Sari la conținut
Forum Roportal
Noir D

Depresia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pana nu incerci sa treci peste depresie nu reusesti.daca iti place sa stai asa la mila tuturor e si mai greu. :rot: incercati sa exersati zambetul in cand sunteti suparati.cel putin va luati gandul si prinde bine cel putin in cazul meu

 

Mda...daca stam sa ignoram aspectul anatomic si chimic al depresiei si habar nu avem ce se intampla in organismul nostru mai bine zis in creier din punct de vedere al substantelor chimice in surplus sau deficit "(cele doua substante fiind serotonin si norepinephrine) este de inteles ca vinovatul e cel care nu-si exerseaza zambetul sau sta la mila altora. :o:

Deasemenea s-a descoperit ca depresia poate fi mostenita genetic.

 

" Depression happens when these chemical messages aren

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda...daca stam sa ignoram aspectul anatomic si chimic al depresiei si habar nu avem ce se intampla in organismul nostru mai bine zis in creier din punct de vedere al substantelor chimice in surplus sau deficit "(cele doua substante fiind serotonin si norepinephrine) este de inteles ca vinovatul e cel care nu-si exerseaza zambetul sau sta la mila altora. :o:

Deasemenea s-a descoperit ca depresia poate fi mostenita genetic.

 

" Depression happens when these chemical messages aren

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Mda. Poate daca mai citesti un articol gugalit te pui sa semnezi si retete :rot: Depresia e un fenomen mult mai complex decat ceea ce ai inteles tu.

Draguta,eu nu am nevoie sa inteleg despre depresie in baza unor articole gugalite cum zici tu. Am suferit eu insumi de depresie si am trecut prin ani de agonie emotionala si tot felul de prescriptii de la doctor. Intradevar ti-as putea prescrie cateva retete,la cate medicamente am luat eu. :o: Deci nu te incumeta sa-mi dai tu mie lectii despre depresie.

 

"Depresia e un fenomen mult mai complex "....no really? :o: E la mintea cocosului. Dar pentru cultura ta generala medicamentele isi au rostul si au efect asupra reactiilor chimice din creierul nostru,reactii care sunt totusi un aspect al depresiei.

 

Ceea ce am vrut eu sa spun in postul anterior este ca e o idiotenie sa spui ca cineva care este depresat sta la mila altora,nu vrea sa zambeasca si e vina lui/ei ca nu doreste sa depaseasca depresia. Vointa de a incerca sa fii pozitiv joaca un rol important dar cateodata ne trebuie mai mult ajutor...medical...fie in forma de medicamente ori sedinte la psiholog.

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draguta,eu nu am nevoie sa inteleg despre depresie in baza unor articole gugalite cum zici tu. Am suferit eu insumi de depresie si am trecut prin ani de agonie emotionala si tot felul de prescriptii de la doctor. Intradevar ti-as putea prescrie cateva retete,la cate medicamente am luat eu. :o: Deci nu te incumeta sa-mi dai tu mie lectii despre depresie.

 

Draguta, e un topic despre depresie, nu despre dramele tale personale. :rot: Daca te doare ceva nu inseamna ca esti medic si nici ca intelegi mai bine ce ti se intampla. In cazul tau, se pare, cu atat mai putin.

 

"Depresia e un fenomen mult mai complex "....no really? ;) E la mintea cocosului.

 

Okay, deci te "face" un cocos din punct de vedere intelectual. Nu aduce nimic nou in discutie asta. O sa te placa marlborel mai mult, eventual. :o:

 

Dar pentru cultura ta generala medicamentele isi au rostul si au efect asupra reactiilor chimice din creierul nostru,reactii care sunt totusi un aspect al depresiei.

 

Ceea ce am vrut eu sa spun in postul anterior este ca e o idiotenie sa spui ca cineva care este depresat sta la mila altora,nu vrea sa zambeasca si e vina lui/ei ca nu doreste sa depaseasca depresia. Vointa de a incerca sa fii pozitiv joaca un rol important dar cateodata ne trebuie mai mult ajutor...medical...fie in forma de medicamente ori sedinte la psiholog.

 

Pentru bunul tau simt, ca de cultura ta generala n-am ce sa vorbesc, ar fi bine sa te documentezi mai bine inainte sa bati campii pe un subiect care te depaseste. Una e sa spui ca ai citit ceva, ca ai inteles ceva. Da' cand vii pe un topic din asta si iti etalezi pedanteria in timp ce e evident ca nu ai capacitatea de a intelege niste lucruri de baza in subiectul de specialitate pe care-l dezbati, nu faci decat sa te scufunzi in ridicol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draguta, e un topic despre depresie, nu despre dramele tale personale. :rot:

 

Deci sa inteleg ca acest topic este exclusiv pentru academicieni ca dumneata cu PhD sau materat in ale conditiilor psihologice umane,iar cei care-si expun pareri din experiente personale nu fac altceva decat sa-si etaleze drame personale? :o:

Interesant insa ca tu consideri a suferi de depresie o DRAMA. :o:

Eu as spune ca este mai degraba o conditie medicala ca oricare alta ce poate fi tratata prin anumite metode.

 

 

Pentru bunul tau simt, ca de cultura ta generala n-am ce sa vorbesc, ar fi bine sa te documentezi mai bine inainte sa bati campii pe un subiect care te depaseste.

 

Mei patratel,atat timp cat cineva nu se injoseste intratat incat sa inceapa cu comentarii de genul asta la adresa ta,ofera si tu aceiasi curtezie. Atentate din astea de a analiza persoana si nu ideea,nu te ajuta sa-ti impui punctul de vedere mai vehement,ba dimpotriva nu arata dacat ca atunci cand te contrazice cineva recurgi la incercari patetice de a jigni.

 

Grow up dude...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Depresia e un fenomen mult mai complex "....no really? :o: E la mintea cocosului. Dar pentru cultura ta generala medicamentele isi au rostul si au efect asupra reactiilor chimice din creierul nostru,reactii care sunt totusi un aspect al depresiei."

------------

Mei patratel,atat timp cat cineva nu se injoseste intratat incat sa inceapa cu comentarii de genul asta la adresa ta,ofera si tu aceiasi curtezie.

 

Mai pruna, tu chiar uiti de la mana pana la gura. Adica ma critici pentru ca te-as jigni prin faptul ca te-am ironizat cu si prin aceeasi idee pe care ai folosit-o tu la adresa mea? ;) :rot: Vezi ca are marlboro un club: se numeste - Provoc, mi-o iau peste bot, ma vaicaresc de mama focului, si provoc din nou! . :o: In rest, epitetele pe care le folosesti la adresa lui barbatu-to tine-le acasa. Ca nu e tocmai o dificultate sa-ti raspund la fel. Intelegi, mucoasa mica? :doh:

 

Normal ca n-ai priceput mai nimic din ultimele post-uri (nici ale mele, nici ale tale). Nu, nu trebuie sa fii un academician ca sa postezi. Dar cand pedanteria te impinge sa faci, cu emfaza, afirmatii legate de stiinta si cercetare stiintifica, sau o faci cu bun simt, sau in cunostinta de cauza, sau ceea ce urmeaza se numeste lucru manual.

 

Grow up dude...

 

I ought to wish you this, but I just don't think it would make any friggin difference. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai pruna, tu chiar uiti de la mana pana la gura. Adica ma critici pentru ca te-as jigni prin faptul ca te-am ironizat cu si prin aceeasi idee pe care ai folosit-o tu la adresa mea? :rot: :o: Intelegi, mucoasa mica? :o:

 

Cand am spus "pentru cultura ta generala" ideea a fost sa-ti largesc mai mult cultura generala pe care am presupus ca deja o ai. Un fel de adaos la cunostintele pe care le detii. In schimb expresia ta " cat despre cultura ta generala n-am ce sa vorbesc" implica lipsa de aceasta cultura si ca atare este un atentat de a leza. Comprende?

 

PS: Termenul de mucoasa foloseste-l te rog cu pitziponcii din generatia ta. Dara daca totusi esti de-o varsta cu mine,atunci scuze...esti la fel de mucos. ;)

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am spus "pentru cultura ta generala" ideea a fost sa-ti largesc mai mult cultura generala pe care am presupus ca deja o ai.

 

:) :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×