Sari la conținut
Forum Roportal
SK

Apa care curge la deal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca fenomenul este o iluzie sau un vortex gravitational s-ar putea verifica foarte usor. Se presupune ca daca panta este asa cum se vede atunci oamenii ar trebui sa indice pe verticala ceea ce indica ochii. Asta s-ar verifica cu un echer mare unghiul facut de oameni cu solul sau eventual copacii. Daca unghiul facut de oameni este cel indicat de ochi, atunci avem un veritabil vortex gravitational, iluzia optica este o inventie si nu mai dormim linistiti. Ca sa ma fac mai bine inteles unghiul facut de oameni trebuie sa fie cel indicat de ochi ca sa fie un vortex gravitational. Invers este o iluzie optica. Eu nu am de gind sa ma duc in astfel de locuri, vreau sa aflu de la altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca fenomenul este o iluzie sau un vortex gravitational s-ar putea verifica foarte usor. Se presupune ca daca panta este asa cum se vede atunci oamenii ar trebui sa indice pe verticala ceea ce indica ochii. Asta s-ar verifica cu un echer mare unghiul facut de oameni cu solul sau eventual copacii. Daca unghiul facut de oameni este cel indicat de ochi, atunci avem un veritabil vortex gravitational, iluzia optica este o inventie si nu mai dormim linistiti. Ca sa ma fac mai bine inteles unghiul facut de oameni trebuie sa fie cel indicat de ochi ca sa fie un vortex gravitational. Invers este o iluzie optica. Eu nu am de gind sa ma duc in astfel de locuri, vreau sa aflu de la altii.

 

:serenade: :flowers:

 

Solutia rezolvarii aceste iluzii optice este o masuratoare Topometrica. Ma mira totusi ca nu s-a facut pana acum (sau cel putin nu am gasit eu pe net)

 

E o iluzie optica si atat, nu-ti trebuie o statie totala pentru asta - iti dai seama si cu ochiul liber, cu putin efort si timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: :cheers:

 

 

 

E o iluzie optica si atat, nu-ti trebuie o statie totala pentru asta - iti dai seama si cu ochiul liber, cu putin efort si timp.

 

Unii oameni au nevoie de o explicatie "oficiala" pentru a intelege ceva, sau (cazul meu) nu toti pot merge la fata locului sa observe "minunea", si nu au alta solutie decat sa intrebe pe cei care au vazut. Pentru altii este suficient o simpla vizionare la TV "E adevarat, am vazut eu la ProTV, chiar este un deal magnetic acolo, curge apa la deal, au spus la TV ce naiba"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii oameni au nevoie de o explicatie "oficiala" pentru a intelege ceva, sau (cazul meu) nu toti pot merge la fata locului sa observe "minunea", si nu au alta solutie decat sa intrebe pe cei care au vazut. Pentru altii este suficient o simpla vizionare la TV "E adevarat, am vazut eu la ProTV, chiar este un deal magnetic acolo, curge apa la deal, au spus la TV ce naiba"

 

:o: Asa e. E haios ca multi au nevoie de o explicatie fantezista pentru a fi interesati. Eu am gasit iluzia optica in sine absolut fascinanta acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: Asa e. E haios ca multi au nevoie de o explicatie fantezista pentru a fi interesati. Eu am gasit iluzia optica in sine absolut fascinanta acolo.

 

Sper sa pot ajunge sa observ si eu aceasta iluzie, chiar daca nu prea cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) :P

 

 

 

E o iluzie optica si atat, nu-ti trebuie o statie totala pentru asta - iti dai seama si cu ochiul liber, cu putin efort si timp.

 

Eu nu am cum sa imi dau seama ca este o iluzie optica sau un vortex gravitational. Ai fost acolo si ai vazut clar ca este o iluzie sau din studiile altora. Sint mai multe locuri din lume si se pare, nu sint sigur, ca e vorba de regiuni ori seismice ori vulcanice. Daca mai negi ca e un vortex gravitational, eu chiar ma duc acolo. Si am formatie de cercetator, am fost. Deci nu pot fi pacalit de declaratii ci doar daca oi fi adormit, si nici atunci.

Glumesc, dar daca esti sigur ca e iluzie, as vrea o dovada.

Eu mai stiu ca anumite straturi de roci cu o combinatie de pungi de magma pot da anomalii geo-magnetice mari.

 

Din ceea ce ai spus "multi au nevoie de o explicatie fantezista pentru a fi interesati", deci chestia cu iluzia este fantezista, iar eu am devenit brusc interesat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am cum sa imi dau seama ca este o iluzie optica sau un vortex gravitational. Ai fost acolo si ai vazut clar ca este o iluzie sau din studiile altora.

 

Daca te oboseai sa citesti ce am scris la subiect, iti era suficient de clar ca da, am fost acolo.

 

Sint mai multe locuri din lume si se pare, nu sint sigur, ca e vorba de regiuni ori seismice ori vulcanice. Daca mai negi ca e un vortex gravitational, eu chiar ma duc acolo. Si am formatie de cercetator, am fost. Deci nu pot fi pacalit de declaratii ci doar daca oi fi adormit, si nici atunci.

 

Glumesc, dar daca esti sigur ca e iluzie, as vrea o dovada.

 

Ia adu-mi tu mie aici dovada faptului ca nu iti scrie un om acum, ci un elefant invizibil. Ca sa-ti amintesc pe unde zace obositul 'burden of proof' in cercetare, cercetatorule :P

 

Eu mai stiu ca anumite straturi de roci cu o combinatie de pungi de magma pot da anomalii geo-magnetice mari.

 

Ihi. Cu alte efecte, cu alta magnitudine.

 

Din ceea ce ai spus "multi au nevoie de o explicatie fantezista pentru a fi interesati", deci chestia cu iluzia este fantezista, iar eu am devenit brusc interesat.

 

Foarte bine... cum ziceam, du-te sa vezi, merita, e fun :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×