr-adevar ca panta (usoara, de altfel) era in sens opus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am reusit sa identific in mod clar aceste repere - as fi foarte interesat daca este cineva aici care poate explica detaliile optice relevante acelui loc. Interesant este ca dupa aproximativ 15 minute, ochii se obisnuiesc si am inceput sa vad intr-adevar ca panta (usoara, de altfel) era in sens opus.

Modelul e acelaşi, indiferent de loc: o pantă de 5% care devine de 2% şi astfel lasă impresia că a devenit rampă. Poate la Cavnic fenomenul să fie mai "convingător", de exemplu o pantă de 7% care devine de 1% sau ceva asemănător. N-am ajuns niciodată pe-acolo. Mie mi se

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Modelul e acelaşi, indiferent de loc: o pantă de 5% care devine de 2% şi astfel lasă impresia că a devenit rampă. Poate la Cavnic fenomenul să fie mai "convingător", de exemplu o pantă de 7% care devine de 1% sau ceva asemănător. N-am ajuns niciodată pe-acolo. Mie mi se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pay e vorba de apa care curge la deal - pay fenomenul e paranormal si nu cred ca e legat de spiritism ci de forta pamantului nu neaparat vortexuri ci gravitatie cam atata stiu am auzit o poveste ca si cum sau petrecut ACCIDENTE in loc sa cobori la deal urcai in sus cu putere nush la schii drumuri pe dealuri..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista cateva locuri cunoscute in sensul asta in tara. Poate cel mai cunoscut e cel de langa Cavnic, in Maramures. E o iluzie optica extrem de puternica, ceea ce, in sine, mi se pare de-a dreptul fascinant. Ochiul isi formeaza pur si simplu in mod automat niste repere care il induc in eroare.

 

Nu am reusit sa identific in mod clar aceste repere - as fi foarte interesat daca este cineva aici care poate explica detaliile optice relevante acelui loc. Interesant este ca dupa aproximativ 15 minute, ochii se obisnuiesc si am inceput sa vad intr-adevar ca panta (usoara, de altfel) era in sens opus.

Sigur ?

Ca daca ma duc ... si nu observ si eu ... ma supar ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine vrea sa afle adevarul ar trebui sa citesca un manual de gravimetrie sau sa se documenteze cel putin despre gvasigeoid; cunostiintele de fizica de liceu nu sunt suficiente!!!!!

 

:o:

 

Zi si mie, ce, cum. Am cativa fizicieni de marca pe palier, sa-i prind in offside cu ceva :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×