Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

Si totusi, de cine a fost descoperita America?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

este o mare diferenta intre atotputernicia hartii si adevar!

Ti-ai pus problem daca harta aceea este facuta gresit?

Problema este k mai bine nu descoperea nnimeni America si astfel nu mai aveam multe din razboaiele care le-am avut si le avem,provocate de ei :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata,Columb este considerat a fii parintele Americii,insa anul trecut s-au vehiculat teorii si in privinta africanilor,care ar fii facut mai intai drumul peste Atlantic,dar si in privinta unui amiral chinez sau a unui navigator mongol. Personal,imi place Cristofor Columb,deoarece il consider mai mult decat un explorator,il consider a fii si un vizionar,din cauza ca a schimbat lumea,desi nu s-a bucurat de recunoastere,murind sarac si uitat de toti cei apropiati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pfuai...dar sa vedeti... :yawn: Am vazut un documentar pe youtube despre Originile Omului....si cica s-a descoperit nu stiu cand o harta pe care au datat-o acu nush cate mii de ani....SI PE HARTA AIA APAREA AMERICA :haha: :lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=opX5s57MKIk

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu auzisem ca in mormintele vechilor egipteni s-a descoperit un fel de planta care isi are obarsia doar in America !

 

Deci pana la urma ajungem la concluzia ca poate a existat o civilizatie destul de avansata cat sa "inconjoare/domine" toata planeta ,cu mult inaintea "noastra".

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pfuai...dar sa vedeti... :yawn: Am vazut un documentar pe youtube despre Originile Omului....si cica s-a descoperit nu stiu cand o harta pe care au datat-o cam de pe Vremea lu' Macedon....SI PE HARTA AIA APAREA AMERICA :haha: :lol:

Eu auzisem ca in mormintele vechilor egipteni s-a descoperit un fel de planta care isi are obarsia doar in America !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci pana la urma ajungem la concluzia ca poate a existat o civilizatie destul de avansata cat sa "inconjoare/domine" toata planeta ,cu mult inaintea "noastra".

La cat de inteligenti au fost egiptenii cu piramidele imi e greu sa cred ca nu au explorat si dincolo de limite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o teorie conform careia Cavalerii Templieri au ajuns acolo cu mult inaintea lui Columb, intrucat au fost descoperite simbolurile lor pe diferite obiecte. As da si sursa dar nu-mi aduc aminte in momentul asta. Oricum, America a fost "descoperita" de cei care deja traiau acolo, carora niste europeni ingamfati aproape le-au distrus civilizatia, doar pentru ca tehnologia lor era superioara.

Editat de WillingToHelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai exista o teorie conform careia Cavalerii Templieri au ajuns acolo cu mult inaintea lui Columb, intrucat au fost descoperite simbolurile lor pe diferite obiecte. As da si sursa dar nu-mi aduc aminte in momentul asta. Oricum, America a fost "descoperita" de cei care deja traiau acolo, carora niste europeni ingamfati aproape le-au distrus civilizatia, doar pentru ca tehnologia lor era superioara.

"Cei puternici au facut ceea ce trebuiau sa faca iar cei slabi au suferit ceea ce trebuiau sa sufere" - Thucydides

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...asa am invatat noi la scoala ca America a descoperit-o Columb. Dar inainte de Columb se pare ca

a fost vizitata de chinezi, europeni,romani,poate egipteni...Mai exista si harta lui Piri Reis...cam multe neconcordante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×