Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Macromedia Fireworks vs Adobe Photoshop

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi, maestrilor in Photoshop, am si eu o intrebare...

In ultima vreme, cand selectez o arie cu rectangular marchee(de fapt si cu celelalte marchee), imi apare apoi un mesaj, ca nu va fi vizibila nici o selectie, ca no more pixels have been selected than 50% parca.. cam asa ceva

Am reinstalat Photoshopul, l-am pus in alt drive, ca la un moment dat zicea ceva de sckrach si windows si am zis cine stie, sa il mut, dar imi face la fel...

E vreo optiune de schimbat pe undeva sau ce sa ii fac sa nu mai imi apara podoaba asta?

de obicei apare asa cand are de selectat f putin ( si asta in ansamblul ala va fi aproape invitibil ) , sau cand gresesti layerul :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi, maestrilor in Photoshop, am si eu o intrebare...

In ultima vreme, cand selectez o arie cu rectangular marchee(de fapt si cu celelalte marchee), imi apare apoi un mesaj, ca nu va fi vizibila nici o selectie, ca no more pixels have been selected than 50% parca.. cam asa ceva

Am reinstalat Photoshopul, l-am pus in alt drive, ca la un moment dat zicea ceva de sckrach si windows si am zis cine stie, sa il mut, dar imi face la fel...

E vreo optiune de schimbat pe undeva sau ce sa ii fac sa nu mai imi apara podoaba asta?

 

E foarte amuzant cum inveti tu Photoshop fara sa ai macar idee legat de niste concepte fundamentale de functionare.

 

Cind obtii eroarea "all scratch disks are full", inseamna ca nu mai ai spatiu pe disc pentru fisierele temporare. Povestea e simpla - de fiecare data cind deschizi Photoshopul si incepi sa lucrezi la un document, el isi salveaza datele temporar pe un fisier de pe disc, care poate ajunge lejer la citeva sute de mega sau chiar de citiva giga, in functie de caracteristicile documentului (rezolutie, numar de layere, obiecte samd). Cind nu mai ai spatiu pe hard, evident ca o sa dai de eroarea asta...

 

Ce sa faci: asigura-te ca partitia de scratch are spatiu suficient sau schimba setarile astfel incit sa foloseasca si celelalte partitii din sistem, sau macar una cu spatiu serios pe ea.

 

Cum faci treaba de mai sus - deschizi Edit>Preferences>PlugIns & Scratch Disks, iar acolo poti seta patru scratch discuri. Ordinea in care sint setate e si ordinea prioritatilor, deci daca setezi G: primul, ala va fi folosit primul, deci seteaza primul scratch disc cel mai liber si cel mai putin fragmentat.

 

Cam atita pe azi, mai multe povesti miine! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spuneti-mi si mie ce credeti, e deajuns sa invat numai una din ele?M-am apucat de fireworks, mai are rost sa invat si photoshop?

(in mod normal , fireworksul ar trebui sa aiba ce are photoshopul plus inca pe deasupra, ca am inteles ca a fuzionat adobul cu nu stiu mai cine)

 

Depinde ce doresti sa faci. Daca vrei sa te axezi pe web design, iti vor trebui cu siguranta cunostinte in ambele programe + in multe altele (Flash spre exemplu).

Nu uita ca ca fireworks-ul e axat pe grafica vectoriala, iar photoshopul pe raster. . .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×