Sari la conținut
Forum Roportal
acidcromaticle

Piramidele din Egipt

Postări Recomandate

Pana aici se poate deduce ca le-a construit Ceausescu! :friends:

 

Se stie clar ca piramidele nu au fost construite de egipteni - nu toate. Egiptenii au incercat si ei sa construiasca cateva. Si dacii detineau tehnologia constructiei din blocuri de piatra, fara adezivi.

Se stie ca acel complex celebru cu Sfinxul si Marea Piramida e mult mai vechi decat civilizatia egipteana. Sfinxul era un leu, iar egiptenii, gasindu-l erodat de vanturi, l-au recioplit cu chipul unui faraon. De asemenea, piramidele nu au fost construite din blocuri de piatra. Atata i-a dus capul pe egipteni cand au incercat si ei. Piramidele au fost construite din pietris resolidificat - ca un beton ce se toarna azi direct pe cosntructi, in forme - cofraje.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Surse sunt multe. Variante si mai multe.

 

Venind din Egipt de la piramide ... povestea oficiala este ca au fost construite de egipteni din blocuri de piatra aduse pe Nil de la 1000 de km departare (cariera era la Aswan)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana aici se poate deduce ca le-a construit Ceausescu! :focus:

 

Se stie clar ca piramidele nu au fost construite de egipteni - nu toate. Egiptenii au incercat si ei sa construiasca cateva. Si dacii detineau tehnologia constructiei din blocuri de piatra, fara adezivi.

Se stie ca acel complex celebru cu Sfinxul si Marea Piramida e mult mai vechi decat civilizatia egipteana. Sfinxul era un leu, iar egiptenii, gasindu-l erodat de vanturi, l-au recioplit cu chipul unui faraon. De asemenea, piramidele nu au fost construite din blocuri de piatra. Atata i-a dus capul pe egipteni cand au incercat si ei. Piramidele au fost construite din pietris resolidificat - ca un beton ce se toarna azi direct pe cosntructi, in forme - cofraje.

 

nu am auzit pana acuma de asa ceva:D o fi si asta ... dar oricum refuz sa cred ca au fost construite de extraterestrii :friends: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine credeti ca le-a construit?

un alt YHWH cu rol civilizator ? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vazut un documentar in care se explica construirea lor... si e chiar posibila...foarte multa munca ..si foate multi oameni...dar nu e ceva imposibil...

 

Pai si eu am vazut un documentar despre ei si am vazut ca nu se prea poate realiza adika sa tragi dupa tine blocuri de nustiu ce gabarit dupa tine se poate ca no sa spunem ca pe apa sau pe ceva sine de lemn dar nu inteleg cum au facut ei galeriile din interiorul piramidelor si cum le-a acoperit dupa aceea.

 

:o: :stars:

 

ce-i aia YHWH!? :focus: :friends:

 

 

si ce este pana la urma chestia aia?

:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce-i aia YHWH!? :flowers: :spiteful:

cand ai sa fi mare, ai sa stii :flowers:

 

 

 

e denumirea in ebraica a lui Yahve :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asemenea, piramidele nu au fost construite din blocuri de piatra. Atata i-a dus capul pe egipteni cand au incercat si ei. Piramidele au fost construite din pietris resolidificat - ca un beton ce se toarna azi direct pe cosntructi, in forme - cofraje.

Am mai auzit teoria asta de muuult de tooot. Este interesanta, dar nu am auzit mai multe date. De fapt, cand am auzit-o eu, era vorba de un mal mai special din Nil, care se solidifica si ajungea ca betonul... poti sa ne spui mai multe, sau sa ne dai un link?

In rest, eu cred ca tot egiptenii saracii au construit piramidele, si ca ii subestimam foarte mult. Ce alieni, ce atlanti? :spiteful: Povesti! :flowers:

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×