Sari la conținut
Forum Roportal
sensoo

Unde gresesc ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Blackkarma,

problema e ca eu mi-am recunoscut greselile; insa ceilalti nu prea, sau doar partial; am recunoscut ca am " risipit si eu bani", cand am fost dezamagita ca pe el nici macar nu-l intereseaza subiectul. Stii, e adevarat ce spui, parintii au vrut doar sa ma scuteasca de unele neplaceri, asta din iunbire pt nepot, si pt ca si ei gresesc ca orice om. Trebuie sa intelegi ca circumstantele in care eu am acceptat unele lucruri si opinii au fost unele ciudate: o nesiguranta a mea, o licenta neluata, imbolnavirea mamei.

Daca vrei, poti sa-mi rapunzi, nu ma supar deloc, chiar imi face bine. Vreau sa mai aud pareri.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Blackkarma,

problema e ca eu mi-am recunoscut greselile; insa ceilalti nu prea, sau doar partial; am recunoscut ca am " risipit si eu bani", cand am fost dezamagita ca pe el nici macar nu-l intereseaza subiectul. Stii, e adevarat ce spui, parintii au vrut doar sa ma scuteasca de unele neplaceri, asta din iunbire pt nepot, si pt ca si ei gresesc ca orice om. Trebuie sa intelegi ca circumstantele in care eu am acceptat unele lucruri si opinii au fost unele ciudate: o nesiguranta a mea, o licenta neluata, imbolnavirea mamei.

Daca vrei, poti sa-mi rapunzi, nu ma supar deloc, chiar imi face bine. Vreau sa mai aud pareri.

Multumesc.

amarena are dreptate :flowers: tocmai de aceea am tinut sa precizez ca nu judec persoana\persoanele.

eu am ramas repetent 3 ani in anul trei...vrei sa discutam despre depresii?diferenta este alta...eu imi permit sa le am...tu nu.ai datoria fata de acel copil de-a fi mama,amarena poate stie...tatal meu a fost un iresponsabil...si mama a TREBUIT sa divorteze...alternativa era mult mai rea.nu exista iubire fara datorie..aia-i altceva.parintii tai sunt oameni admirabili...dar pana cand?nu vreau sa spun nimanui ce sa faca...insa pot sa-ti spun sa incerci sa-ti limpezesti gandurile,sa aflii care sunt prioritatile,scopurile...SI CUM SE POT REALIZA. ai o licenta neluata....si ce daca,invata si ia-ti licenta...faci naveta..si ce daca,uneori trebuie sacrificat prezentul pt viitor :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles bine, licenta am luat-o acum 2 ani, la japoneza, de aia mi-a fost tare greu. (mult timp parintii, mai mult mama mi-a spus ca nu am invatat suficient,, e greu sa faci fata unor descurajari, mai ales ca eu sunt de fire o timida) Acum insa lucrez la aceeasi firma cu sotul, nu pt ca am dorit-o, ci pt ca au fost imprejurari de natura: am zis ca, decat sa lucrez in alta parte, doar de dragul schimbarii, si pe bani mai putini, mai bine stam cumintei si ne strangem bani si mai asteptam. Insa el n-a inteles sacrificiul meu (unele firme au program si Sambata, iar noi mai trebuia sa ne mai prefacem putin in week-end ca suntem parinti). Cata dreptate ai: parintii mei sunt geniali, ma iubesc, numai ca s-au bagat in viata mea uneori. Cred ca sunt obosita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce increngatura...bani de la mama, de la tata, terenuri de nu stiu unde....nicaieri nu zici daca te-ai casatorit din dragoste, daca acel copil a fost dorit.

 

Eu din start nu as fi fost de acord in primul rand sa stau cu soacra (si stiu ce spun) si nici la ai tai. Ciorba facuta la gramada niciodata nu e buna. Voi singuri v-ati incarcat cu venin.

 

Daca il mai iubesti nu va despartiti, daca crezi ca e un tata bun pt bebel, deasemenea, imi e greu sa cred ca nu il marcheaza zambetul bebelului sau cand il pupa pe tac-su.

 

Spune din acest punct STOP, fa-i o cina romantica, du bebelul la ai tai, fa-ti in minte clar o listuta ci ce te doare fara insa a suna ca repros. Fa-l sa inteleaga ca este o pers speciala pt tine, mergeti la un preot sa va faca o dezlegare, dc tot aveti bani plecati undeva in concediu.

 

In toate posturile tale vorbesti DOAR de bani...sa-i ia drq, astia cum ii faci asa se duc.

 

Desi am mai zis, tin sa ma repet si pt tine, am stat un an cu chirie intr-un apartament infect,fara caldura iarna, nu am avut zestre, ca sa ne casatorim am facut imprumut, eu aveam un amarat de salariu de 1700000 (vechi) - acum 3 ani, el deabia proaspat angajat, amandoi cu taxe la facultate in carca si nu ne dadeam nici mama, nici tata,nici soacra, visam la o casa a noastra, la o masina noua....si nu am murit din asta....inca m-a stimulat si mai mult, eu mi-am luat un alt job, faceam si alte activitati in paralel, el dupa program alerga sa faca banuti...si acum sunt la stadiul in care zic saru-mana celui de sus si ma rog sa nu mai trec prin ce-am trecut.

 

PS: Ca te-ai maritat la o varsta fargeda nu este o scuza si eu aveam 20 ani si un pic si ce??? asta am vrut, nu mi-a bagat nimeni pe gat maritisul

 

PS2: Scapati de influentele parintilor, oricare ar fi ei..noi eram sa ne despartim din cauza lor...nu se merita, el nu s-a casatorit cu ai tai ci cu tine.

 

Mult succes :flowers:

 

Doresc sa mai precizez: toate suntem frumoase si noi, cele maritate avem un aer aparte, de siguranta poate ,nu te baza pe asta si nu face curs invintatiilor domnilor din jurul tau,nu e bine si te incarci cu stari de nesiguranta de pomana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi tare mult. Ai dreptate

In maxim 2 zile vreau sa ne zici ca lucrurile stau mai bine si ca vineri ve-ti merge la un preot sa va faceti o dezlegare :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea tare mult, insa cred ca o sa aleg calea despartirii. De ce crezi ca, acum cand are acesti bani, nu-mi pasa ca-i are ? Pt ca se gandeste doar la el, la nevoile lui, la pitic se gandeste prea putin. Nu se implica in educatia lui, iar pe cei care se sacrifica pentru cel mic, care l-au invatat ~ tot ceea ce stie si i-au conturat personalitatea, adica parintii mei, pe ei ii trateaza cu dispret; el, sotul, spune ca nu-i judeca pe oameni, ca nu-i barfeste, insa nu stie sa se analizeze pe sine insusi, asta e parerea mea. Si el are pretentia sa nu fie judecat de altii, adica mai degraba "criticat". Cum sa nu-l critici cand nu-si ia masuri de precautie la volan; nu zic; e un bun sofer, are reflexe bune, mecanice, dar cu capul sta rau; scuzati cc; de ex, anul trecut am avut un mic accident, din cauza lui, n-am patit nimic nici unul din noi (ERAM EU, EL SI BEBE !!!) , dar ce vreau sa subliniez e ca nu s-a schimbat de atunci. Ba odata chiar a zis ca " i se pare normal sa mai aiba mici tamponari, ca i se pare ceva firesc". Credeti ca 5 min in avans, daca se grabeste, conteaza ? Ce spuneti de nervii mei intinsi si de neincredere ? Daca avea masina cand il cunosteam, cred ca n-ajungeam sa merg mai departe.

Zilele astea ma gandesc intens. Nu ma las influentata de nimeni; daca era dupa ai mei, nu ma maritam cu ei; dar, dragostea ? cine-a zis ca n-ar fi existat ? Uite c-a fost si oarba !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact ce ziceam, probabil ca nu am m-am facut prea bine inteleasa...parintii si nasii sunt cei care trebuie sa sustina moral un cuplu, dar in nici un caz sa le zica sa divorteze. Te-a batut vreodata? iti vine baut acasa? isi indeparteaza copilul? este vulgar cu voi??

 

Barbatii sunt f orgoliosi, tu crezi ca el se simte in regula cand toata ziua buna ziua esti la ai tai??

In toate postarile citesc doar ca parintii sunt cei mai buni, sunt cei mai tari...nu zic ca-i tin lui apararea, dar el sigur se simte neglijat, fara sa-ti dai seama l-ai indepartat de tine :crazy:.

 

De ce nu ii propui sa mergeti la un psiholog???

 

BANIIIIII!!!! Cat de mult te-ar ajuta sa cunosti acum pe cineva cu bani?? Tu asta iti doresti cel mai mult??

 

Toti avem defecte,unele mai mici, altele mai mari, dar niciodata noi NU suntem buricul pamantului, fiecare individ are parti bune..poate mai multe decat cele rau, doar ca trebuiesc cautate. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-a batut, dar cand vorbesc cu el tipa la mine = abuz moral (se crede cel mai tare, numai ideile lui sunt bune)

Nu bea, invita prieteni acasa, nu frecventeaza carciumi, baruri etc; nu face parte din gasti dubioase; prietenii lui sunt OK; oameni cu familii, seriosi. Numai ca ii cam place sa invite cam des, iar fripturile la gratar costa, cum spunea Blackkkarma, cu el sunt de acord. Pe de alta parte, eu sunt de acord cu dorintele lui (intalniri cu prietenii), apropo nu sunt geloasa, nici el nu e; cand vine vorba sa facem ceva care imi place si mie, atunci planul devine dintr-odata neinteresant, demodat, copilaros; trebuie sa spun ca am evitat sa-mi exprim anumite dorinte (spectacole etc) ca sa strangem bani, pe cand el...

In privinta copilului, ce sa mai zic, am avut multe certuri; de ex n-a reusit sa se ataseze prea mult de el

daca sunt nevoita sa plec si sa-i las impreuna, atunci iese un scandal de proportii; Bebe are perioade cand nu vrea sa stea doar cu el. De ex, daca BEBE face galagie se rasteste la el fara sens; parearea mea: sa nu ai pretentie ca al tau copil sa se comporte cum ti-ai dori, daca tu nu esti capabil si dornic sa-l inveti anumite lucruri. Si, un copil niciodata nu se va atasa de o persoana adulta numai daca acesta ii toarna in urechi niste reguli impuse, scrise. Colpilul nu se creste dogmatic, ce i se potriveste unuia nu i se potriveste altuia. Vorbesc din experienta ! Si eu nu ma laud ca sunt perfecta, ci recunosc ca am destule defecte.

Poate asta a fost greseala mea, ca am stiut de la inceput anumite defcete ale lui, insa mi s-au parut banale, intalnite si la altii, si nu prea suparatoare; insa n-am vazut-o prea bine pe trasatura asta teribila, incapatanarea, care poate lua diverse forme si infatisari.

Daca e vulgar ?

Pai tipa, il face pe un copil nevinovat "handicapat" (faza cu bicicleta)

Sunt multe de spus....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele situatii ma depasesc, stiu doar cum e sa cresti intr-o familie dezorganizata,cu un tata alcoolic, imi e totusi greu sa inteleg de ce sotul tau nu a reusit sa se apropie de bebel.

 

Mie nu mi se pare f in regula nici implicarea excesiva a parintilor tai in relatia voastra.

 

Iti doresc doar sa fii lucida si sa cantaresti f bine ambele variante (divortul sau continuarea relatiei). Eu mereu am crezut ca orice relatie bazata pe dragoste asa va ramane mereu, iar eventualele schmbari de situatie au radacini f adanci, insa, nerezolvate, se poate ajunge la ceva tare urat.

 

Desi, la un moment dat divortul poate parea cel mai la indemana, in realitate nu este deloc asa, chiar ne poate complica viata mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×