Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

De ce masonii accepta si oameni prosti ?

Postări Recomandate

E, uite ca au facut si o loja de muieri. Asta de curand (imi pare rau dar nu iti pot da adresa de pe net unde am citit asta, dar sigur e pe undeva , pe acolo... nu mai stiu)

 

asta incerc sa explic. Exista o loja a femeilor, dar ea nu este recunoscuta de "adevarata masonerie". Dar ea din punct de vedere legal exista si functioneaza.

 

Un nou inceput

 

Francmasoneria feminina a reinviat imediat dupa revolutie. "Motorul" initiativei a fost Anca Nicolescu, actuala Mare Maestra a Marii Loji Feminine a Romaniei (MLFR). Nascuta in Bucuresti, Anca Nicolescu a trait in timpul comunismului in afara granitelor Romaniei, iar in 1969 a fost initiata in Marea Loja Feminina a Frantei.

 

"Ideea de a crea o loja feminina in Romania mi-a venit in 1994, cand am fost invitata la o cafea de o romanca. Aceasta mi-a spus ca a fost una dintre membrele Lojii infiintate in 1922. In 2000 am reusit sa infiintam prima loja feminina din Romania de dupa '89, prin <reaprinderea> la Bucuresti a lojii fondate in 1922 - <Steaua Orientului>", povesteste Marea Maestra.

 

In 2003, la Constanta s-a infiintat o alta loja, Steaua Sudului, iar cateva luni mai tarziu, in Capitala, a luat nastere Steaua Dunarii. Marea Loja a fost reconstituita in decembrie 2003, iar apoi a dobandit personalitate juridica.

"Intre timp, s-au mai constituit Loja Steaua Labor in Cluj si un triunghi la Piatra Neamt", mai spune Anca Nicolescu.

 

 

 

sursa: http://www.ieseanul.ro/articol/ziar/iasi/i...-masoana/10057/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista si inca e bine infipta in toate structurile :yahoo:

mai, nu fi rau cu fata :crazy: masoneria inca nu si-a schimbat nici statul, nici documentele oficiale, cunoscute sau nu, dar... aparitia oportunistilor in lojile masonice, au determinat o schimbare majota la nivel comportamental al masonerie ca entitate, aceasta ajungand sa serveasca mai mult unor interese meschine de grup :o:

ca de exemplu constructia de spitale si alte murdarii din acestea total inutile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta incerc sa explic. Exista o loja a femeilor, dar ea nu este recunoscuta de "adevarata masonerie". Dar ea din punct de vedere legal exista si functioneaza.

 

Un nou inceput

 

Francmasoneria feminina a reinviat imediat dupa revolutie. "Motorul" initiativei a fost Anca Nicolescu, actuala Mare Maestra a Marii Loji Feminine a Romaniei (MLFR). Nascuta in Bucuresti, Anca Nicolescu a trait in timpul comunismului in afara granitelor Romaniei, iar in 1969 a fost initiata in Marea Loja Feminina a Frantei.

 

"Ideea de a crea o loja feminina in Romania mi-a venit in 1994, cand am fost invitata la o cafea de o romanca. Aceasta mi-a spus ca a fost una dintre membrele Lojii infiintate in 1922. In 2000 am reusit sa infiintam prima loja feminina din Romania de dupa '89, prin <reaprinderea> la Bucuresti a lojii fondate in 1922 - <Steaua Orientului>", povesteste Marea Maestra.

 

In 2003, la Constanta s-a infiintat o alta loja, Steaua Sudului, iar cateva luni mai tarziu, in Capitala, a luat nastere Steaua Dunarii. Marea Loja a fost reconstituita in decembrie 2003, iar apoi a dobandit personalitate juridica.

"Intre timp, s-au mai constituit Loja Steaua Labor in Cluj si un triunghi la Piatra Neamt", mai spune Anca Nicolescu.

sursa: http://www.ieseanul.ro/articol/ziar/iasi/i...-masoana/10057/

 

 

Citesc in articol ca biserica spune despre masonerie ca e satanica. Si ce, nu e?

Cine a citit de p-aci "Viitor cu cap de mort", de Radu Cinamar?

Editat de Arcadia2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva interesant :

 

\"- De ce se ascund masonii ? \"

Nu se ascund defel. Au sedii declarate, constitutie si regulamente deasemenea declarate, organe de conducere declarate.

Masoneria lasa libertatea membrilor ei in viata de a isi declara, sau nu public apartenenta la Ordin. De ce asta ?

Pentru ca exista destui oameni intoxicati cu tot felul de propagande aiuristice, si in incapacitate de a intelege adevaratul sens al acestei organizatii.

 

\"- De ce nu permit publicului sa vada ce se petrece in sedintele lor ? \"

Pentru ca Templul (incaperea) in care au loc tinutele (sedintele) masonice este considerat sacru. Masonii sunt la randul lor persoane initiate si deci spatiul sacru le este accesibil. Profanilor (celor neinitiati) sacralitatea le este interzisa.

La fel intr-o biserica spatiul amvonului este considerat sacru si accesibil numai preotului.

 

\"- De ce nu sint cunoscuti masonii de grad mai mare de 33 ? \"

Nu exista o astfel de restrictie. Masonii care primesc gradul 33 devin automat si membrii ai Marelui Consiliu.

Nu exista regulii care sa le protejeze sau sa le impuna discretia cu privire la aceasta calitate a lor. Daca unii fac lucrul asta il fac poate din consideratiile mentionate in primul raspuns.

 

\"- De ce nu se spune public ce alte grade in masonerie mai sint, sau care este cel mai inalt grad ? \"

Exista mai multe curente ale Masoneriei; ele pot avea grade diferite. Noi cred ca vorbim aici de \"\"Ritul Scotian Antic si Acceptat\" Ordinul cu cei mai multi reprezentanti, care se opreste la gradul 33.

In Masonerie mai exista insa si functii; acelea de ofiteri si demnitari e posibil sa te referi de fapt la ele.

Spre exemplu Dl. Eugen Chirovici este un Mason in gradul 33 care detine in prezent functia de Mare Maestru.

 

\"Cumva 666 este cel mai inalt grad mason, seful suprem al masonerie ? '

Ei bine asta , ca si chestia ai cu satana sunt bazaconii la care nici nu stiu ce as putea sa raspund.

Masoneria nu are nici in clin nici in maneca nimic cu anticristul. Astea sunt doar intoxicari ale bisericii ce intr-un anume moment al istoriei a intrat in conflict cu Masoneria. Trebuie sa pui intrebarea asta unui prelat, eu nu cunosc raspunsul.

 

\"De ce se acuza o loja pe alta ca nu ei sint cei rai, ci alte loje de masoni sint cei rai ? '

Ca orice miscare Masoneria isi are si ea curentele ei, extremele ei. Foarte multe ideologii care s-au nascut in Masonerie s-au dezis pe parcurs de ea reprosandu-i de cele mai multe ori atitudinea pasiva. As nominaliza aici doar pe cea mai importanta forma de Masonerie care s-a autointitulat \"Revolutionara\". Ea este responsabila intre altele de declansarea primului razboi mondial, si de instaurarea si promovarea Comunismului.

Pe rand, ori de cate ori o astfel de organizatie depasea regulamentele Masonice (asa numitele Land Markuri), ea era imediat renegata si exclusa din evidentele Masoneriei Universale.

Pentru marele public insa structura renegata continua sa existe ca o entitate Masonica.

Masoneria nu are si nu a avut brigazi de pedepsire, sau comandouri care sa poata sa realizeze \"anularea\" unei loji, sau a altei substructuri ce se declara independenta si isi construieste o ideologie proprie; sau a oricarei organizatii care se decalara cu de la sine putere ca fiind masonica, fara sa aiba vreo legatura cu Masoneria.

 

Ce parere aveti de asta ?

 

Unul din scopurile declarate ale Masoneriei este realizarea unui Guvern Mondial. In atingerea acestui tel unul din pasi este realizarea Uniunii Europene (steagul uniunii este unul din simbolurile Masonice).

 

 

 

 

am gasit pe una lt forum raspunsurile astea, a spus'o mult mai bine decat as fi reusit eu. Nu cred ca am voie sa dau sursa... dar cine e interesat pot sa o dau pe pm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cea mai mare pacaleala a Raului e aceea ca el nu exista."

Ironia e ultima arma a celui care nu mai are argumente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E, uite ca au facut si o loja de muieri. Asta de curand (imi pare rau dar nu iti pot da adresa de pe net unde am citit asta, dar sigur e pe undeva , pe acolo... nu mai stiu)

 

Anecdotă:

<<Racke! Ai m

Editat de SithLord

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel putin la noi in tara nu stiu daca mai exista "adevarata" masonerie. Masoneria adevarata, care a fost ea cunoscuta candva, da, era doar lapte si miere.... acum.... nu stiu ce sa mai cred... :o:

 

:o: asta spune tot

eu cred ca asta..master mind e mason dintr-o loja nerecunoscuta.

si tot vrea sa creeze dezbinari

de ce nu-si schimba nick-ul in....masonu'

..hahaha.....ce precoce e.

 

:spiteful:

:> muierile nu pot fi masoane.... e o organizaţie strict... misogină

 

(ăştia nu au aici smile pt looser? )

stiu :) ...recent am intalnit o femeie gen anca care a vrut sa intre intr-una din organizatiile masonice Arhanghelul Mihai ...doar ca s-a lovit de acest fapt si atunci a renuntat la ideea ajungand la biserica ..cred ca tocmai si acesta e motivul pentru care au infiintat o "loja unde sunt acceptate femeile"

 

E, uite ca au facut si o loja de muieri. Asta de curand (imi pare rau dar nu iti pot da adresa de pe net unde am citit asta, dar sigur e pe undeva , pe acolo... nu mai stiu)

 

au facut-o doar pentru a mai acapara cateva suflete .

ca de exemplu constructia de spitale si alte murdarii din acestea total inutile

de ce trebuie sa fii mason sa faci asa ceva ?????

ce beneficii sau avantaje sau posibilitati ai ca mason ??????????

 

dar toti cei care intra urmaresc diferite interese : sa acceda la pozitii financiare inalte , recunoastre publica , cunostiinte vechi , "binele" lumii etc .

 

Ana se vede ca te intereseaza f mult sa accezi la structurile lor dar se pare ca ai nesansa sa te fii nascut femeie ...vad ca stii f bine cum stau lucrurile pe la noi si dai si nume ..e f adevarat si din cauza lor e posibil sa fie amanata aderare Romaniei ...pentru ca inca sunt disensiuni in masoneria RO pe cand in afara totul merge snur . Problema lor este ca ei nu se lupta numai cu crestinii ortodoxi ci si cu budismul , hinudisii si musulmanii ...de ce??? vedeti cate milioane de oamenii acced la aceste religii ...si daca studiezi aceste religii vezi ca toate sunt guvernate de treime , un Dumnezeu tatal si multe alte aspecte comune dar ca si in ortodoxism , musulmanii folosesc aceasta arma pentru a jutifica actele de terorism care sunt puse la cale dupa un plan bine pus la punct la nivel planetar .

 

ce e :friends: ca lucrurile parca au luato la vale ....totul decurge ff rapid ...parca nu mai e timp ...ceva se intampla ceva se asteapta ....

 

 

intreb supliment : de ce nu se gasesc ultimele 36 de catrene ale lui nostradamus ??? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si iata cum , exact asa cum se intampla intotdeauna cand vine vorba "DESPRE", voit sau nu, discutiile se desfasoara de asa maniera incat, dupa ce citesti o gramada, esti "mai in ceata" decat la inceput. Face parte din strategia masonica si asta? In mod cert!

E , cu siguranta si asta o modalitate de manipulare. Ca multe altele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si iata cum , exact asa cum se intampla intotdeauna cand vine vorba "DESPRE", voit sau nu, discutiile se desfasoara de asa maniera incat, dupa ce citesti o gramada, esti "mai in ceata" decat la inceput. Face parte din strategia masonica si asta? In mod cert!

E , cu siguranta si asta o modalitate de manipulare. Ca multe altele!

exact ...e o strategie ...vezi si cartile de spionaj ..in care mari spioni se confenseaza ..se foloseste confuzia si intre 3-4 minciuni mai baga si un adevar de nu stii care e ce si cum . doar ca fiecare isi apara partea . dar eu personal nu apar nimic cer doar sa isi justifice semnele pagane ,satanice ,oculte ..ritualurile si de ce sub masca bunatatii ascunde marsevii ...sunt voluntar al Crucii Rosii Romane de 7ani ..si recent am aflat ca a fost fondata de un mason si e de factura masonica ...si atunci am inceput sa vad de ce folosesc bunatatea aparenta : scoli ,spitale etc la ce sunt bune daca programa in scoli e la pamant , la ce sunt bune spitalele daca reforma nu e buna ...cine face reforma ??? tot ei ..dar nu ei ca organizatie ei ca si gurvern al unei tari ...ei raman doar cu partea de publicitate privind spitalele , scolile etc si alte fapte si ca o concluzie ce-a mai buna caracterizare ar fii ca : Drumul catre Iad e pavat cu intentii/fapte bune . mare adevar

 

:spiteful:

Editat de master_mind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×