Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Femeile-manageri si fazele lunii

Evaluează acest topic

ce crezi?  

13 membri au votat

  1. 1. Crezi ca este bine sa tii cont de faza in care se afla sefa ta pentru a te adresa cu un referat sau a expune o problema?

    • Da, evit sa discut sau sa inaintez referate in "perioadele critice"
      6
    • Nu, nu tin cont de asta, dar uneori se comporta dur in mod nejustificat
      6
    • Sunt atent si mi-am calculat in agenda zilele in care apare posibilitatea de a fi "rea" precum si zilele cu luna plina
      1


Postări Recomandate

Sa ne gandim ca sportivele merg la competitii chiar si in perioada menstruala si inainte ...chiar castiga ... Eu am facut spor de performanta si nu m-a afectat cu nimica menstruatia si nici perioada premergatoare menstruatiei... :tease: Acesta este un simplu exemplu pentru barbati care interpreteaza fiecare perioada mai agitata a unei femei prin sindromul premenstrual :blink:

NU despre capacitatea de efort fizic era vorba. :alien:

 

Era vorba despre comportamentul iraţional şi agresiv al unora dintre femei. Nu toate se manifestă la fel, la unele dintre ele chiar trece neobservată faza premenstruală. Dar există unele mai mult dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[...]

"In majoritatea cazurilor studiate - cu exceptia a 16% - existau simptome patologice clare, cum ar fi dureri locale, stare de rau general, probleme psihice si nervoase, slabiciune globala. Pe baza acestui studiu, Tobler a concluzionat printre altele, ca menstruatia este mult agravata in societatea actuala, in care nu se obisnuieste ca femPrimul comportament feminin este caracterizat de un apetit crescut fata de dulciuri.

Din punct de vedere fiziologic, organismul reactioneaza imediat si foarte intens la scaderea nivelului de glucoza din sange, fenomen care survine adeseori in perioada premenstruala. Pentru femeile din aceasta categorie, consumul de dulciuri si de alimente consistente dulci este o necesitate importanta. Astfel, ele vor resimti acut nevoia consumului de dulciuri, datorita hipoglicemiei ce apare cu putin timp inaintea declansarii menstruatiei. Hipoglicemia determina de asemenea, si aparitia unor tulburari specifice cum ar fi: astenia, palpitatiile si migrenele.

 

Femeile la care predomina cel de-al doilea tip de manifestari premenstruale prezinta hipersensibilitate, intoleranta, irascibilitate, tensiune nervoasa accentuata, chiar agresivitate, adeseori pe fundalul unui psihic caracterizat de o stare de anxietate.

Cel de-al doilea tip de comportament este caracterizat de o sensibilitate marita fata de predominanta hormonilor estrogeni in raport cu cei progesteronici. Este important sa precizam ca nu secretia de estrogeni este cauza acestui tip de comportament, ci deficitul de hormoni progesteronici, care face ca raportul estrogeni/progesteron sa prezinte un dezechilibru serios, uneori chiar sever. "

[...]

Frumos raspuns. Paremi-se bine documentat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU despre capacitatea de efort fizic era vorba. :)

 

Era vorba despre comportamentul iraţional şi agresiv al unora dintre femei. Nu toate se manifestă la fel, la unele dintre ele chiar trece neobservată faza premenstruală. Dar există unele mai mult dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce efect are forumul asta, dar toti devin deodata psihologi ,de acum mi-ai si pus stampila de "frustrari"

 

bai ana-maria iti meriti soarta, ai nevoie de astfel de sefa, cineva trebuie sa te puna la punct

postezi doar sa te afli in treaba? daca ai probleme cu "iritarea" du-te draga la ginecolog si te trateaza

in mod normal nu ar trebui

 

de fapt nu prea stii sa faci diferenta, caracterul tau este iritant si nu se datoreaza menstruatiei tale.

cazul tau este ireversibil

 

 

te sfatuiesc sa te abtii de la astfel de caracterizari si sfaturi. Si la adresa mea, si a altor utilizatori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa mai continui a posta pe acest topic? mmm ezit... or sa imi spuna ca am sindrom menstrual si culmea nu sunt pe ciclu

Păi, şi eu nu ţi-am spus că ai o problemă la mansardă, cu sau fără menstruaţie? :tease: Vezi că ai ajuns la aceeaşi concluzie? Deci ţi-a folosit. :doh:

Zi mai repede că toţi bărbaţii e nişte porci şi hai să trecem mai departe. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te sfatuiesc sa te abtii de la astfel de caracterizari si sfaturi. Si la adresa mea, si a altor utilizatori

pe moment sunt doar la adresa ta, tu ai cerut sfatul

 

Păi, şi eu nu ţi-am spus că ai o problemă la mansardă, cu sau fără menstruaţie? :flowers: Vezi că ai ajuns la aceeaşi concluzie? Deci ţi-a folosit. :o:

Zi mai repede că toţi bărbaţii e nişte porci şi hai să trecem mai departe. :crazy:

asa dar ai inteles ca nu tine de menstruatie si de caracter,

In sfarsit... greu ti-a fost, uneori trebuie sa fii putin agresiv, adica sa lupti cu armele lui proprii, ca altfel nu intelege omul

nu toti "barbatii este porci", ci unii barbati misogini sunt si porci

observi cumva diferenta?

nu ai trecut mai departe? nu ai observat... te inteleg

 

Elena,la ultimul control eram tot femeie ( eu sunt "bydy") :)

"In majoritatea cazurilor studiate - cu exceptia a 16% - existau simptome patologice clare, cum ar fi dureri locale, stare de rau general, probleme psihice si nervoase, slabiciune globala. "

Vezi? in acel studiu nu se generalizeaza. Iti este greu sa crezi ca sunt femei mai irascibile in perioada menstruatiei? Eu sunt una dintre ! recunosc! ;)

Sunt de acord cu cele spuse aici. :phiu:

 

ce curios, aceleasi simptome ca un barbat abstinent (fara voia lui), adica nevasta ,prietena, mana (e mai slabita) l-au pus la respect

 

iar hartuirea sexuala? (specifica barbatilor) din ce motive?

daca secretarea nu se "conformeaza" pe masa de lucru a sefului,este violata, concediata sau convinsa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar hartuirea sexuala? (specifica barbatilor) din ce motive?

daca secretarea nu se "conformeaza" pe masa de lucru a sefului,este violata, concediata sau convinsa

Problema este ca fie ea si convinsa, pina la urma o concediaza oricum ca-i trebe prospaturi la sef!!! Dar propun sa raminem la subiect. Revin cu intrebarea: Exista printre voi persoane care au fost concediate sau penalizate la salar din motivele SPM?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar hartuirea sexuala? (specifica barbatilor) din ce motive?

daca secretarea nu se "conformeaza" pe masa de lucru a sefului,este violata, concediata sau convinsa

Hărţuirea sexuală nu este specifică bărbaţilor, dacă te-ntreabă cineva. Hărţuirea sexuală nu are la bază sexul, ci puterea. Michael Crichton (da, autorul lui Jurassic Park) are o carte foarte instructivă şi documentată pe tema asta, Disclosure (tradusă la noi drept "Calomnia").

 

Concluzia cărţii este că (

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hărţuirea sexuală nu este specifică bărbaţilor, dacă te-ntreabă cineva. Hărţuirea sexuală nu are la bază sexul, ci puterea. Michael Crichton (da, autorul lui Jurassic Park) are o carte foarte instructivă şi documentată pe tema asta, Disclosure (tradusă la noi drept "Calomnia").

 

Concluzia cărţii este că (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in visurile tale, una alta cartea tot de un barbat e scrisa

Ar trebui să o citeşti şi să vorbeşti după. Argumentele raţionale depăşesc discriminarea bărbat-femeie,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×