Sari la conținut
Forum Roportal
Noir D

Depresia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiati ca persoanele deprese vad "realitatea" mai bine decat persoanele optimiste? (demonstrat de psihologi)

Stiati ca in momentul in care o persoana fumeaza o tigara cu un pic de "maria" inauntru devine depresa? (in momentul in care trece efectul tigari, revine la normal... adica e din nou optimista)

Stiati ca persoanele deprese sunt sinceri cu ei insusi si ca optimistii sunt mari mincinosi?

 

:good:

 

ai dreptate. persoanele optimiste nu vad lucrurile la fel. poate asta e ceea ce ii deprima mai mult pe altii.. faptul ca ei vad realitatea si nu au cu cine sa impartaseasca acest lucru. de aici apare si sentimentul de singuratate care intretine cel mai bine starea de deprimare.

oricum daca esti deprimat sau ma rog, depresiv, asta nu inseamna ca esti neaparat pesimist. esti realist. si mi se pare ca oamenii care gandesc realist au o viziune mai dezvoltata asupra vietii fata de cei optimisti. si daca esti prea optimist fereasca Dzeu sa pierzi ceva important peste noapte ca dupa aia nu te mai scoate nimeni din depresie. ce incerc sa spun este ca realistii au "antrenament" la vesti proaste sau ghinioane. adica stiu sa spere intr-o anumita masura astfel incat daca nu se indeplineste ceva sa nu simta dezamagirea atat de mare cum ar simti-o un optimist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
optimistul e un pesimist prost informat, voi ce credeti ?

:tease:

dac-ar fi informat, poate nu s-ar mai lasa ghidat de sentimente precum optimism, pesimism, depresie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sufar de depresie :roll: ... sunt deprimata din nastere... uneori se manifesta rau de tot.... :kisses:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sufar de depresie :wub: ... sunt deprimata din nastere... uneori se manifesta rau de tot.... :jester:

 

si mie mi se intampla... :flowers:

desi... in momentele fericite mi se pare aiurea sa fii depresiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie mi se intampla... :P

desi... in momentele fericite mi se pare aiurea sa fii depresiv

eu sunt deprimata chiar si azi ... de ziua mea :yahoo: ... ce frumos ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti culmea. Cum dati de un necaz cum "ma sinucid", asta miroase a lasitate. Macar sa nu muriti degeaba, a zis Bin Laden ca are el un job pentru voi. :spiteful:

 

Eu ca sa scap de depresie ma gandesc la o solutie de a indrepta lucrurile. Intotdeauna exista una, trebuie doar s-o gasesti. Daca cumva n-o gasesti, una sigura 100% este timpul. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×