Sari la conținut
Forum Roportal
dev

Numarul de identificare al masinii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, poate ca multi ne-am intrebat inclusiv eu ce este numarul ala de indentificare din talon, si ce reprezinta insiruirea aia de caractere. Well, inca astept si eu sa aflu si oricat am cautat pe internet, la unele masini mai "ne celebre" nu am gasit. oricum din codul ala aflii foarte multe detalii interesante despre masina, deci... unde ce si cand? in principiu SEAT LEON 1.9 TDI vin decode.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teoria spune cam asa>

codul VIN este compus din trei subcoduri>

- wmi - primele trei caractere din VIN si desemneaza constructorul vehiculului ( primul caracter - zona geografica, al II-lea tara si al III-lea se acorda de organismul national)

- vds - (urmatoarele sase caractere din VIN) - dau caracteristicile generale ale vehiculului - codul este propriu fiecarui producator dar in general reprezinta > primele doua - seria, urmatoarele doua tipul de caroserie si ultimele doua tipul de motor,

- vis - (ultimele 8 caractere din VIN) - sunt stabilite deasemenea de producator si au semnificatia > primul - anul de fabricatie, al II-lea uzina producatoare, ultimele sase - numarul de ordine din care ultimele patru sunt obligatoriu cifre

 

toate aceste coduri sunt "legiferate" prin SR ISO 3779, 3780, 4030 SI 4100 din 1996.

Ma bucur daca te-a ajutat cumva acest raspuns :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×