Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Yoga - ce este ea de fapt? E compatibila sau nu cu crestinismul si Iisus sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, intr-adevar, nu are legatura cu crestinismul. Dar de ce ii spui pagana? Pagan este tot ce nu e de o credinta cu tine? Si totusi, indienii au o religie indeajuns de veche incat sa se fi perindat sute de maestri/intiati, si mii de discipoli. Eu m-as abtine cu epitetele.

Insa noi ar trebui sa descoperim daca este compatibila cu crestinismul, daca anumite invataturi sau practici sunt comune, daca au origine comuna..

 

PS pentru Iosafat: Tu te faci ca nu ma observi ce postez. Foarte bine. Totusi, macar da-mi un motiv pentru care ma ignori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yoga este o practica de perfectionare fizica, morala si spirituala in scopul atingerii perfectiunii - se incepe aceasta practica inca din gradinita...

 

crestinii care isi practica credinta nu au nevoie de Yoga

 

Yoga si Crestinismul nu sunt compatibile, cu toate ca au muuuuuulte in comun

 

cate mere poti sa mananci pe stomacul gol? unul singur!

(dupa ce ai mancat primul mar, stomacul nu mai este gol)

 

la fel este si cu Yoga sau Crestinismul in ceea ce priveste practica personala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daemon sunt destule practici comune. Crezi ca doar crestinii au practicat botezul ? In general nu tot ce este pagan este gresit dar pentru a afla ce este si ce nu este gresit trebuie sa comparam cu ce spune scriptura. Din punctul de vedere al unui crestin yoga este un obicei pagan pentru ca el nu se regaseste in scriptura. Este o adaugire daca preferi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am zis ca ar trebui sa le impreunam, sau sa le gasim elementele comune spre a le armoniza. Eu doar doream sa nu se mai arunce cu rosii in Yoga, doar pentru ca e alt sistem fata de crestinism. Am mai zis-o, si daca filtrezi crestinismul prin Vede -scrierile Buddhiste-, il poti demonta. Dar nu e ceva constructiv :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daemon in ce sens ? La ce folos ? Eu ma simt foarte bine si fara yoga :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daemon nu am luat in considerare posibilitatea sa ma fac musulman, yoghin etc...pentru ca nu am cunoscut Dumnezeii lor...Din punct de vedere scriptural Yoga nu este compatibila cu crestinismul si nici cu Mesia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu renunt la credinta mea, nici la ceea ce mi-a oferit practica Yoga
E ceva mai adanc aici? Avatarul tau imi spune ceva in privinta asta..

 

In alta ordine de idei.. Maria, ma bucur ca ai ajuns la crestinism. Dupa cum am subliniat, intrebarea era retorica. Pe plaiurile noastre, crestinismul este o parte a culturii noastre, parte a fiintei noastre spirituale. Am mai spus la topicul despre Feng Shui: nu poti transplanta un mod de viata in alta cultura. Practicantii de Yoga nu ar trebui sa calce in supermarketuri :cheer:, spre exemplu. Da, tu ai avut sansa la care nu ma asteptasem, sa studiezi acest sistem indeaproape, la propriul; majoritatea insa, il resping in bloc, doar din necunoastere.

pe masura ce inaintam in cunoasterea acestui stil de viata, imi dadeam tot mai mult seama ca eu, crestin fiind, primesc deja toate acestea la Liturghie
Dupa cum ziceam, tu ai avut la indemana o comparatie.

 

Si, cel putin din punctul acesta de vedere, ne asemanam. Si eu am ramas cu ceva din filosofia indiana, chiar daca eu am avut legaturi cu bio-energia.. doar ca nu m-am stabilizat inca la crestinism :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×