Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

La atletism includeti si joggingul? Sau doar viteza?

la atletism putem include toate alergarie si alte cateva probe tehmice(aruncari,sarituri etc)Insa jogynggul nu prea face parte din acest sport pentru ca nu este decat o alergare usoara care nu face parte din probele federatiei internationale de atletism.Aceste sunt:

ALERGARI:60m,100m,4*100m(stafeta),110m,200m,400m,4*400m(stafeta),800m,1500m,3000

,5000m,10000m,21km,42km(maraton),20km mars

Probe tehnice:aruncarea ciocanului,aruncarea sulitei,aruncarea discului,Saritura in lungime,Triplu salt,Saritura in inaltime,saritura cu prajina

Acestea sunt probele standard insa unele concursuri prefera probe ceva mai spectaculoase cum ar fi 500m, 600m ,1000m 2000m si chiar si 50m(ca la sc. :) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai deschid alt topic o sa mai pun o intrebare aici!

De ce la orice generic,reclame,poze etc cand vine vorba de sport apare in prin plan ba o pista de atletism ba un atlet in loc sa apara un teren de fotbal sau un fotbalist ca doar 95% din stirile din sport sunt despre acest sport!!!???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am practicat acest sport doi ani , mai exact in clasa a 4 si a 5 dupa aceea mi-a fracturat o mana , am iesit din progamul de zi cu zi , nu am mai curaj sa o iau de la capat ,dar intr-o buna o zi o sa incep de unde am lasat ,acuma stiu pasii pe care trebuie sa-i parcurgi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal.imi poti da mai multe sfaturi cum sa alerg mai rapid, pe o distanta de 50 m?Ma refer la inclinatia corpului, respiratie, pasii si alte mici secrete ca sa zic asa.Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

muschii picioarelor te ajuta cel mai mult. fa genoflexiuni si ridicari pe varfuri acasa, si daca se poate, adauga si o greutate cand faci chestia asta. ai sa vezi timpii imbunatatiti cam intr-o saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ee deja il bagam la culturism...trebuie sa faci antrenamente speciale pentru viteza.Dar acum depinde si de timpii tai din prezent si cei la care vrei sa ajungi!!

 

daca nu este prea tarziu si inca mai vrei sa alergi mai repede mai da cateva detalii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am alergat ieri 15 ture pe pista. :)

 

Am murit imediat ce le-am terminat. Corpul meu astral a ramas prins de valul de caldura si tasteaza acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×