Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

In ilegalitate cu softul si nu doar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai precis. Ai si tu, ca si ceilalti 75% din romani, Windows instalat moca sau pentru o bere :) si alte cateva softuri pe langa. Ceva muzica, poate si filme. Intr-un cuvant, esti pasibil sa platesti o amenda imensa daca esti gasit de politie. Majoritatea ne adormim constiinta cu chestii de genul ca nu vor fi perchezitionati end-userii niciodata, sau cel putin nu in urmatorii cativa ani, in Romania.

Insa: din ce ai pe hdd, pui la share pe DC sau dai altora pe messnger. Faci cunosinte, iti maresti numarul de contacte. Constant, IPul tau este vizibil si este posibil sa ti se afle providerul. De aici esti o matza incercuita :spiteful: pentru ca providerul poate da informatii personale despre tine, poate arata logurile cu actiunile tale pe net, in masura in care le are.. si viitorul nu mai suna bine deloc.

 

Primul sfat este, evident, sa te abtii de la a te lauda. NU spui in public cum ca tu esti expert in instalari de Windows. NU te lauzi cu softurile tale. Si, pentru Dumnezeu, daca nu o faci in public, cu atat mai putin fa-o pe chat sau undeva unde IPul tau se poate afla patetic de usor. NU da sfaturi altora si nu fa pe desteptul, decat daca esti. Majoritatea nu sunt. Foloseste firewall, altfel gaura de securitate permite multora sa vada ce ai pe disc, fara probleme. NU iti da datele personale de identificare pe siteuri, decat daca esti sigur de credibilitatea lor. Si nu in ultimul rand, fereste-te de forumuri si de bloguri, unde mii si milioane de ochi straini te citesc. Si ingineria sociala este mai usoara in zilele noastre decat era acum 10 ani.

 

Daca mai aveti idei cum poate un end-user pirat sa se protejeze, sau daca vreti sa ne impartasiti experientele voastre pe subiect, dati-i drumul. Chiar, nimeni nu-i cunoaste pe e-politisti? Ati intalnit vreodata unul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar, nimeni nu-i cunoaste pe e-politisti? Ati intalnit vreodata unul?

 

Well ... as a matter of fact, I did. And I think they still have to learn a lot :offtopic:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca mai aveti idei cum poate un end-user pirat sa se protejeze, sau daca vreti sa ne impartasiti experientele voastre pe subiect, dati-i drumul. Chiar, nimeni nu-i cunoaste pe e-politisti? Ati intalnit vreodata unul?

 

Da tu ai intalnit??? 8)

 

Niciodata nu-ti va bate nimeni la usa, decat in baza unei reclamatii semnata de cineva care are date concrete despre tine si PCul tau, pe deasupra, are un dinte impotriva ta (poate fi un "best friend" sau un/o ex).

Eu zic sa va feriti de file sharing, sau daca sharuiti ceva sa aveti si CDurile originale la indemana.

 

:offtopic:

Harald, in romana mama, ca io n-am facut decat franceza si rusa la scoala! :o:

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: Harald, in romana mama, ca io n-am facut decat franceza si rusa la scoala! :(

 

Well ... as a matter of fact, I did. And I think they still have to learn a lot :)

 

Ei bine, dacă ne referim doar la fapt

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mey, daca e pana acolo, si lui Bush i s-a dat peste nas pentru ca voia supravegherea liniilor telefonice, nu? Pana la urma s-a demonstrat ca are el creierul infierbantat de idei marete de razboi, si s-a trecut peste capul lui la anularea deciziei. :crazy:

Bun mestere, vad ca te stii cat de cat. Ce fel de hartie poate fi aia semnata de un procuror,dar nu e mandat? Cu ce se mananca?

 

Uite inca o intrebare: cei care hosteaza huburi, si afiseaza la loc de cinste ca nu se fac responsabili pentru ce au userii la share, sunt pasibili de ceva probleme legale? Oricum adminii au share fortat 0, deci sunt curati :) Eh?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... Ce fel de hartie poate fi aia semnata de un procuror,dar nu e mandat? Cu ce se mananca?

 

Sunt simple adrese, destul de politicos redactate, de genul: "vă rugăm să ne comunicaţi ..." şi

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mkay.. si atunci de ce s-a facut atata valva in legatura cu condamnarea anumitor proprietari de huburi? Sau e stirea altfel si o stiu eu gresit? Posibil.. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mkay.. si atunci de ce s-a facut atata valva in legatura cu condamnarea anumitor proprietari de huburi? Sau e stirea altfel si o stiu eu gresit? Posibil.. :)

 

Ce numeşti tu "proprietar de hub-uri"? Un hub e un server software, nu se referă la maşina hardware pe care rulează acesta. De-obicei, deţinătorul hub-ului are şi 500-600 GB de filme pe care le pune chiar el la dispoziţia celorlalţi, ca să aibă "clienţi". Acei 500-600 GB de filme i-au adus dosar penal, nu faptul că instalase acel hub. :tease:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

75% dintre romani ? eu cred ca procentul ala e undeva peste 75.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×