Sari la conținut
Forum Roportal
7-Angels

Somnambulismul

Postări Recomandate

:flowers: Somnambulismul nu reprezinta chiar aventuri in lumea somnului...Este o "boala", se poate trata, depinde de puterea interioara a Sinelui, indiferent de varsta!

 

Cred ca nimeni nu a inteles ce-am spus... :flowers:

 

Cine a zis ceva de aventuri in lumea somnului?

 

Am inteles ce se intampla din postul lui artemis. pare destul de credibil. :flowers:

 

PS: am inteles ce-ai vrut sa zici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a zis ceva de aventuri in lumea somnului?

Am inteles ce se intampla din postul lui artemis. pare destul de credibil. :flowers:

PS: am inteles ce-ai vrut sa zici.

 

:flowers: La intrebare iti raspund ca titlul este cel care -mi indica "aventuri"...

 

:flowers: Din ce a spus atemis_dida - parerea mea, nu e corect.

 

:flowers: Si ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa spun, denota ca nu mai trebuie sa ma explic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca din ceea ce ai zis e vorba de Vointa Sinelui. Trebuie sa Vrem cu orice pret sa scapam de aceasta "boala", sa cautam cauza ei si sa rezolvam problema, nu?

 

Bine, eu asa zic, ca e vorba de Vointa, pentru ca asta e puterea Sinelui. Numai ca eu m-am vindecat prin vointa altcuiva, ca eu habar n-aveam ce se intampla. Am fost la biserica si preotul m-a vindecat.

 

Esti libera sa te explici. Stiu deja ca ma insel. :flowers:

 

"aventuri" pentru ca unii pot avea adevarate aventuri fara sa le constientizeze. Pentru ca nu esti constient cand se intampla. Si pot fi chiar dramatice uneori - am auzit cazuri.

Editat de 7-Angels

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut cateva peripetii in timp ce dormeam!

Acum 3 ani am fost la un concert cu colegele si am stat pana pe la 3 noaptea.In acea seara am ramas la una dintre fete..si am dormit cu ea in pat.Ne-am pus telefoanele sa sune la ora 6..ca trebuia sa merg pana acasa intai si apoi la scoala.Dimieata, cand a sunat telefonul mi se parea ciudat ca se aude cam incet..ca doar il aveam pe noptiera, langa mine. Insa nu a fost asa, pentru ca eu m-am trezit in pat cu colega ei de camera. Ciudat..dau vina pe oboseala, dar tot nu-mi pot imagina cum am ajuns dintr-un pat in celalalt.

 

Una mai recenta!Saptamana trecuta m-am pus seara pe la 7 sa dorm putin..ca eram obosita...si aveam de gand sa ma trezesc in vreo 2-3 ore si sa invatz. Cand m-am trezit la 11 noaptea m-a intrebat fratelo daca mai stiu ce am facut in vis. Stia ca mi se mai intamplasera chestii de genu. mi-a zis ca a sunat fixul de la mine din camera si ca el a venit repede sa raspunda..si cand intra in camera se sperie de mine ca eram in mijlocul camerei,pe intuneric uitandu-ma la telefon. atunci m-am dus imediat in patutz. nu-mi aduc aminte nimic..of of!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine cred ca e ceva de neam.

 

Pe la varsta de 9-10 ani.. mi-a povestit mami meu, ca eu numi mai aminteam si nici numi amintesc, ca ma prins pe scari, noapte. Cica am deschis usa si mami meu a auzit, sa trezit si a luat-o la fuga dupa mine pe scari. :o:

 

Asta-i una. Alta, eram la ţară si dormeam cu veri mei (un var cu 4-5 ani mai mic si o verisoara cu vreo 7 ani mai mica).. era 1-2 noapte, eu nu dormeam nu aveam somn. Se "trezeste" varumeo, adica se ridica intr-o mana, se uita in jur(toate acestea cu ochii inchisi) zice ceva, nu mai stiu ce, si dupaia se aseaza la loc si se aude: "pişşşşşşşşş" :doh: am ras cu lacrimi :clap: :clap: :> .

 

De obicei cand ma duc la tara, dorm cu veri mei, si ei vorbesc foarte foarte mult in somn. Nu cred ca a fost vreodata cand sa doarma cu mine si sa nu vorbeasca in somn

 

Anyway.. mi-a zis si mie tatal meu, ca noapte, si eu vorbesc in somn :>. Cica ziceam odata "Ba te intrec, date la o parte" .. si alta data "Ba da pase si la mine, da pase repede" :lol: :) .. deci.. cred ca-i o gena ceva .. din mosi stramosi. :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Somnambulul desfasoara o viata activa si chiar creatorare "dormind". Psihologia moderna stie ca viata noastra mentala nu are nevoie numai de constiinta pentru a se manifesta.Dimpotriva! Majoritatea actiunilor si ideilor noastre provin din regiunile incostientului; nu ne dam seama decat de o infima parte din ceea ce se petrece in noi."

 

"In fond, nu exista decat o diferenta de cantitate.Un somnambul este un visator care trece la actiune, care traieste activ visul sau. Visati ca va sculati? Somnambulul se scoala cu adevarat. Va visati cantand la pian? Somnambulul se ridica si canta la pian. Visati ca va taiati? Somnambulul se ridica si se taie cu adevarat...

Iata, deci, cate ceva despre somnambulism si vis... La un visator normal, creierul elibereaza imagini, punand, deci, in actiune anumiti centri nervosi. Creierul somnambulului "exagereaza" acest procedeu. Visul sau declanseaza activitatea circuitelor nervoase; se produce un vis partial, care se propaga, treptat, la alti centri pana cand atinge centrele motorii care-i comanda comportamentul activ.

De aceea, examinarea unei manifestari de somnambulism este foarte interesanta: ea reveleaza toata puterea inconstientului. Actiunea de somnambulism exprima aceleasi tendinte,aceleasi dorinte si aceleasi complexe ca si visul, deci nu este decat prelungirea sa. De aceea unii somnambuli trec la crime sau sinucidere (la care nu se gandeau cand erau trezi). Este evident ca un acces real de somnambulism antreneaza, in mod automat, notiuni de iresponsabilitate.Aceasta se explica de la sine"

 

"Viata noastra nocturna" - Dr.D.H.Vaugham

 

O experienta de somnambulism am avut si eu, nu mai tin minte exact la ce varsta. M-am trezit in creierul noptii, iarna fiind, inghetata de frig.Am dat sa trag patura pe mine...dar ia-o de unde nu-i.Ma ridic in fund si ma uit mai bine... patura pauza. Ma ridic in picioare, si ma uit pe jos, ziceam ca o fi cazut de pe pat... ei bine, nu, nu era nici jos.Aprind lumina, ca na, credeam ca totusi nu vad bine...eu adormisem cu patura pe mine! Se trezeste si mama, de galagia mea...si da-i amandoua pe cautat patura mea.Se duce in sufragerie, unde dormea tata, si il intreaba daca el mi-a luat patura.Tata isi face cruce : "Te-ai gandit mult pana sa ma intrebi asta? Cum sa-i iau patura fetei? ...Da ia vezi...Ca am auzit-o cotrobaind pe la masina de spalat..zicea ca pune un prosop...a patit ceva?" ..Se duce mama si incepe sa scoata patura din masina de spalat... :cheer: ...o pusesem prin somn...si nu-mi mai aminteam nimic ...

Editat de mistique

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand dormim.. incercam sa 'rezolvam' (in subconstientul nostru) probleme din timpul zilei, lucrurile care ne streseaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s`a intamplat odata...

Mama mi`a povestit ce am facut in timpul somnului, dar eu nu imi amintesc asa ceva...

M`am trezit si am dat sa ma dau jos din pat..

Mama s`a trezit si ea si mi-a zis:

-Unde mergi?

-Sau iau cablul (i`am zis pe un ton nervos, asteptandu`ma ca mama sa stie unde merg)

-Pai te duci si il iei maine.... CE cablu vrei sa iei?

-Cablul de la telefon, e descarcat

-Treci si te culca,il incarci maine

Si apoi cica m`am culcat foarte nervoasa la loc, bombanind vreo 10 minute, si dupa aia am adormit

 

Eu prima oara am crezut ca mama isi bate joc de mine, dar chiar asa a fost, nu avea de ce sa ma minta

Oricum ea mi`a zis ca atunci cand eram si mai mica(pe la 4-5 ani) aveam destule 'aventuri' de genul asta in timpul somnuluui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu totusi sunt de parere ca somnambulismul e o forma de boala. cand dormim suntem ghidati de diverve entitati din lumea nevazuta si apoi daca nu e cine trebe langa noi......nu vreau sa ma gandesc.... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr`adevar este o boala. :cheer: ca cica in timpul in care se manifesta, oamenii pot merge si cu capul in jos, pe pereti.. (au fost cazuri, nu radeti) , si daca in timpul in care suntem in astfel de ipostaze cineva ne vede,si striga la noi sau ne distrage atentia, putem cadea, si muri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×